Hür HABER - Türkiye'nin Online Haber Platformu

Hür HABER - Türkiye'nin Online Haber Platformu

Hür Haber, Türkiye ve dünyadan önemli olan Son dakika, Güncel, Teknoloji, Magazin ve Siyaset haberlerini okuyabilirsiniz.

SON DAKİKA
Sol Ok
Sağ Ok
Menü
Ara
Facebook Twitter
ANASAYFAGÜNDEMSİYASETSPOREKONOMİ SEYAHAT TEKNOLOJİ YAZARLAR FOTO VİDEO

Barış AYDIN

Yeni Türkiye'de eski dil sorunu

Facebook Twitter Linkedin WhatsApp Tumblr Yazdır Büyüt Küçült
Eğitim sistemimizin tartışılıyor olması Türkiye adına en önemli adımlardan birisidir. Eğitimde doğruyu buluncaya kadar tartışmalıyız Unutulmamalıdır ki Türkiye Cumhuriyet'i Devleti'ne darbe girişiminde bulunan dini motifli illegal yapılanmalar bu eğitim sisteminin içerisinden çıkmıştır.Eğer hedef güçlü Türkiye güçlü bir gelecekse milli ve manevi değerleri güçlü ,aynı zamanda çağı okuyabilen siyasette,bilimde,teknikte,sanayide dünyada söz sahibi olabilecek güçlü nesiller yetiştirmek mecburiyetindeyiz.

Eğitim sistemimiz öğrencilerimizi robotlaştırsın,yaratıcılıklarını geliştirmek yerine köreltsin,düşünmeyen, anlamayan, sorgulamayan, araştırmayan sorun çözme becerilerini geliştirmeyen, geleceği ve geçmişi hakkında sağlıklı bilgi sahibi olmayan bir gençlik yetişsin diye direnç gösteren Cumhuriyetle yaşıt kirli ve gizli bir yapı var.

Cumhuriyet kurulduğundan beri ilk defa eğitim sistemimiz böylesine yüksek sesle tartışılıyorsa bu Yeni Türkiye adına çok büyük bir kazanımdır.

Eğitim dille başlar.Eğitim sistemimizde çözülmesi gereken en sorunlu alanlardan biriside maalesef dil eğitimidir.
Derslerde tamamen sınava yönelik ezberletilen bilgilerle bir dili ne kadar yaşatabilir siniz ? .Dil eğitimi konusu öncelikli sorunlarımızdandır.

Çocuklarımızın görsel hafızası harikadır dil eğitimleri ezberlerle verilmek yerine nesnelerle görsellerle verilse,olaylar tiyatral yaşatılarak öğretilse akılda kalır kolay unutulmaz.

Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın Osmanlıca dil öğrenimi konusunda söylediği sözleri eleştirenler ve destekçileri Türkiye gençliğini matematikten, fenden,kimyadan,bilimden,sanattan,ekonomiden uzaklaştıranlardır.

Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın işaret ettiği nokta kendilerini çok rahatsız etti çünkü eski Türkiye'de atasının,dedesinin mezarında ne yazdığını bilmeyen bir gençlikten,Yeni Türkiye'nin okuyan,anlayan bir gençliğe geçişinin ilk fişeği atıldı.

Her yıl onbinlerce Avusturyalı ve Yeni Zelandalı genç , Çanakkale savaşında hayatlarını kaybeden dedeleri için Gelibolu Yarımadası'da ki Anzak Koyu’nda ‘Şafak Ayini' olarak bilinen ‘Şafak Töreni' düzenliyor.Bizde ise gözümüzün önünde ki mezarlarda yatan atalarımızın dedelerimizin mezarları ziyaret edilsin,mezar taşlarında ne yazıyor okunsun anlaşılsın diyen Cumhurbaşkanı Erdoğan geçmişimizi öğrenmemizden korkan çevreler tarafından acımasızca eleştiriliyor.

Yeni Türkiye gençliği geçmişini ne kadar iyi öğrenirse geleceğini de o denli sağlam temeller üzerine oturtur. Bırakalım herkes Allah'ın kendisine verdiği dili konuşsun,bundan kimseye zarar gelmez.
BARIŞ AYDIN DİĞER YAZILARI
Hurhaber.com'da yayınlanan her türlü yazı ve haber kaynak belirtilmeden kullanılamaz. Sayfalarımızda kaynak belirtilerek yayınlanan haberler ilgili kaynağa aittir ve bu haberlerin kopyalanması durumunda, tüm sorumluluk kopyalayan kişi / kuruma ait olacaktır. Başka kaynak veya gazeteden alıntı yazarlar ve site yazarlarına ait yazılardan dolayı Hür Haber sorumlu tutulamaz.

ANASAYFA | GÜNÜN HABERLERİ | KÜNYE | REKLAM | RSS