Hür HABER - Türkiye'nin Online Haber Platformu

Hür HABER - Türkiye'nin Online Haber Platformu

Hür Haber, Türkiye ve dünyadan önemli olan Son dakika, Güncel, Teknoloji, Magazin ve Siyaset haberlerini okuyabilirsiniz.

SON DAKİKA
Sol Ok
Sağ Ok
Menü
Ara
Facebook Twitter
ANASAYFAGÜNDEMSİYASETSPOREKONOMİ SEYAHAT TEKNOLOJİ YAZARLAR FOTO VİDEO

Barış AYDIN

Terör İzmirce Konuşarak Çözülür mü

Facebook Twitter Linkedin WhatsApp Tumblr Yazdır Büyüt Küçült
İzmir Foça’da yapılan hain terör saldırısından sonra İzmir’liler tepkilerini İzmir’ce gösterdiler. Bu tepki terör örgütüne bir kez daha gösterdi ki ne kadar acımasız, ne kadar can acıtıcı olurlarsa olsunlar Kürtler ve Türklerin kardeşliğini bozmaya kimsenin gücü yetmeyecektir. İzmir saldırıdan sonra tavrını sağduyudan yana koymuş, en küçük bir provakatif eyleme izin vermeyerek terör örgütünün kurduğu hain tuzağa alet olmamıştır.

Bu ülkeye barış ve huzur gelecekse demokratik yollardan gelecektir, silahla gelmeyecektir.         
Türkiye terörü ancak İzmir’ce konuşarak çözebilir.
          
Radikal, değişime açık, özgürlüklerin rahat, huzurlu ve güvenli yaşandığı kimsenin kimseyi dışlamadığı, ötekileştirmediği bir zemindir İzmir.
        
İzmir’i İzmirce anlamak lazım.İzmir hatasından yanlışından en çabuk dönen şehirdir.Dün yaptığı bir hatayı bugün asla yapmaz anında doğruyu bulur.

İzmir herkesin ‘‘olur’’ dediğine ‘‘olmaz’’ diyebilir. Asidir ele avuca sığmaz.Yaptıkları belki O an anlaşılmaz garipsenir ama bir bakarsınız dediği doğru çıkmış.Sürprizlerle doludur İzmir.Tepki beklerken hoşgörüyle karşılaşabilirsiniz İzmir’de ,hoşgörü beklerken de  tepkiyle.Süreç içerisinde anlarsınız İzmir’i.Yok öyle üç günde İzmir’i anlamak İzmirce konuşmak.İzmir’i  anlamak için alfabesini hatmetmeniz gerekir.Rakısına,balığına,denizine,camisine,havrasına, Levantenine, Yahudisine, Rumuna ,Ermenisine,lazına,çerkezine,Kürdüne,Türküne dokunmanız lazım. Kimse İzmir ‘‘benim’’ demez ‘‘İzmir bizim’’ der ‘‘Hepimizin’’ der.

İzmir Osmanlı ruhunu yaşatır. İzmir Türkiye için bir modeldir. Her tarafı açıktır ama özde muhafazakardır. İnsanı yanıltanda budur. Aldım sanırsınız ama dokunamazsınız. Havası bile bir başka güzeldir, sabah yağmurlu, öğlen güneşli akşam fırtınalı. Aklıselimdir iyi okuyucudur nerede nasıl tepki vereceğini çok iyi bilir dümen suyuna asla girmez. Yanlışı  öğütür buğday tanesi gibi öğütürken doğruyu orman gibi yeşertir.
       
Türkiye’de terör sorununun çözüm yeri adresi İzmir olmalıdır. Foça’daki hain saldırı gösterdi ki İzmir bu sorunun konuşulabileceği, istismar edilmeyeceği en doğru noktadır. Yıllardır Ankara’dan, Amerika’dan, Avrupa’dan çözülmeye çalışılan bu sorun bir kez de İzmir’den çözülmeye çalışılsa ne olur.
Aziz Kocaoğlu bu meşaleye ilk kıvılcımı Gündoğdu meydanından verip tarihe geçebilir.
                                                                ***
AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Hüseyin Çelik, CHP'nin TBMM'nin toplanmasına yönelik çalışmalarını eleştirirken,  "Bizim ilk günden itibaren tepkimiz aynıdır. Biz bu toplantıya katılmayacağız. Çünkü terörle mücadeleyle ilgili yasal bir alt yapı boşluğu mu var, TBMM toplanıp yeni bir kanun mu çıkaracak? Gerekli olursa Meclis tabii ki toplanabilir ama PKK bomba patlattı diye, bir yeri bastı diye, birkaç Mehmet'i şehit etti diye örgütün her gün Türkiye 'nin gündemini oluşturmasına müsaade etmemeliyiz. Bizim hassasiyetimiz budur" dedi.
Bu açıklamanın altına imza atılır..
Sayın Çelik’in açıklamasının içerisinde yer alan ‘‘terör örgütü birkaç Mehmet’i şehit etti diye Türkiye gündemini oluşturmasına müsaade etmemeliyiz’’sözü terör örgütüne vurulmuş en büyük darbedir. Bu sözün manası değil birkaç Mehmet’i binlerce Mehmet’i de şehit etse terör örgütü amacına ulaşamayacaktır. Açıklamanın sadece bir cümlesi üzerinden Sayın Çelik’e yüklenmek terör örgütünün değirmenine su taşır, Sayın Çelik’in söylediklerine destek olmak gerekirken, köstek olmak pkk’ya destek olmakla eş değerdir. Sayın Çelik Ak Parti içerisinde önemli bir denge unsurudur, bütünleştiricidir, hoşgörülüdür. Hatırlarsanız ‘‘Takla’’deyince akla gelen ilk isim olan İdris Naim Şahin’in yaptığı şok edici konuşmaları sonrasında Kamuoyu’nda da ,Ak Parti içerisinde de ciddi rahatsızlıklar oluşmuştu,Sayın Çelik ‘‘Hızır’’ gibi yetişmiş yaptığı aklı selim açıklamalarla dengeyi kurmuştu.Sayın Çelik Türkiye için önemli bir siyaset adamıdır,kendisini maksatlı yıpratma gayretleri boş çıkacaktır diye düşünüyorum.
BARIŞ AYDIN DİĞER YAZILARI
Hurhaber.com'da yayınlanan her türlü yazı ve haber kaynak belirtilmeden kullanılamaz. Sayfalarımızda kaynak belirtilerek yayınlanan haberler ilgili kaynağa aittir ve bu haberlerin kopyalanması durumunda, tüm sorumluluk kopyalayan kişi / kuruma ait olacaktır. Başka kaynak veya gazeteden alıntı yazarlar ve site yazarlarına ait yazılardan dolayı Hür Haber sorumlu tutulamaz.

ANASAYFA | GÜNÜN HABERLERİ | KÜNYE | REKLAM | RSS