Hür HABER - Türkiye'nin Online Haber Platformu

Hür HABER - Türkiye'nin Online Haber Platformu

Hür Haber, Türkiye ve dünyadan önemli olan Son dakika, Güncel, Teknoloji, Magazin ve Siyaset haberlerini okuyabilirsiniz.

SON DAKİKA
Sol Ok
Sağ Ok
Menü
Ara
Facebook Twitter
ANASAYFAGÜNDEMSİYASETSPOREKONOMİ SEYAHAT TEKNOLOJİ YAZARLAR FOTO VİDEO

Barış AYDIN

TAVAN TABANSIZ OLMAZ

Facebook Twitter Linkedin WhatsApp Tumblr Yazdır Büyüt Küçült
Kürt sorunu birileri için yıllarca en önemli geçim kaynağı oldu. Sınırsız imtiyazlı kimlikler, en güzel araçlar, en güzel evler, içi para dolu bavullar hep bu sorun sayesinde elde edildi. Bu sorun, ‘‘asistanı’’ öğretim görevlisi hatta ‘‘Profesör’’ yaptı.Ortalık teoriden,analizden geçilmez oldu.Yetmedi Doğu ve Güneydoğu’da fukaralıktan inleyen köylüyü ‘‘köy korucusu’’ yaptı.Velhasılı kelam bu sorun birileri için bereketini hiç kaybetmedi.Toplumun geneli içinse sürekli büyük bir sorundu.

Birçok iktidar bu soruna kör, sağır, dilsiz kaldı. İktidarları dönemini sıkıntısız nasıl geçiririz hesabı yapanlarda oldu, yanlış politikalar uygulayıp Kürt sorununu daha da karmaşık hale getirenlerde.

Ak Parti Kürt sorununu tanıdı,bugüne kadar atılmamış adımları attı, herkes tarafından alkışlandı.Peki akan kan neden durmuyor ?.Geçmiş İktidarların yaptığı hataları,verilmesi gereken insan hakları gaspının, bugün verilirken sanki bir lütuf muş gibi lanse edilmesi.İşte temel sorunlardan biriside budur.Ak Parti’yi bu konuda takdir etmek gerekir,yıllar sonrada olsa sorunun çözümü noktasında gerekli adımları atmıştır, elbette eksiklikler vardır ,bunları çözmekte yine iktidarın görevidir.

Bugünlerde sıkça konuşulan konuların başında Bdp’ bazı milletvekillerinin dokunulmazlığının kaldırılması gündemde. Kürt sorunu gibi içi, dışı kan, gözyaşı dolu bir konuda, kendilerini bu sorunun siyasi temsilcisi ve tarafı gibi gören milletvekillerinin dokunulmazlığının kaldırılması,kürt sorununun çözümüne katkı koyar mı ?.
Bu yöntemler geçmişte de birçok kez denendi ve her seferinde bumerang gibi büyüyerek geri döndü.
Sadece Bdp’lilerin değil fezlekesi bulunan tüm vekillerin dokunulmazlığı kaldırıldığında Bdp dokunulmazlığın kaldırılması konusundan beslenemez. Aksi olursa mağdur pozisyonuna girerler. Her ne sebeple olursa olsun maalesef ülkemizde kim mağdur duruma düşmüşse oyunu arttırmıştır.
Ak Parti içerisinde dokunulmazlıkların kaldırılması konusunda fikir birliğinin oluşmamasının kaynağı da budur. Ak Parti Diyarbakır milletvekili Galip Ensarioğlu açıklamaları hissiyattan uzak ,akılcı ve çözüme yönelik. "BDP, gerçekten Türkiye’de çözüm üretmek yerine gerginliği körükleyen bir siyaset yapıyor. Ama bunlara rağmen dokunulmazlıkların kaldırılmaması gerekir. 94’teki dokunulmazlıkların kaldırılmasının tahribatı henüz hafızalardan silinmiş değil. Yaka paça o insanların götürülmesi bölgede, etnik kimliklerine yönelik bir hareket olarak algılandı. Bu algı hafızalarda iken dokunulmazlıkların kaldırılması, bu algının pekişmesine sebep olur. Ayrışma körüklenir. BDP’ye güç verir. PKK’ye de, şiddetine her daim gerekçe olarak gösterdiği ‘siyaset yapma olanağı tanınmıyor, o yüzden ben silahı yöntem olarak tutuyorum’ gerekçesini de besler’’.diyor.
Ak Parti içerisinde Sayın Ensarioğlu’nun bu açıklamalarından rahatsız olan milletvekilleri olduğu biliniyor. Lakin açıklamalar sakinlikle dinlenip okunduğunda doğruluğu ortaya çıkıyor.

Ak parti sadece milliyetçi muhafazakarlardan oluşmuyor. Merkez sağdan,ılımlı laiklere,liberallere,sosyalistlere,demokratlara kadar kendisini destekleyen geniş bir yelpazeye sahip.Tabanda bu kadar çeşitliliği barındıran bir yapının üst yönetiminde de farklı seslerin çıkması aykırılık değil zenginlik olarak görülmeli ve alkışlanmalıdır.
BARIŞ AYDIN DİĞER YAZILARI
Hurhaber.com'da yayınlanan her türlü yazı ve haber kaynak belirtilmeden kullanılamaz. Sayfalarımızda kaynak belirtilerek yayınlanan haberler ilgili kaynağa aittir ve bu haberlerin kopyalanması durumunda, tüm sorumluluk kopyalayan kişi / kuruma ait olacaktır. Başka kaynak veya gazeteden alıntı yazarlar ve site yazarlarına ait yazılardan dolayı Hür Haber sorumlu tutulamaz.

ANASAYFA | GÜNÜN HABERLERİ | KÜNYE | REKLAM | RSS