Hür HABER - Türkiye'nin Online Haber Platformu

Hür HABER - Türkiye'nin Online Haber Platformu

Hür Haber, Türkiye ve dünyadan önemli olan Son dakika, Güncel, Teknoloji, Magazin ve Siyaset haberlerini okuyabilirsiniz.

SON DAKİKA
Sol Ok
Sağ Ok
Menü
Ara
Facebook Twitter
ANASAYFAGÜNDEMSİYASETSPOREKONOMİ SEYAHAT TEKNOLOJİ YAZARLAR FOTO VİDEO

Barış AYDIN

RAYDAN ÇIKMADAN

Facebook Twitter Linkedin WhatsApp Tumblr Yazdır Büyüt Küçült
Demokrasi, bütün vatandaşların, devlet politikası hakkında söz söylemekte eşit hakka sahip olduğu bir yönetim biçimidir.Bu kadar basit. Demokrasiyi 'sadece sandık' olarak görmek, demokrasiyi yok saymaktır.Mesela tutucu ve şiddete meyilli bir köyde '' kızı kaçanlar için'' '' kıza ölüm cezası uygulasın mı ? uygulanmasın mı'' ? diye bir oylama yapılsa, ortaya sandık kurulsa, çıkacak karar 'kesin ölüm' kararıdır. Karar çoğunluğun kararıdır , lakin doğruluğu hem dinen ,hem vicdanen çok büyük yanlıştır.
Muhakeme edilmeyen,tam olarak anlaşılmayan,müzakere ve uzlaşma noktalarında asgari müştereklerde buluşulamayan kararlarda,demokrasiden bahsetmek ne kadar gerçekçi olur ?.Demokrasi bir kültürdür.Farklı kesimlerin birbirleriyle tartışması,birbirlerini anlamaya çalışması sonucu, doğru veya doğruya yakın en fikir bulunabilir,aksi olursa bunun adı demokrasi olmaz.
Türkiye olarak kendi demokrasimizi ,ABD,İngiltere,Almanya,Fransa gibi ülkelerin demokrasisiyle mukayese etmemiz doğru değildir.Onlar kendi Ülkelerinde rahatça insan öldürebilir,başka ülkelerin yer altı, yer üstü kaynaklarını sömürmek için O ülkeleri karıştırabilir.Kabak gibi ortada olan bir darbeye ''Hayır bu darbe değil'' diyebilir.Çünkü onlar için demokrasi kuralı ''sömürebildiğim ülkelerde benim çıkarlarıma ters düşmeyecek yönetimlerin iş başında olmasıdır''.O halde biz kendi içimizde gerçek demokrasiyi bulmalıyız.Nasıl mı ?Öncelikle anti demokratik olan bütün yasaları kaldırarak.Her insan,anlam düzeyi farklı olsa da,özgür yaratıldığını bilir.Özgürlük bilincine sahip olmayanlar,özgür olup olmadıklarının da farkında olamazlar.Örneğin; sizin sesiniz olsun diye şehrinizden milletvekili seçiyorsunuz ,kim olduklarını bırakın, isimlerini dahi bilmiyorsunuz ?.Seçim barajı düşmeden,bu acı gerçekten kurtulmak mümkün mü ? elbette değil ?.Bu ve buna benzer yasalar acilen kaldırılmalıdır.
Türkiye'de demokrasi bilinci tam olarak yerleştiğinde,birey kendi kararlarını verebilecek düzeye gelir.İslam insanı özgürleştirmek için gelmiştir.Kur'an müslümanları birlik beraberliğe çağırırken,Müslüman ülkelerinden kan,gözyaşı,zulüm neden hiç eksik olmuyor ? Neden Müslümanlar birbirlerini öldürüyor ? İşte bu soruların cevaplarını iyi düşünmeliyiz.
Mısır'da Tahrir meydanındaki kalabalıkla, Adeviye meydanında ki kalabalık kardeş değil mi ? Kimdir onları birbirlerinden ayıran,birbirlerine düşman yapan irade ? Önce onu bulmamız lazım....
Akıl düşmanlığı yapıp, suni düşmanlar yaratmadan,birbirimizi ötekileştirmeden,birbirimizi zorlada olsa anlamaya çalışmamız lazım.Çünkü Batı'nın istediği kaos,kargaşa,çatışma olsun bizim gücümüz hep hissedilsin.
Hiçbir batı Ülkesi Müslüman ülkelere gerçek demokrasi gelsin istemez,isterse etkinliği azalır.O yüzden yapmamız gereken tek şey bir an önce yeni Anayasayı hayata geçirmek,özgürlükler ve demokrasinin önünü açmaktır.
Türkiye sistemli bir şekilde yalnızlaştırılıyor,Bölgesinde güçlü bir Türkiye sadece kendisine değil bütün Müslüman ülkelere huzur ve barışı getirir.İşte bu sebepten dolayı Batı buna izin vermeyecektir lakin bunun için Türkiye'nin batıya ihtiyacı olmadığını batı bilmemektedir.
Türkiye kendi istemedikten sonra,asla karışmaz,karıştırılamaz.
CHP,MHP,BDP'nin kırgınlıkları olabilir ama Büyük Türkiye için Yeni Anayasa'da uzlaşma zorunluluğu vardır... kimin için mi ? Doğmamış çocuklarımız,geleceğimiz,bugünümüz ve yarınlarımız için...Rayların üzerindeyken bunu gerçekleştirmek zorundayız....
 
BARIŞ AYDIN DİĞER YAZILARI
Hurhaber.com'da yayınlanan her türlü yazı ve haber kaynak belirtilmeden kullanılamaz. Sayfalarımızda kaynak belirtilerek yayınlanan haberler ilgili kaynağa aittir ve bu haberlerin kopyalanması durumunda, tüm sorumluluk kopyalayan kişi / kuruma ait olacaktır. Başka kaynak veya gazeteden alıntı yazarlar ve site yazarlarına ait yazılardan dolayı Hür Haber sorumlu tutulamaz.

ANASAYFA | GÜNÜN HABERLERİ | KÜNYE | REKLAM | RSS