Hür HABER - Türkiye'nin Online Haber Platformu

Hür HABER - Türkiye'nin Online Haber Platformu

Hür Haber, Türkiye ve dünyadan önemli olan Son dakika, Güncel, Teknoloji, Magazin ve Siyaset haberlerini okuyabilirsiniz.

SON DAKİKA
Sol Ok
Sağ Ok
Menü
Ara
Facebook Twitter
ANASAYFAGÜNDEMSİYASETSPOREKONOMİ SEYAHAT TEKNOLOJİ YAZARLAR FOTO VİDEO

Barış AYDIN

MİLLETVEKİLİ DEĞİL LİDER VEKİLİ

Facebook Twitter Linkedin WhatsApp Tumblr Yazdır Büyüt Küçült
Türkiye'de bazı kimseler için milletvekili olabilmenin en önemli kriteri, ilköğretim mezunu olmanın dışında, liderin her dediğini onaylayan,hatta bazen onurundan bile ödün veren bir yapıda olmaktır.Temel sorun budur.Milletvekili halkın iradesi,sesi,kulağı, ,beyni,sevinci,gözyaşı olmak zorundadır.Her milletvekilinin kendisine ait düşünceleri ve projeleri vardır,lakin bunları ifade edecek zaman ve zemini bulamadıkları kanaatindeyim.Siyasi görüşünü,yeteneklerini,heyecanını, temsil ettiği Halkla paylaşan milletvekili sayısı çok azdır. 
Aslında bu çaresizliktir.Bu bütün partilerde aynıdır.Kendi emeğiyle,beyniyle ve Halkın iradesiyle kaç kişi milletvekili olmuştur.Milletvekili Liderinin kendisine belirlediği sınırlar içerisinde konuşur,onun dışında en önemli vazifesi parmak kaldırıp,indirmektir.Bütün siyasi parti liderleri milletvekillerini kendisi belirler,Ahmet yerine Mehmet’i yazması,Ayşe yerine Fatma’yı yazması hiç fark etmez.Tek belirleyici Liderdir.Dolayısı ile bu durum milletvekilinin kişilik sahibi,siyasal bir aktör olarak gelişimine engel olmaktadır.Meclis bu durumdan kurtulmalıdır.Öncelikle parti guruplarının işlevi layıkıyla yerine getirilmelidir, aksi takdirde milletvekilleri ve Meclis yürütmenin emrine girer diye düşünüyorum.
Hükümete, muhalefet partilerine destek verme veya karşı çıkma kararı, hangi organa aittir ? Tabii ki parti gurubuna! Oysa gurubun kararı olmadan, liderler diledikleri açıklamayı yapabiliyorlar.Lider vekillerinin buna karşı çıkmaları mümkün mü ? Elbette değil…Liderler vekillerine güvenmelidir,fikirlerini almalıdır.
Demokratik olan yöntem; guruplar toplandığında,önemli konuların görüşmeye açılmasıdır,milletvekillerinin değişik görüşleri kürsüye taşıyıp, temsil ettikleri Halkın iradesini özgürce ifade etmeleridir.Sonunda gurup genel kurulu yazılı veya sözlü bir önergeyi oylar sonucunu da ,Meclis Genel kurulunda Parti lideri anlatır.
Ülkemizde yasama yetkisi, parti guruplarında görüşme yapılmayan TBMM’nindir; orada da kararlar parti liderlerinin işaretine göre verilir.
Her partide bu durumdan rahatsızlık duyan milletvekillerinin olması doğaldır. Rahatsızlık duyulmaması anormallik olur. Partilerinde görüşlerini ifade edecek zemini bulamayan milletvekillerinin, görüşlerini sosyal medya üzerinden vermesi aslında bir anlamda, sistemin yanlışlığını da gözler önüne sermektedir.
Bu milletvekillerine,hakaret etmek,acizliktir.Öncelikle bu milletvekillerinin ne söylediğini,anlamaya çalışmak gereklidir.Eleştirmenin her yapıyı olgunlaştırdığı,geliştirdiği unutulmamalıdır.
Daha fazla sevgi istiyorsak, öncelikle biz daha çok sevmeliyiz,şevkat istiyorsak daha şevkatli olmalıyız,saygı istiyorsak,bütün insanlara saygı duymalıyız,insanların sabırlı olmasını istiyorsak öncelikle kendimiz sabırlı olmayı öğrenmeliyiz,yaşam nasıl ki bir tesadüf değilse,yaptıklarımızın da aynada bir yansıması olacağını aklımızdan çıkarmamalıyız….
Sivil ve Demokratik bir Anayasa bu sorunların hepsini temelinden çözer.İnsanlar kendilerini dışlanmış hissetmez,herkes saygı çerçevesinde dilediği her şeyi ifade eder.Liderin değil Milletin Vekilleri,Milletvekili olur,Milletin bütün sorunları çözülür…..
BARIŞ AYDIN DİĞER YAZILARI
Hurhaber.com'da yayınlanan her türlü yazı ve haber kaynak belirtilmeden kullanılamaz. Sayfalarımızda kaynak belirtilerek yayınlanan haberler ilgili kaynağa aittir ve bu haberlerin kopyalanması durumunda, tüm sorumluluk kopyalayan kişi / kuruma ait olacaktır. Başka kaynak veya gazeteden alıntı yazarlar ve site yazarlarına ait yazılardan dolayı Hür Haber sorumlu tutulamaz.

ANASAYFA | GÜNÜN HABERLERİ | KÜNYE | REKLAM | RSS