Hür HABER - Türkiye'nin Online Haber Platformu

Hür HABER - Türkiye'nin Online Haber Platformu

Hür Haber, Türkiye ve dünyadan önemli olan Son dakika, Güncel, Teknoloji, Magazin ve Siyaset haberlerini okuyabilirsiniz.

SON DAKİKA
Sol Ok
Sağ Ok
Menü
Ara
Facebook Twitter
ANASAYFAGÜNDEMSİYASETSPOREKONOMİ SEYAHAT TEKNOLOJİ YAZARLAR FOTO VİDEO

Barış AYDIN

İNSANI YAŞAT Kİ DEVLET YAŞASIN

Facebook Twitter Linkedin WhatsApp Tumblr Yazdır Büyüt Küçült
 
Tarihteki devlet tiplerini tanıyalım. Köleci devlet, feodal devlet, burjuva devlet.Bu üç devletinde ortak özelliği toplum içindeki küçük azınlığın,çoğunluğa hakim olmasıdır.20.yüzyılda ise yeni bir devlet tipi ortaya çıkıyor Sosyalist devlet ,bu devlette ise, iktidar, işçi sınıfının ve toplumda çoğunluğu temsil eden tüm çalışanlarındır.Türkiye’de devlet halkın idaresine geçmiştir.Güçlendirilmesi gereken taraf hukuktur.Hukukun görevlerinden birisi  iktidarı kurumsallaştırmakken diğer bir görevi bireyin iktidara karşı hakları için güvenceler oluşturmaktır.Türkiye’de sistem değişiyor.İçine kapanık yapıdan, dünyaya açılan, dünyayı yorumlayan bir sisteme geçiliyor.Bunun için yapılması gereken ilk iş anayasadır.Bugüne kadar yapılan Anayasalarımız;
1- 20 Ocak 1921 Anayasası
2- 20 Nisan 1924 Anayasası
3- 9 Temmuz 1961 Anayasası
4- 7 Kasım 1982 Anayasası

Güne, zamana göre yapılmıştır.İşlevini yitirmiştir.Birileri tarafından anlaşılamayan,anlaşılmak istenmeyen konu budur.Bu anayasalar sistem içerisinde bazı gruplara,grupçuklara,partilere,derneklere imtiyaz oluşturabiliyorlar.Buraya dayanınca ortaya birçok patalojik vaka çıkabiliyor.Konuşunca,karşı çıkınca birden bire ‘Anayasa düşmanı’ ‘vatan haini’ gibi ülkemizde bazı grupçukların dillerine plesenk olmuş sloganlarla karşılaşabiliyorsunuz.Bunlara bu hakkı veren ,Türkiye’yi dar kalıba sokmaya çalışan Anayasamızdır.Acilen değişmesi gerekmektedir.

Çünkü bu takım Türkiye meselelerini kavramlara hapsetmeye alışkın ve bu konuda ustalar. Mesela Kürt sorunu diye adlandırdığımız konu aslında demokrasi ve insan hakları sorunudur. Lakin bu takım Kürt sorunundan beslendiği için Türk hassasiyetini iyi biliyor. Zaman zaman siyasi arenadan silineceği dönemlerde Kürtlere sarılıyorlar. Çünkü bu damar kaşınırsa baraj tehlikesi yok, meclis garanti. Ondan sonrası tufan. Yiyelim,içelim,gezelim,azgın teke gibi ortaya düşelim mantığının hakim olduğu bir yapıdan,Ülke yararına olacak fikirlerin çıkmasını beklemek zavallılıktır.

Bu sabit fikirlilerin değişimini beklemek hayaldir. Bir kereye mahsus beyinlerine birkaç saniyede olsa oksijen gitmesine müsaade etseler, sağlıklı düşünecekler.Tanrıya tövbe edip doğru yolu bulacaklardır diye inanıyorum.
 
Rasulullah (s.a.v.) buyuruyor ki:
“Yarım bir kelimeyle olsa dahi bir müminin öldürülmesinde yardımcı olan bir kimse, iki gözü arasına “Bu Şahıs Allah'ın Rahme­tinden Umutsuzdur Artık” cümlesi yazılı olduğu halde Allah'ın gazabıyla karşı karşıya gelecektir.”[487]Chp ve Mhp içerisinde siyaset yapan samimi ve hak yolunda olan herkese Allah  yardım etsin.

İsrail’in Türkiye karşısında diz çöktüğü şu günlerde,tahriklere,gazlamalara gelmemeliyiz.Birliğimiz ve bütünlüğümüzü ayrıştırmaya çalışanlara prim vermemeliyiz.Eğer amaç Türkiye’nin bütünlüğü ise, ‘kan’ ‘ölüm’ ‘vahşet’ ‘vurmak’ ‘kırmak’ ‘yakmak’ dışında hiçbir fikri olmayanlar unutmasınlar ki Türk ve Kürt gençliği sonsuza kadar bu bayrak altında yaşayacaktır.Yeni Anayasa yapılınca Kürtçülük,Türkçülük,Alevicilik,vs….Son bulacaktır.İşte bütün korkunuz budur, sermayeniz bitecek,beslendiğiniz  kaynaklar kuruyacak, ne yapacağız diye şimdiden pozisyon alıyorsunuz ama beyhude bir çırpınıştır bu yaptığınız.Küçük bir tavsiyem var. ‘Yaşatacağız’ ‘kardeşlik’ ‘demokrasi’ ‘insan hakları’ ‘yeni Anayasa’ deyin eğer hakkınızsa, Aziz milletimiz sizi değil meclise iktidara bile taşıyabilir. Makamlarınızı kaybetme korkularınızdan sıyrılın yeter.
 
 
BARIŞ AYDIN DİĞER YAZILARI
Hurhaber.com'da yayınlanan her türlü yazı ve haber kaynak belirtilmeden kullanılamaz. Sayfalarımızda kaynak belirtilerek yayınlanan haberler ilgili kaynağa aittir ve bu haberlerin kopyalanması durumunda, tüm sorumluluk kopyalayan kişi / kuruma ait olacaktır. Başka kaynak veya gazeteden alıntı yazarlar ve site yazarlarına ait yazılardan dolayı Hür Haber sorumlu tutulamaz.

ANASAYFA | GÜNÜN HABERLERİ | KÜNYE | REKLAM | RSS