Hür HABER - Türkiye'nin Online Haber Platformu

Hür HABER - Türkiye'nin Online Haber Platformu

Hür Haber, Türkiye ve dünyadan önemli olan Son dakika, Güncel, Teknoloji, Magazin ve Siyaset haberlerini okuyabilirsiniz.

SON DAKİKA
Sol Ok
Sağ Ok
Menü
Ara
Facebook Twitter
ANASAYFAGÜNDEMSİYASETSPOREKONOMİ SEYAHAT TEKNOLOJİ YAZARLAR FOTO VİDEO

Barış AYDIN

ERDOĞAN GÜL VE DİKENLER

Facebook Twitter Linkedin WhatsApp Tumblr Yazdır Büyüt Küçült

Cumhurbaşkanlığı sözcüsü Ahmet Sever Cumhurbaşkanı Abdullah Gül’ün Başbakan Erdoğan’la bir çatışma görüntüsü vermemeye çalıştığını kaydederek aynı özenin partinin bazı isimleri tarafından gösterilmemesinin hoş olmadığını kaydetti. Bazı Ak Partili isimleri de eleştirdi.

Ahmet Sever, “Bu benim kişisel görüşüm: Anayasa Mahkemesi bu kararı vermiş, pekala aday da olabilir, niye olmasın? Sonuçta karar kendisinin, belki bana kızacak bunu bu şekilde ifade ettim diye ama şimdiden "oldu bitti, artık kenara çekilecek" havasının yayılması çok büyük haksızlık. Partinin kuruluşunda kilit rol oynamış, başbakanlık, sonra dışişleri bakanlığı ve başbakan yardımcılığı yapmış bir kişi hakkında bu kadar özensiz davranılması burukluk yaratıyor” dedi.

Sayın Sever’in yaptığı bu açıklamaya yanıt gecikmedi Ak Parti adına açıklamayı Ak Parti Genel Başkan Yardımcısı Hüseyin Çelik yaptı ‘‘Sayın Gül potansiyel olarak tabii ki aday olabilir. Ama bir şeyin imkan dahilinde olması, onun mümkün olacağı anlamına gelmez. Yani Anayasa Mahkemesi’nin kararından sonra sayın Cumhurbaşkanı elbette aday olabilir ancak bu aday olacağı anlamına gelmez. Çünkü bir şeyi yapabilecekken siz kendinizi alıkoyar, başkası lehine kullanırsanız bu jesttir. Sayın Cumhurbaşkanı aday olabilecekken bunu yapmaz, aday olmazsa sayın Başbakan’ın 2007’deki jestine karşı jest olur. 2007’de hatırlarsanız sayın Başbakan kendisi aday olabilecekken grup toplantısında “Adayımız Abdullah Gül kardeşimdir” dedi.


Sayın Sever ve Sayın Çelik’in açıklamalarının satır aralarını okuduğumuzda bu güne kadar hiç alışık olmadığımız bir durumla karşılaşıyoruz. Sayın Sever yaptığı bu açıklamalarıyla Ak Parti’nin üst yönetici kadrolarında bulunan bazı isimleri üstü kapalı uyarıyor ve Sayın Başbakan’a mesaj veriyor. Bu olumlu ve yapıcı bir uyarıdır. Parti içerisinde kraldan çok kralcılık yapan, her şeyin kendi eksenleri etrafında dönmesini isteyen bu grubun varlığı Sayın Cumhurbaşkanı’nı bile rahatsız edecek boyuta ulaşmıştır. Bu Grup artık kontrol edilemez bir boyuttadır. Konuşmalarında, değerlendirmelerinde bazen kantarın topuzunu kaçırıp sanki Sayın Cumhurbaşkanı Sayın Başbakan’a karşıymış gibi açıklamalar yapmaktadırlar. Hatırlarsanız Numan Kurtulmuş’un Ak Parti’ye geçişi kamuoyunda konuşulmaya başladığında Ak Parti Genel Merkez Teşkilat Başkanı Ekrem Erdem Sayın Kurtulmuş’u doğrudan hedef alan açıklamalar yapmıştı. Sayın Kurtulmuş’ta ‘‘herkes haddini bilsin Benim muhatabım Sayın Başbakan’’dır diyerek konuyu kestirip atmıştı. Ardından Başbakan Erdoğan Kurtulmuş’u resmi konutta ağırlamıştı.

Bu grup şunu düşünüyor olabilir, eğer Sayın Gül siyaset sahnesine yeniden dönerse biz yerlerimizi koruyamayız. (Korkunun ecele faydası yoktur). Kaldı ki bu açıklamalara hiç gerek yoktur. Ayrıca bu grubun gözden kaçırdığı bir diğer hususta şudur; Sayın Cumhurbaşkanı bu hareketin içerisinden doğmuştur en küçük hücresine kadar her şeyi ve herkesi çok iyi bilir. Türkiye’nin en önemli iki makamında bulunan Sayın Gül ve Sayın Erdoğan ihtiyaç duydukları anda hiç kimseye gerek duymadan istedikleri yerde görüşürler. Kaldı ki Sayın Başbakan istedikten sonra istediği makama gelebilecek bir güçtedir.

Sayın Çelik’in açıklamasında söylediği ‘‘jeste jest yapılmalıdır’’ sözünün gereği var mıydı anlamakta güçlük çekiyorum. Bu sözün anlamı ben şöyle yorumluyorum Sayın Cumhurbaşkanım asla aklınızdan böyle bir şey geçirmeyin geçmişte bu önemli makam size bahşedildi bugün geri çekilme zamanınız.

Sizi hala Cumhurbaşkanlığına aday olabilecek potansiyel bir tehlike olarak görüyoruz ve bu sebepten dolayı basın önünde konuşuyoruz ki üstünüzde psikolojik baskı oluşsun ve geri çekildiğinizi bütün kamuoyuna şimdiden ilan ediniz.


Sayın Sever’in açıklamalarının ne kadar dikkate alınıp alınmadığını Ak Partinin 30 Eylül'de yapacağı büyük kongre sonucunda göreceğiz. Sayın Cumhurbaşkanı’nı üzenler üzülecekler mi ? yoksa üzmeye devam mı edecekler.

BARIŞ AYDIN DİĞER YAZILARI
Hurhaber.com'da yayınlanan her türlü yazı ve haber kaynak belirtilmeden kullanılamaz. Sayfalarımızda kaynak belirtilerek yayınlanan haberler ilgili kaynağa aittir ve bu haberlerin kopyalanması durumunda, tüm sorumluluk kopyalayan kişi / kuruma ait olacaktır. Başka kaynak veya gazeteden alıntı yazarlar ve site yazarlarına ait yazılardan dolayı Hür Haber sorumlu tutulamaz.

ANASAYFA | GÜNÜN HABERLERİ | KÜNYE | REKLAM | RSS