Hür HABER - Türkiye'nin Online Haber Platformu

Hür HABER - Türkiye'nin Online Haber Platformu

Hür Haber, Türkiye ve dünyadan önemli olan Son dakika, Güncel, Teknoloji, Magazin ve Siyaset haberlerini okuyabilirsiniz.

SON DAKİKA
Sol Ok
Sağ Ok
Menü
Ara
Facebook Twitter
ANASAYFAGÜNDEMSİYASETSPOREKONOMİ SEYAHAT TEKNOLOJİ YAZARLAR FOTO VİDEO

Barış AYDIN

EN SON KONUŞACAK İSİMLER...

Facebook Twitter Linkedin WhatsApp Tumblr Yazdır Büyüt Küçült
Aralarında Prof. Dr.İlber Ortaylı, TBMM Eski Başkanı Hüsamettin Cindoruk, eski bakan Yaşar Okuyan, HEPAR Genel Başkanı Osman Pamukoğlu gibi isimlerin bulunduğu kişiler kısa bir süre önce kamuoyuna bir çağrıda bulundu. 

1-Türkiye Cumhuriyeti Devleti’nin kurucusu ve sahibi olan Türk Milleti’nin adı, vatandaşlık tarifinden ve Anayasa’dan çıkarılamaz.

2- Devletimizin eşit ve şerefli üyeleri olan aziz vatandaşlarımız, ırklara ve mezheplere ayrıştırılamaz

3- Anadolu coğrafyasında Selçuklu ile başlayıp Osmanlı ile devam eden Türk Milleti’nin kesintisiz egemenliğini esas alan büyük Atatürk’ün kurduğu milli devlet yapısı ortadan kaldırılamaz.

Yapılan açıklamalar kamuoyunda cılız bir karşılık buldu. Türkiye artık doydu, neye mi doydu bu tür söylemlere, bundan beslenenlere doydu. Şehit haberlerine, üç bin köy ve mezranın boşaltılmasına ,üç milyon insanın göç etmek zorunda bırakılmasına,Koruculuk,çarpık kentleşmeye,kadın intiharlarına,sokak çocuklarına,çetelere,faili meçhullere,hukuksuz gözaltılara,tutuklamalara,işkencelere, Artık bu toplumun bilinç altında yer yok .Zaten yerde kalmadı.
Elbette kendilerini aydın veya siyasetçi her nasıl tanımlıyorlarsa, bir grubun bu tür açıklamalar yapmasını makul karşılamalıyız.
Gelelim CHP ve MHP’ye onlarda baraj altında kalmamak için söylemlerinde sertlik ve şiddet içeren unsurları ön plana çıkarmak zorundalar, aksi takdirde silinip gidecekler. Liderleri değişir, söylemleri birlik ve bütünlüğü kapsayıcı olursa siyasi yaşamlarına güçlü bir şekilde devam edeceklerine inanıyorum.
Yapılan anketler gösteriyor ki Ülkenin yüzde 90’ı çözüm sürecini destekliyor. ‘Akan kan dursun’ diyor. Bu süreçte dışardan ahkam kesmek kolay, boyalı basına çıkıp öneriler getirmek kolay.Unutulmaması gereken en önemli unsurlar, bu konuda bedel ödeyen ,söyleyecek sözü olanların dinlenmesidir.
Kim ne yapmışta,böylesine önemli bir konuda,kan dolu bir konuda konuşma hakkını kendisinde buluyor.Mesela İlber Ortaylı;
Bundan yaklaşık 6 yıl önce İlber Ortaylı İzmir’e Türk gençlerine ,konferans vermeye gelecek, havalimanından kendisini karşılamaya giden 3 kişi arasında bende varım. İlber Hoca uçaktan indi kendisini arabamıza davet ettik ‘Egenin İncisi İzmir’e hoş geldiniz’ dedik.Detaylı anlatıyorum ki kimse inkar edemesin.Araca ,biner binmez İlber Hoca bize dönüp ‘‘Bırakın şimdi İnciyi,aldığınız biletle VIP’den uçulmuyor,bende yeni bilet aldım aldığım biletin ücretini hemen ödeyin’’ dedi.Derhal ödedik.Bornova’ya doğru giderken ‘bir şeyler yemek istermisiniz’ ? diye sorduk ‘olur’ dedi. Lokantada yemek yerken kendisini tanıyan bir aile yanına geldi,kendilerine sıcak davrandı ardından yemeği yemeden ‘kalkalım buradan beni tanıyorlar’ dedi.Sanki kurtlar vadisindeydik.Arabaya bindik bu sefer çocuk gibi ‘bana gözlük alın’ diye tutturdu,Ona da ‘eyvallah’ dedik.Gözlüğü aldık.Konferans bitti ‘beni Ayvalığa götürün’ dedi ‘olur’ dedik yolda giderken,herkese saydırıyordu.Sanki bütün herkes aptal bir O akıllı.Gözümüzde bir efsane sandığımız İlber Hoca yıkılmıştı.Kaprisin egonun zirvelerindeydi.Kendisine sormadan çalışma arkadaşlarını kötülüyordu.

Bugün Türk Milletinin adı Anayasadan çıkarılamaz diye açıklamalar yapan İlber Ortaylı,bu milletin çocukları için ne yaptı da ,böyle açıklamalar yapma hakkını kendisinde görüyor.Profesörlük,tarihçilik güzel işler,önemli işler ama siyaset farklı bir alan.
Memleketin evlatları bir bir toprağa düşerken gözünde gözlükle, cebinde biletle açıklama yapanların ne kadar sağlıklı ve doğru ifadeler kullanabilecekleri siz değerli okurlamızın takdiridir .Bence boylarını fersah fersah aşar.Sadece İlber Ortaylı değil diğerlerinin de ,bugüne kadar ne yaptığını Aziz Milletimiz görüyor biliyor.
BARIŞ AYDIN DİĞER YAZILARI
Hurhaber.com'da yayınlanan her türlü yazı ve haber kaynak belirtilmeden kullanılamaz. Sayfalarımızda kaynak belirtilerek yayınlanan haberler ilgili kaynağa aittir ve bu haberlerin kopyalanması durumunda, tüm sorumluluk kopyalayan kişi / kuruma ait olacaktır. Başka kaynak veya gazeteden alıntı yazarlar ve site yazarlarına ait yazılardan dolayı Hür Haber sorumlu tutulamaz.

ANASAYFA | GÜNÜN HABERLERİ | KÜNYE | REKLAM | RSS