Hür HABER - Türkiye'nin Online Haber Platformu

Hür HABER - Türkiye'nin Online Haber Platformu

Hür Haber, Türkiye ve dünyadan önemli olan Son dakika, Güncel, Teknoloji, Magazin ve Siyaset haberlerini okuyabilirsiniz.

SON DAKİKA
Sol Ok
Sağ Ok
Menü
Ara
Facebook Twitter
ANASAYFAGÜNDEMSİYASETSPOREKONOMİ SEYAHAT TEKNOLOJİ YAZARLAR FOTO VİDEO

Barış AYDIN

Doğu ve Güneydoğu Kökenliler

Facebook Twitter Linkedin WhatsApp Tumblr Yazdır Büyüt Küçült
Selamettin Bayındır Yeniasır gazetesinde yazılarını okumaktan keyif aldığım bir köşe yazarı. Artan terör olayları nedeniyle kendince güzel bir yazı yazmış. Hem nalına hem mıhına vurmuş derler.O sadece mıhına vurmuş. Yazısında özetle şöyle diyor ;
 
 ‘‘Doğu ve güneydoğu kökenli hemşeri derneklerinin terörü, ayrışmayı, bölünmeyi lanetlemeleri lazım. Tısss yok. "İzmir'de 800 bine yakın Doğu ve Güneydoğulu'nun yaşadığı varsayılır. Yaa Allah aşkına, 80 bin olarak değil yüzde birinizle 8 bin kişi ile, elinizde Türk bayrakları, terörü lanetleyen afiş ve pankartlarla şu İzmir caddelerine ve meydanlarına çıkın. 100 binler olarak milyonlar olarak biz İzmirliler, Egeliler peşinize takılalım, diyorum. Dünyayı parmaklarının ucunda döndüren emperyalist güçlerin maşalığını yapan PKK'lıların dostluğumuzu, kardeşliğimizi bozamayacağını haykıralım" diyorum. Ülkeyi sevdiğinizi, kopmaya karşı olduğunuzu biliyorum. "Meydanlarda biz kopmak istemiyoruz" diye haykırın. Emredersiniz baş üstüne efendim.
 
Sizin düşüncenize göre Doğu ve Güneydoğulular İzmir’de ne yapıyorlar, nasıl bir duruş sergiliyorlar belli değil,üstüne bir de meydanlara çıkıp,takla atmıyorlar,terörü lanetlemiyorlar, bağırmaları,haykırmaları lazım,meydanları sokakları doldurup kahrolsun terör demeleri lazım. Çünkü Sayın Selamettin Bayındır’ın kafa yapısına göre bu terör sorunu sadece Doğu ve Güneydoğululara ait. Bu hastalıklı bir düşüncedir,bu sağlıklı bir ruh hali değildir.Terör sorunu Türkiye’nin sorunudur.
       
Bunu sadece Kürtlerle veya Doğu ve Güneydoğuda yaşayan diğer etnik kökenlilerle bağdaştırırsanız işte O zaman en büyük terörü yaratmış olursunuz. Pkk ya ve O’nun düşüncelerine hizmet etmiş olursunuz. Ne demek şu kadar Doğulu var şu kadar Güneydoğulu var çıkın meydana bağırın.
 
Eğer bir tepki konacaksa top yekün konmalıdır. Kaldı ki Usta Gazeteci Selamettin Bayındır İzmir’de 800 bine yakın Doğu ve Güneydoğulu’nun yaşadığını çok iyi biliyor, zahmet edip küçük bir araştırma yapsaydı Haziran 2011 Genel seçimlerinde Bdp destekli adayların iki bölgede aldıkları toplam oy’un 80 bin olduğunu görürdü. Geriye kaldı mı 740 bin kişi bu tokat gibi bir cevap oldu mu ? oldu.Şimdi bu tokadı kime vuralım.Kimin haddine düşmüş ortada böyle bir sonuç varken sokaklarda sadece siz bağırın demek.Zaten aslanlar gibi tepki konmuş.Ki bu durumu bu şekilde izah etmek bile büyük ayıptır.Ama Selamettin Usta gibi büyüklerimiz ancak rakamlarla ikna olur diye düşündüm.Selamettin Bayındır’ın hesabına göre ortaya böyle bir sonuç çıkıyor.Doğu ve Güneydoğulu’lar İzmir’de beklenen her şeyi yapmışlar.Sayın Bayındır tanıdığı dirsek temasında olduğu bütün derneklere haber yollasın hepsi sokaklara çıksın Doğu ve Güneydoğulu’ları alkışlasınlar.Böyle hesapları bırakmalıyız.
          
Ülkemizin içinden geçtiği böyle hassas bir dönemde herkes her aklına geleni yazıp çizerse,bu sadece teröre hizmet eder.Terör destekçilerini sevindirir.Kardeşliğimizden,birliğimizden asla taviz vermemeliyiz.Etnik köken üzerinden her kim olursa olsun terör belasını kaşıyıcı söylem ve eylemlerde bulunanları anında dışlamalıyız.Tısss yok gibi tahrik edici bir söz kullanmak Ustaya yakışmadı ama söylediği tek doğru söz ‘‘tısss’’ yoktu.Onun hesabıyla,O’nun kalemiyle İzmir’de meydanlara sığmayan 740 bin yürekten gelen ‘‘güm, güm, güm’’ sesi vardı.Onların diline tercüman oluyorum ‘‘Kahrolsun Pkk, kahrolsun Terör, Kahrolsun Terörü kaşımak isteyen dahili ve harici bedbahtlar’’.
         
Sevgili Selamettin Usta hiç düşündün mü ? Böyle tısss yok,fısss yok gibi sözlerin böyle dönemlerde ne kadar çok incitici,kırıcı olabileceğini.Önce şuna karar vermeliyiz amacımız nedir ? birilerini tahrik etmek sorunu büyütmek mi ? yoksa sevgi,hoşgörü,kardeşliği daha fazla nasıl pekiştiririz bunun yolunu aramak mı ?.
          
Sevgili Salih Erkek iyi niyetle gerçekten takdir edilecek başarılı çalışmalara imza attı. Evet kimsenin olmadığı bir zamanda Kadifekale’de O vardı. Birilerinin zoruna gitse de O vardı. Terörü lanetleyenlerin baş sıralarında yer alanlardan biride O . Sakın Ola ki tısss’a takılmayasın tısss gelir geçer güm her zaman yerinde kalır. Salih Erkek dışında Selamettin Bayındır’ın yazısına tepki koyan olmadı ? Gerçekten İzmir basını adına üzücü bir durum.
BARIŞ AYDIN DİĞER YAZILARI
Hurhaber.com'da yayınlanan her türlü yazı ve haber kaynak belirtilmeden kullanılamaz. Sayfalarımızda kaynak belirtilerek yayınlanan haberler ilgili kaynağa aittir ve bu haberlerin kopyalanması durumunda, tüm sorumluluk kopyalayan kişi / kuruma ait olacaktır. Başka kaynak veya gazeteden alıntı yazarlar ve site yazarlarına ait yazılardan dolayı Hür Haber sorumlu tutulamaz.

ANASAYFA | GÜNÜN HABERLERİ | KÜNYE | REKLAM | RSS