Hür HABER - Türkiye'nin Online Haber Platformu

Hür HABER - Türkiye'nin Online Haber Platformu

Hür Haber, Türkiye ve dünyadan önemli olan Son dakika, Güncel, Teknoloji, Magazin ve Siyaset haberlerini okuyabilirsiniz.

SON DAKİKA
Sol Ok
Sağ Ok
Menü
Ara
Facebook Twitter
ANASAYFAGÜNDEMSİYASETSPOREKONOMİ SEYAHAT TEKNOLOJİ YAZARLAR FOTO VİDEO

Barış AYDIN

DİKTATÖRLÜK ÖZLEMİ

Facebook Twitter Linkedin WhatsApp Tumblr Yazdır Büyüt Küçült
CHP’nin Şam ziyaretine, aklı emanette olanlar tarafından alkış tutulmasına kızanlar oldu. Nasıl olur da CHP Suriye’de oluk oluk akan kandan sorumlu tutulan bir diktatörü ziyaret etmişti. Zamanlamayı manidar bulanlar vardı. Ayrıca Türkiye’de akan kanın durması için, çalışma yapması, öneri getirmesi beklenen CHP işi gücü bırakmış Suriye’nin peşine düşmüştü.

Türkiye tarihinde ilk defa kardeş kanının akmayacağı bir çözüm sürecine girilmişken CHP’nin Şam ziyaretini hiçbir zeka izah edemez. Akıl sağlığı yerinde olan hiçbir kimsenin gerekçelendiremeyeceği bu davranışın bilinç altında yatan gerçek CHP’nin genetik kodları ve bunun yılmaz savunucularıdır. Nedir bunlar ? Başta diktatörlük özlemidir. Hala bu kafayla yaşayan ve bunun tekrarı olacağına inananlar Esad dahil her türlü argümanı kullanırlar. Sadece hedefe kilitlenirler. Kırıp dökme hakkını kendilerinde meşru görürler.Devleti onlar kurdular ya,hala oradalar.Lakin öyle değil.Eski CHP ayrı ,yenisi ayrıydı.Ama bir bakıyorsunuz iş diktatörlük olunca yeni- eski birleşiyor hareketlerde anormallikler başlıyor.Kafayla, kalp bir türlü senkronize olamıyor.Bazen kalp öne çıkıyor, kafa geride kalıyor.Bazen de kafa tamamen izinde.Ara ki bulasın.

CHP’nin bu durumunu anlamayanlar, kızmasınlar.CHP’yi anlamaya çalışsınlar.Neden geçmişe bu kadar özlem duyuyorlar bunu araştırsınlar.Mesela diktatörlüğün envai çeşidini, demokrasi dışı uygulamaların bir çoğunu CHP tarihinde bulabilirsiniz. Almanya'da Hitler döneminin uygulamalarını , o dönemdeki Türkiye uygulamalarıyla kıyasladığınızda küçük dilinizi yutabilirsiniz,çünkü birçok konuda benzerlikler olduğunu görürsünüz.Şimdi somut örnek ver diyenler olabilir.

CHP’nin 1935 tarihinde toplanan 4. Kurultayı’nda, faşizmi, diktatörlüğü sağlamlaştıran önemli kararlar alındı. Bu kurultayda fırka, parti olarak değiştirildi. Asıl mühim değişiklik ise parti tüzüğünde yapıldı.
Bu değişikliklere göre:
1 – Parti Genel Sekreteri aynı zamanda Içişleri Bakanı oluyordu.
2 – İllerdeki valiler parti il başkanlığı görevine getirildiler.
3 – Umumi müfettişler hem parti işlerini, hem de devlet işlerini denetlemekle görevlendiriliyordu.
Değişikliğin nedenini, CHP Genel Sekreteri ve İçişleri Bakanı Şükrü Kaya, 28 Ağustos 1936 tarihinde şöyle açıklıyor:
“Cumhuriyet Halk Partisi’nin memleketin siyasi ve içtimai hayatında güttüğü yüksek maksadın tahakkukunu kolaylaştırmak ve partinin inkişafını artırmak ve hızlandırmaktır’’.

Diktatörlüğün ve onun yılmaz savunucularının, fikir alanlarında değişim ve dönüşüm olmaz. Fikirlerde en ufak esneklik yoktur. Büyük dağları biz yarattık mantığındadırlar. Bu zihniyet günümüzde basit hemşehri derneklerinde bile nüfus bulamazken Ülke yönetiminde bulacağına inanılması hayalden öte bir şey değildir. Bu bilgilerin ışığında CHP yöneticilerinin Şam’ın diktatörü, Esat’ı kurtarmaya gitmelerini makul karşılamak gerektiğine inanıyorum.
BARIŞ AYDIN DİĞER YAZILARI
Hurhaber.com'da yayınlanan her türlü yazı ve haber kaynak belirtilmeden kullanılamaz. Sayfalarımızda kaynak belirtilerek yayınlanan haberler ilgili kaynağa aittir ve bu haberlerin kopyalanması durumunda, tüm sorumluluk kopyalayan kişi / kuruma ait olacaktır. Başka kaynak veya gazeteden alıntı yazarlar ve site yazarlarına ait yazılardan dolayı Hür Haber sorumlu tutulamaz.

ANASAYFA | GÜNÜN HABERLERİ | KÜNYE | REKLAM | RSS