Hür HABER - Türkiye'nin Online Haber Platformu

Hür HABER - Türkiye'nin Online Haber Platformu

Hür Haber, Türkiye ve dünyadan önemli olan Son dakika, Güncel, Teknoloji, Magazin ve Siyaset haberlerini okuyabilirsiniz.

SON DAKİKA
Sol Ok
Sağ Ok
Menü
Ara
Facebook Twitter
ANASAYFAGÜNDEMSİYASETSPOREKONOMİ SEYAHAT TEKNOLOJİ YAZARLAR FOTO VİDEO

Barış AYDIN

Devletin sahibi Millet dönemindeyiz

Facebook Twitter Linkedin WhatsApp Tumblr Yazdır Büyüt Küçült
Anayasa Mahkemesi Başkanı Haşim Kılıç AYM'nin 52. kuruluş yıldönümü nedeniyle yaptığı konuşmada siyaset kurumunu doğrudan etkilemeye yönelik mesajlar verdi…. Haşim Kılıç'ın ''Yargı böyle ayakta kalamaz'' (Millet için böyle yargı ayakta kalmamalı)sözü ayakta alkışlanmalıdır….Anayasa Mahkemesinin kararlarının başında ''Türk milleti adına'' yazıyor….Anayasa Mahkemesi Milletin adına karar verirken, Milletin kararını yok sayamaz…

Anayasa Mahkemesi Başkanı Haşim Kılıç ,Milletin kendisine başbakan olarak belirlediği,özgürlükler ve demokrasinin önünü açan,Güçlü Türkiye'nin,Güçlü lideri Recep Tayyip Erdoğan'ı hedef alırken neyi amaçladığını Millete izah etmek zorundadır….
Anayasa Mahkemesi, darbecilerin bütün siyasi partileri kapattığı 12 Eylül 1980'e kadar, altı partiyle ilgili kapatma kararı verdi.12 Eylül'den sonra 18 partiye kapatma kararı veren Anayasa mahkemesinin siyaset kurumuna müdahale etmek gibi bir geleneği var….Anayasa Mahkemesi hiçbir dönemde siyasetin önünü açmamıştır….Kürtler ,Aleviler ve Türban konularında Anayasa Mahkemesi sivil siyasetin güçlenmesi için hiçbir radikal karar almamıştır….

Tarihi süreçlerimiz incelendiğinde,görülecektir ki ne zaman Türkiye dimdik ayağa kalksa içerden ve dışarıdan müdahaleler olmuştur….Anlaşılmayan,idrak edilmeyen nokta ,Türkiye'de artık son sözü Aziz Milletimiz söylüyor ve buna çok alıştı,ölümü göze alır bu hakkından asla vazgeçmez….. Milletin sahibi Devlet döneminden ,Devletin sahibi Millet dönemine geçilmiştir….Bunu durdurmaya içeride ve dışarıda hiç kimsenin gücü yetmez ve yetmeyecektir..…….

''Devlet için öldürdüm'' ''Devlet için yaptım'' ''Devleti korudum'' bu sözler devletin kurumlarında çalışırken, illegal işlere bulaşanların yakalandıklarında kullandıkları klasik cümleler….Artık bu sözleri duymuyoruz….Ne faili meçhuller ,ne de büyük vurgunlar var….Ancak devlet içinde kendisini devlet gibi gören zihniyet, yöntemini değiştirdi,zamanın değil,kişisel zeminlerinin ruhuna uygun açıklamalar yapmaya başladılar….

Açık ve net bir şekilde şunu ortaya koymalıyız….Türkiye'de bugün devletin kurumları güçlendiyse, bunu Başbakan Erdoğan'a borçluyuz…Karanlık tablo çizenler,eleştiri değil,doğrudan siyaset kurumunu ortadan kaldırmaya yönelik açıklama yapanlar şunu çok iyi bilsinler ki ,bu halk sivil siyasetin Türkiye'deki gücünü gördü,huzurunu,yaşadı….Türkiye Cumhuriyeti vatandaşları tam sekiz seçimdir sivil siyaset diye bağırıyor….Bu sadece Ak Parti'ye verilen desteğin göstergesi değil, aynı zamanda sivil siyasete bağlılığında göstergesi….Ak Parti'ye oy vermeyenler sivil siyaseti desteklemiyor anlamı çıkarılmasın,muhalefet partilerinin de seçmenleri sivil siyaseti destekliyor,ancak partileri Türkiye'de belli bölgelere sıkıştıklarından dolayı açılamıyorlar,aksi olsa her yere girseler,her ilde olsalar Ak Parti gibi iktidar olabilirler,sonuçta projen,vizyonun varsa kararı millet veriyor…..

Devletin milyonlarca amiri,memuru,yargıcı,hakimi,polisi,bürokratı personeli var….Şimdi bu milyonların içinden üç,beş, on,yüz kişi ''biz devleti koruyacağız,biz devletin sahibiyiz'' diye düşünebilir,bunu düşünürken yasaları yok sayıp,vesayet sisteminin,kendisine enjekte ettiği eski alışkanlıkları, zeminini bulduğu anda dışa vurabilir…..Ancak bu çıkışlar beyhudedir….İkbal kaygısıyla yapılmıştır….

Vesayet sisteminin basın ayağı, uygun bulduğu isimleri önce cilalar,parlatır,ardından bu ismin oturduğu makamın ağırlığından dolayı ,kendi fikirlerini ona söyletir ki daha etkili olsun….
BARIŞ AYDIN DİĞER YAZILARI
Hurhaber.com'da yayınlanan her türlü yazı ve haber kaynak belirtilmeden kullanılamaz. Sayfalarımızda kaynak belirtilerek yayınlanan haberler ilgili kaynağa aittir ve bu haberlerin kopyalanması durumunda, tüm sorumluluk kopyalayan kişi / kuruma ait olacaktır. Başka kaynak veya gazeteden alıntı yazarlar ve site yazarlarına ait yazılardan dolayı Hür Haber sorumlu tutulamaz.

ANASAYFA | GÜNÜN HABERLERİ | KÜNYE | REKLAM | RSS