Hür HABER - Türkiye'nin Online Haber Platformu

Hür HABER - Türkiye'nin Online Haber Platformu

Hür Haber, Türkiye ve dünyadan önemli olan Son dakika, Güncel, Teknoloji, Magazin ve Siyaset haberlerini okuyabilirsiniz.

SON DAKİKA
Sol Ok
Sağ Ok
Menü
Ara
Facebook Twitter
ANASAYFAGÜNDEMSİYASETSPOREKONOMİ SEYAHAT TEKNOLOJİ YAZARLAR FOTO VİDEO

Barış AYDIN

Çözüm süreci neden önemli?

Facebook Twitter Linkedin WhatsApp Tumblr Yazdır Büyüt Küçült
Çözüm sürecinin başlamasıyla birlikte içeride ve dışarıda kandan beslenen kişi, sözde cemaat, şirket, yazar, çizer, sözde aydın, siyasetçi varsa topyekün aynı merkezden yönlendirilmiş gibi Türkiye’nin barışına, huzuruna, birliğine yönelik her türlü hain girişimi yaptılar ve yapmaya devam ediyorlar.

Peki Çözüm süreci neden bu kadar önemli ? İşte asıl kilit nokta burasıdır. Batı’nın yüzyıldır sömürdüğü İslam coğrafyasında sorunlu bölge bırakma projesine en büyük engel Çözüm sürecidir. Batı 2.Dünya savaşından sonra şartların değişmesiyle sorunlu bölgeleri
olan ülkelerden çekilirken bu devletlerin başına kendi çıkarlarına uygun rejimleri ve aileleri getirdiler. İslam coğrafyasında karışıklıklar için gerekçeler hiç bitmedi, kan akması için sebepler sürekli olarak diri tutuldu.

Suriye, Filistin, Irak,Afganistan,Yemen,Lübnan,Bahreyn,Doğu Türkistan,Keşmir,Pakistan,Burma- Myanmar,Filipinler-Moro,Çeçenistan,Sri Lanka,Libya,Cezayir,Tunus,Mısır,Somali,Sudan,Çad,Etiyopya,Eritre,Mali,Nijerya,Uganda,Senegal,Nijer bu ülkelerin tamamında dış kaynaklı desteklerle çeşitli nedenlerle çatışmalar yaşanıyor hergün oluk oluk kan akıyor.

Batı dünyası müslüman coğrafyasının yanı sıra yiyecek ekmeği olmayan Afrika ülkelerinde de yaşanan katliamların tamamına sessiz ve duyarsız.

Amerika, İsrail, Fransa, Almanya,İngiltere gibi ülkelerin birinci önceliği ekonomik çıkarlarıdır.Kim kimi neden öldürüyor batı dünyasının umurunda değildir.Batı dünyası bu ülkelerin içinde yaşanan ölümlere değil petrole,madene kazanacağı paraya bakar.

30 yıldır pkk’yla mücadele eden ,binlerce şehit veren Türkiye bu çatışma süreçlerinde milyarlarca dolar kaybetti.Türkiye’de ilk defa bir siyasi hareket büyük bir sorumluluk alarak kardeş kanının akmasını durdurmayı başardı.

Türkiye’de demokrasi ve özgürlükler alanında elde edilen bu başarı Türkiye ekonomisini güçlendirdi. Türkiye artık gücünü terörle mücadeleye değil milletin huzur ve rahatının yanı sıra eğitim sağlık,ulaşım,eğitime harcadığı günden bu yana hedef haline geldi.Çözüm süreci Batı’nın ve içimizde ki destekçilerinin bütün dengelerini bozmuştur.

Türkiye’de yeniden kan aksın diye her türlü kirli senaryo belirlenen zamanlarda belli aralıklarla sistemli şekilde uygulanıyor. Gözümüzü, gönlümüzü açmalı ve bu gerçekleri görmeliyiz.

Bir Ülkenin namusu istihbaratıdır. Mit müsteşarını ifadeye çağıracak kadar gözü dönmüş bu yapı,17 Aralık’ta Türkiye Cumhuriyeti Devletini ele geçirmeye çalışmıştır. Gezi olaylarına kadar Türkiye’de yaşanan çatışmalara, şehit cenazelerine sessiz kalan dünya basını biranda demokrasi havarisi kesilmedi mi ? Türkiye’de sanki diktatörlük varmış gibi yayınlar yapmadı mı ? Olayları kışkırtıp iç destekçileriyle birlikte daha çok karışıklık yaşanmasının önünü açmadı mı ? Elbette yaptı.Derin dehlizlerde planlanan bu kirli

senaryolar milletin huzuru için ölümü göze alan net bir tavır sergileyen Sayın R.Tayyip Erdoğan sayesinde durduruldu.

Ve bugün yine aynı merkezin ürünü yeni bir senaryoyla karşı karşıyayız. Hdp lideri Selahhatin Demirtaş halkı Kobani için sokaklara çağırırken ölümlere davetiye çıkarttığının farkında değil mi ? Eğer amaç gerçekten Kobani için demokratik bir eylem gerçekleştirmek
olsaydı bunun yolu yoksulların arabalarını yakmak, devletin malına zarar vermek,polislere ateş etmek değildir.Bunun adı terördür,vatana ihanettir.

Demirtaş’ın bu çağrısı Kobani için demokratik tepkisini meydanlarda yakmadan,yıkmadan meşru dairede göstermek isteyen milyonlarca insanı evlerine hapsetmiştir.Buna hiç kimsenin hakkı yoktur.İç savaş provası olan bu gayrimeşru eylemler milyonlarca Kürt’ün Hdp’ye nefret duymasına sebep olmuştur.Yüzyıllara dayanan Kürt ve Türk halkının imanlı birlikteliğinin yıkılmaz ittifakı birkez daha tecelli etmiştir.Çözüm süreci hiç kimsenin babasının tekelinde değildir hele ki kedisini bile sokağa korumasız çıkaramayanların hiç değil.
BARIŞ AYDIN DİĞER YAZILARI
Hurhaber.com'da yayınlanan her türlü yazı ve haber kaynak belirtilmeden kullanılamaz. Sayfalarımızda kaynak belirtilerek yayınlanan haberler ilgili kaynağa aittir ve bu haberlerin kopyalanması durumunda, tüm sorumluluk kopyalayan kişi / kuruma ait olacaktır. Başka kaynak veya gazeteden alıntı yazarlar ve site yazarlarına ait yazılardan dolayı Hür Haber sorumlu tutulamaz.

ANASAYFA | GÜNÜN HABERLERİ | KÜNYE | REKLAM | RSS