Hür HABER - Türkiye'nin Online Haber Platformu

Hür HABER - Türkiye'nin Online Haber Platformu

Hür Haber, Türkiye ve dünyadan önemli olan Son dakika, Güncel, Teknoloji, Magazin ve Siyaset haberlerini okuyabilirsiniz.

SON DAKİKA
Sol Ok
Sağ Ok
Menü
Ara
Facebook Twitter
ANASAYFAGÜNDEMSİYASETSPOREKONOMİ SEYAHAT TEKNOLOJİ YAZARLAR FOTO VİDEO

Barış AYDIN

CHP'nin organik toplum hayali bitti mi ?

Facebook Twitter Linkedin WhatsApp Tumblr Yazdır Büyüt Küçült
Türkiye adına karamsar tablo çizenlerin,Türkiye'nin hızla ekonomik ve siyasi bir tıkanıklığa doğru gittiğini iddia edenlerin sayısı hem dış dünyada hem de içimizde azımsanmayacak kadar fazlalaşıyor.Bu çevrelerin düşüncelerinde samimi olup olmadıklarını tartışma zamanı geçmiştir. Önümüze bakmalı ve kendi gerçeklerimizle yüzleşmeliyiz.

Dünya ekonomi sistemi sancılı bir dönem yaşıyor.Türkiye bu sancılı dönemden en az zararla nasıl kurtulabilir?

Türkiye'de yapılan bütün darbelerin temelinde ekonomik krizler olduğunu unutmayalım.1923'ten bu yana kapitalist dünya sistemi Türkiye'yi kendisine bağımlı hale getirmek için sözde her doğal yolu denedi deniyor.14 Şubat 1947'de Türkiye IMF'ye katıldı.1 Ocak 1961'de ise ilk kredi anlaşmasını imzaladı.

IMF ve Dünya Bankası gibi kuruluşların ekonomik krizlerle siyasi krizlerin çakıştığı dönemlerde neden Türkiye'de olduklarını iyi düşünmeliyiz.

Türkiye siyasi tarihine baktığımızda 1923'ten 1946'ya kadar kapitalist dünyanın gücünü anlayamamış bir CHP görüyoruz.Toplumu ''organik'' hale getirmeye çalışan baskıyla zulümle vatandaşını vatandaşlıktan çıkaran bir CHP...

Siyaset kurumu ekonomiden ayrı düşünülemez bir bütündür.CHP'nin baskıcı politikaları 1946'da toplumda infial uyandırmış ve liberal siyasetin karşılığı olarak Demokrat Parti kurulmuştur. 1946'ya kadar Türkiye CHP'nin adeta tutsağı olmuştur.Darbeler CHP'nin dışa kapalı,korumacı politikalarının sonucudur. Türkiye ancak 1946'dan sonra 1947'de IMF, Dünya Bankası ve Avrupa İktisadi İşbirliği Örgütü'ne, 1952 yılında da NATO'ya üye olunmuştur.Liberalizm hiçbir zaman, gerçek anlamda, CHP'nin kurucu siyaseti olmamıştır.

1953-54'ten itibaren 1960-61'e kadar giden süreç,Demokrat Parti iktidarlarının devamıdır ancak incelendiğinde görülecektir ki Türkiye'de ekonomiyi siyasetin dışında tuttuğunuzda ve iyi idare edemediğinizde sınıfsal çatışmalar başlamış ve darbe zemini hazırlanmıştır.1970'li yıllarda sendikalar,işadamları,sivil toplum örgütleri,gençler,üniversiteler siyaset sahnesine herhangi bir siyasi parti aracılığı ile değil ekonomik tıkanmanın doğal bir ürünü olarak çıkmıştır.Ve ardından 12 Eylül 1980 askeri darbesi yaşanmıştır.1983'te yapılan seçimlerde Rahmetli Turgut Özal'ın Anavatan Parti'nin iktidara gelmesiyle Türkiye yeniden bir normalleşme sürecine girse de 94, 99 ve 2001'deki ekonomik krizler her zaman olduğu gibi siyaset kurumunda da eşdeğer bir etki yapmış ve Türkiye 2002 yılına kadar kör,topal darbe yaşamadan Allah'a emanet gelebilmiştir.

2002'den sonra iktidara gelen Ak Parti hükümetleri de darbe tehdidi yaşadılar ancak ekonomideki başarılı performansları 2014 yılına kadar Türkiye'yi bugünkü güçlü konumuna getirdi.Yeterli mi ? Elbette değil.Darbe tehdidi var mı ? var diye düşünüyorum.Darbe illaki silahla olmaz,yargıyla,ekonomiyle,şantajla veya başka bir yöntemle olabilir.

Tüketime dayanan bir ekonomi ayakta kalamaz. Başbakan Davutoğlu'nun "Gelişmiş ülkelerle olan mesafeyi kapatmamız, insan kaynağının geliştirilmesinin yanı sıra teknolojinin etkin kullanımının sağlanmasıyla olabilir. Onun için sanayileşmede kaybettiğimiz 100 yılı, yeni üretim teknolojileri bağlamında kaybetmemek durumundayız" sözleri Türkiye'nin ileriyi gören bir liderin idaresinde olduğunu tescillemiştir. Şimdi zaman büyük iş çevrelerinin, sağ-sol siyasi elitler,İslamcı hareketler,Kürtler,Askerler,Siyasi Partiler,Sanatçılar,Aydınlar,Sendikaların bir araya gelip Türkiye için ortak akılda buluşması zamanıdır.
BARIŞ AYDIN DİĞER YAZILARI
Hurhaber.com'da yayınlanan her türlü yazı ve haber kaynak belirtilmeden kullanılamaz. Sayfalarımızda kaynak belirtilerek yayınlanan haberler ilgili kaynağa aittir ve bu haberlerin kopyalanması durumunda, tüm sorumluluk kopyalayan kişi / kuruma ait olacaktır. Başka kaynak veya gazeteden alıntı yazarlar ve site yazarlarına ait yazılardan dolayı Hür Haber sorumlu tutulamaz.

ANASAYFA | GÜNÜN HABERLERİ | KÜNYE | REKLAM | RSS