Hür HABER - Türkiye'nin Online Haber Platformu

Hür HABER - Türkiye'nin Online Haber Platformu

Hür Haber, Türkiye ve dünyadan önemli olan Son dakika, Güncel, Teknoloji, Magazin ve Siyaset haberlerini okuyabilirsiniz.

SON DAKİKA
Sol Ok
Sağ Ok
Menü
Ara
Facebook Twitter
ANASAYFAGÜNDEMSİYASETSPOREKONOMİ SEYAHAT TEKNOLOJİ YAZARLAR FOTO VİDEO

Barış AYDIN

CHP KAYIŞ KOPARMAMALIDIR

Facebook Twitter Linkedin WhatsApp Tumblr Yazdır Büyüt Küçült
Kürt meselesini ilk gündeme getiren SHP’dir. 1989’da Erdal İnönü’nün başkanlığında SHP’nin hazırladığı ‘Kürt raporu’nu dönemin Genel Sekreteri Deniz Baykal korkusuzca savunuyordu. Daha sonra kendisiyle özdeşleştiği, söylenen hizipçi ruhu depreşmiş olmalı ki karşı çıktı. Bugün kü Çözüm sürecini anlamak için biraz geriye gidelim. 1989’a ...Fikri Sağlar anlatıyor…‘‘Dönemin Fransa Cumhurbaşkanı Francois Mitterand’ın eşi Daniel Mitterand başkanlığındaki France-Liberte Vakfı’nın 14 Ekim 1989′da Paris’te düzenlediği ve iki gün süren Kürt Konferansına katılan 7 Sosyal demokrat Halkçı Parti (SHP) milletvekilleri 26 Ekim 1989′da ihraç talebiyle partinin disiplin kurulana verildi. Fırtınayı koparan ve parti suçu işlediler diye direten Baykalcı hizipti! Ortalığı sakinleştirmek bahanesiyle Genel Sekreter Baykal, İnönü ve MYK’yı bu milletvekillerine disiplin kurulunda sadece “kınama” cezası verileceğine inandırdı. Böylece Yüksek Disiplin Kurulu’na (YDK) sevk edilmelerini sağladı.

İhraç kararı çıktığında bir grup arkadaşla Genel Başkan İnönü’nün odasına gittik. İnönü “aldatıldığını” söyledi. Baykal ise ”YDK’ya ben etki edemem” diyerek bu kirli sonuçtan sıyrılmak istedi’’.Kirlilik,gözyaşı,vahşet,istismar başladı. Deniz Baykal’ın partiyi ele geçirme planlarının ardı arkası hiç kesilmedi. Hep entrika, hep arkadan dolanma, sürekli genel başkan olma hevesi…. Rahmetli Erdal İnönü Kürt meselesine duyarlılığı olan önemli bir liderdi. Kürt meselesinin çözüm yerinin T.B.M.M olduğunu her fırsatta yineleyen İnönü 1991 yılında HEP’le ittifak yaparak birçok Kürt aydını’nı meclise taşımıştır.

CHP kendi geçmişine ihanet mi ediyor ?
Yıl 2013 Türkiye kamuoyu barıştan ve çözüm sürecinden yana tavır sergilerken, Sosyal demokrat olduğunu iddia eden bir siyasi oluşum bu sürece karşı çıkıyor.Aslında ortada ki meselenin sahibi kendileridir.Bugün CHP’nin yapması gereken çözüm sürecine sahip çıkmaktır.CHP demokratikleşme sürecini daha ileri boyutlara taşıyıp kitleselleştirebilir,içselleştirebilir.Oysa bugün geldiği nokta şehit cenazeleriyle ayakta duran, Mhp ile aynı çizgidir.CHP ne yaptığının farkında değildir.Çözüm sürecine karşı çıkarak,kamuoyunda kafa karışıklığı yaratmaktadır,oysa ki Kürt meselesini en iyi bilen parti CHP’dir.Kamuoyunda yarattıkları korku ve karmaşık söylemleri,MHP tarafından dibine kadar kullanılmaktadır.Bu dönem baraj altında kalacağına kesin gözüyle bakılan,porno kasetlerle Türk milletinin örf, adet,geleneklerine, ahlakına darbe vuran bir siyasi hareket oy oranını yükseltmektedir .MHP'nin 2002 öncesinde bu ülkenin tüyü bitmemiş yetimlerine ödettiği bedelin sıcaklığı hala yüreğimizi yakarken,CHP’de buna en büyük desteği vermektedir.

CHP’nin yaptığı yanlış açıklamalar, Mhp lideri Bahçeli’nin ,Başbakan Erdoğan’ın deyimiyle 'Bahçelinin dili ile beyni arasındaki kayış koptu' söylemine yol açmıştır.

CHP’nin bu çizgisi ve politikaları MHP’yi yükseltirken, kendilerini eritmektedir. Şaşkınlığından ne yaptığını bilmeyen Mhp lideri ağzını küfürle açıyor,hakaretle kapatıyor,vurdu kırdı takımının söylemlerini kullanıyor, ‘vuracağız kıracağız,öldüreceğiz’.Bu söylemler 2013’ün Türkiye’sinde kabul görüyorsa bu utanç tamamen CHP’ye aittir.Üzülerek belirteyim ki bundan sonra akacak her damla kandan CHP’de sorumlu olacaktır.

CHP idarecileri parti içi iktidarı bırakıp, Türkiye iktidarına talip olmalıdır. Bu süreçte en büyük görev CHP’ye düşüyor. Çözüm süreci MHP ve BDP ikileminden çıkmalıdır. CHP tarihi bir sorumlulukla karşı karşıyadır. Tercihini yapacak ya Türkiye’nin demokratikleşmesi,özgürleşmesi,büyümesi için katkı koyacak,yada slogan milliyetçiliğinin değirmenine su taşıyacaktır.Zaman vardır sürecin sahibidir,Türkiye’nin en önemli sorunu MHP ve BDP’nin eline bırakılmayacak kadar hayati öneme sahiptir.Lakin gelinen noktaya baktığımızda, iki marjinal parti yükselişe geçiyor, işte acı gerçek budur.30 yıldır neyle beslendiklerini CHP’nin engin tecrübeye sahip siyasetçilerine tekrar hatırlatmaya gerek olmadığını düşünüyorum.CHP kayış koparamaz,kayış kopartacak kadar sorumsuz olamaz.
BARIŞ AYDIN DİĞER YAZILARI
Hurhaber.com'da yayınlanan her türlü yazı ve haber kaynak belirtilmeden kullanılamaz. Sayfalarımızda kaynak belirtilerek yayınlanan haberler ilgili kaynağa aittir ve bu haberlerin kopyalanması durumunda, tüm sorumluluk kopyalayan kişi / kuruma ait olacaktır. Başka kaynak veya gazeteden alıntı yazarlar ve site yazarlarına ait yazılardan dolayı Hür Haber sorumlu tutulamaz.

ANASAYFA | GÜNÜN HABERLERİ | KÜNYE | REKLAM | RSS