Hür HABER - Türkiye'nin Online Haber Platformu

Hür HABER - Türkiye'nin Online Haber Platformu

Hür Haber, Türkiye ve dünyadan önemli olan Son dakika, Güncel, Teknoloji, Magazin ve Siyaset haberlerini okuyabilirsiniz.

SON DAKİKA
Sol Ok
Sağ Ok
Menü
Ara
Facebook Twitter
ANASAYFAGÜNDEMSİYASETSPOREKONOMİ SEYAHAT TEKNOLOJİ YAZARLAR FOTO VİDEO

Barış AYDIN

Bütün dünya Ağrı’lı mı ?

Facebook Twitter Linkedin WhatsApp Tumblr Yazdır Büyüt Küçült

Dünyada birçok güçlü ülke ''Türkiye'nin doğusuna hakim olmak'' istemiştir. Çeşitli şekillerde ve farklı yollarla devam eden bu hakimiyet arzusunun çok derin bir mazisi vardır.

Ağrı bu anlamda incelenmesi gereken en önemli şehrimizdir. 1926 yılında başlayan Ağrı isyanı ancak 4 yıl sonra 4 Eylül 1930 tarihinde karşılıklı anlaşmayla durdurulmuştur.

Önce Ağrı'yı biraz tanıyalım. Osmanlı döneminde, günümüz Ağrı ili sınırları içinde yer alan Doğubayazıt sancak merkeziydi. Ağrı ise bu sancağa bağlı küçük bir yerleşim alanıydı. O zaman ki adı Şarbulak’tı. Şehir, 1876 yılından sonra gelişmeye başladı. Önce bucak merkezi, sonra da ilçe merkezi oldu. Ermeniler daha sonra Şarbulak’a siyah taşlardan bir kilise yapınca yörenin adını “Karakilise” olarak değiştirmeye çalıştılar. Yöreye Kasım 1919 yılında “Karaköse” adı verildi. 1927 yılında vilayet merkezi olan Karaköse, bölgenin en yüksek dağından dolayı “Ağrı” adını aldı.

Kesin olarak bilinen Osmanlı İmparatorluğu’nun son yıllarına kadar bölgede sorun yaşanmadığıdır. Ancak tarihi İpek Yolu'nun önemini yitirmesinden sonra bölgenin ekonomik gücü zayıfladı. Bayındırlık faaliyetlerinden de yoksun kalan bölge insanı, cumhuriyetin kurulduğu döneme gelindiğinde oldukça fakir ve yoksuldu yiyecek ekmeği yoktu bu yokluğun üzerine birde devlet baskısı gelince halk isyan etti.
Ağrı'nın Ermenileri ortak tehlike olarak görmesi büyük olayların yaşanmasının engellenmesinde önemli bir faktör olmuştur. Milli Mücadele boyunca Ağrılılar Atatürk ve silah arkadaşlarının yanında olmuşlardır.

''Daha çok vergi, jandarma baskısı, kaçakçılık, iskân 19 uygulamaları, idari değişiklik kararları, şapkaya reaksiyon, Ağrı için Tunceli'de bir Genel Müfettişlik kurulması'' gibi olaylar Ağrı'da isyan hareketinin başlama sebeplerindendir. Diğer Kürt isyanlarına göre en az incelenen Kürt hareketlerinden birisidir Ağrı isyanı, ayrıca, diğer ayaklanmalardan ikinci farkı, onlara göre en uzun süreli olması özelliğidir.
Ağrı'nın en büyük sermayesi yiğitliktir. Türkiye'nin her neresine giderseniz gidin bir başkadır Ağrılılar. Türkiye'nin en yoksul, en gariban, en fakir ili olmalarına karşın gönlü zengindir, merttir, ağzındaki lokmayı paylaşacak kadar candır Ağrılılar.

Ağrılı oy vermek istiyorsa verir istemiyorsa hiçbir baskıya boyun eğmez. Mesela 2007 genel seçimlerinde Ağrı’da toplam 5 milletvekili çıkıyordu Başbakan Erdoğan’a duyulan sevgi oy’lara yansıyınca 5’ini de Ak Parti kazandı.

Ağrı'yı Ağrı yapan değerlerin başında kadınları gelir. Yok öyle tarlaya kadın gitsin erkekler kahvede okey oynasın rahatlığı. Allah bütün kadınlar gibi Ağrılı kadınları da nazardan korusun yardımcıları olsun.

Ağrı Belediye Başkanı seçilen Sayın Sırrı Sakık seçim çalışmasında ''Ağrı'nın yoksul olduğunu biliyorum size şunu yapacağım bunu yapacağım diyemem sizin yoksulluğunuza ortak olmak için buradayım'' dedi. Bu sözün karşılık bulacağı tek il Ağrı'dır. Altınla döşesen dünyayı Ağrı'ya getirsen boştur. Ağrılıya sadece Ağrı için üzüldüğünü ve samimi olduğunu hissettir yeter. Sırrı Bey'den beklediğimiz bu sözler lafta kalmasın. İki gün Ağrı’da 5 gün Ankara’da kalarak Ağrı’ya da Ağrılılara da dertten başka hiçbir şey veremez…

‘Ağrı’ doğuyla batıyı birleştiren ayrılmaz bir bütün yapan kardeşlik çimentosunun adıdır. Hz. Nuh Peygamberin Gemisinin kalıntıları Ağrı’da bulunduğuna göre bütün Dünya Ağrı’lıdır dersek en doğru sözü söylemiş oluruz.

BARIŞ AYDIN DİĞER YAZILARI
Hurhaber.com'da yayınlanan her türlü yazı ve haber kaynak belirtilmeden kullanılamaz. Sayfalarımızda kaynak belirtilerek yayınlanan haberler ilgili kaynağa aittir ve bu haberlerin kopyalanması durumunda, tüm sorumluluk kopyalayan kişi / kuruma ait olacaktır. Başka kaynak veya gazeteden alıntı yazarlar ve site yazarlarına ait yazılardan dolayı Hür Haber sorumlu tutulamaz.

ANASAYFA | GÜNÜN HABERLERİ | KÜNYE | REKLAM | RSS