Hür HABER - Türkiye'nin Online Haber Platformu

Hür HABER - Türkiye'nin Online Haber Platformu

Hür Haber, Türkiye ve dünyadan önemli olan Son dakika, Güncel, Teknoloji, Magazin ve Siyaset haberlerini okuyabilirsiniz.

SON DAKİKA
Sol Ok
Sağ Ok
Menü
Ara
Facebook Twitter
ANASAYFAGÜNDEMSİYASETSPOREKONOMİ SEYAHAT TEKNOLOJİ YAZARLAR FOTO VİDEO

Barış AYDIN

Bıçak kemiğe bi kerede Barış için dayansın

Facebook Twitter Linkedin WhatsApp Tumblr Yazdır Büyüt Küçült
Ne zaman “teröre karşı topyekun mücadele” ya da “savaş” sözlerini duysam aklıma Tansu Çiller’in başbakan olduğu 1993-1996 yılları gelir.
PKK’ya karşı her türlü yöntemin denendiği bu dönemden aklımda kalan beş kritik olayı şöyle sıralayabilirim:
 
1) DEP’li milletvekillerinin TBMM’den yaka paça hapse götürülmeleri
2) PKK’ya destek verdikleri düşünülen bazı işadamlarının kaçırılarak öldürülmeleri
3) PKK’ya yakın yayın organlarına ve gazetecilere yönelik yasadışı infazlar
4) Güneydoğu’daki “faili meçhul” cinayetler
5) Güneydoğu’daki çok sayıda köyün boşaltılması...
Öcalan'ın yakalanmasıyla ve ardından asılmamasıyla birlikte terörün yeniden azmasının nedenleri arasındadır Çiller’in bu uygulamaları. Bölgede yanardağ misali patlamaya hazır bir toplum bırakıldı.. Bölgedeki baskı yok olunca, olağanüstü hal kaldırılınca ve özgürlükler gelince dağa çıkanların sayısının artmasının nedeni maalesef Çiller'in, "Bu ülke için kurşun atan da yiyen de şereflidir" diyerek yanlışlarına göz yumduğu devlet görevlileridir.Terör sorununu sadece bu üç yıla indirmekte doğru değildir. Biraz daha geriye gittiğimizde diğer başbakanlarımızda da kullanılan dilin aynı olduğunu ama yöntemlerinin farklı olduğunu görürüz. Terör konusunda gerçek bir iradenin ortaya konmamasının sebebi Kürt oylarımıdır? yoksa bulunulan konumu kaybetme korkusu mudur ? 
   
Başbakan Turgut Özal: Bıçak kemiğe dayandı. Bu devlet kan döken teröriste bedelini ödetecek güçtedir. Özal'ın bu sözlerininin ardından Bir yanım Kürt diyen Özal. PKK'ya açık destek veren Barzani ve Talabani'ye ise kırmızı pasaport vererek ellerini güçlendirmişti. (11 Ekim 1988)
Başbakan Süleyman Demirel: Terör örgütü şimdi de masum çocukların canını almaya başladı....Bıçak kemiğe dayanmıştır dedi fakat o da bu sözü ile kalmaktan öte gidemedi. (8 Aralık 1992)
Başbakan Mesut Yılmaz: Avrupa terör örgütüne daha fazla kucak açmaya devam edemez. Bıçak kemiğe dayandı. (16 Aralık 1997)
 Başbakan Bülent Ecevit: Bıçak kemiğe dayanmıştır. Teröre hizmet eden herkes hesabını vermeye hazır olsun. (14 Şubat 1999) (Öcalan yakalanmadan 2 gün önce)
Başbakan Recep Tayyip Erdoğan: Bıçak kemiğe dayandı. Bunun bedeli çok ağır olacak  (14 Ağustos 2011- )
Başbakan Necmettin  Erbakan:'ın Pkk terörünü engelleme girişimleri sonuç vermiştir. En az şehit Erbakan döneminde verilmiştir. PKK ile ilgili "Biz bu meseleyi iyilikle, dostlukla, kardeşçe, barışçıl yöntemlerle çözmek istiyoruz’’ sözleri yurt içinde olumlu yankılar buldu. Erbakan'ın bu sözleri ,ilk MGK toplantısında krize dönüştü. Kurulun asker üyeleri, Erbakan ve arkadaşlarına sert tavır aldılar. Daha hükümetin üçüncü ayında post modern darbe senaryosu olgunlaştırılmaya çalışıldı. ABD de bölgesel çıkarlarına aykırı gördüğü Refahyol hükümetinin idam fermanını imzaladı.

ABD Dışişleri, 30 Ekim 1996'da Ankara büyükelçiliğine gönderdiği belgede, hükümeti devirmeye yönelik girişimlere kapıyı araladı. Belge, Wikileaks yayınları gibi Ankara'dan Washington'a gönderilen ve dedikodulara dayalı ham istihbarat notu değil, Washington'da karara dönüştürülmüş ulusal güvenlik belgesiydi.

Belgede dönemin ABD Dışişleri Bakanı Warren Cristopher'in imzası var. Ankara'nın yanı sıra bilgi olarak Atina, Beyrut, Moskova, Sofya elçilikleri ile Cenevre, NATO ve BM Amerikan misyonlarına ulaştırılmış.

Koalisyon ortaklarının birlikte eleştirildiği belgede şu değerlendirmeler yer alıyor:

"- Türk hükümetinin milli eğilimlerinden ve Başbakan Erbakan'ın ideolojisinden ilham alarak dış politikayı Batı'dan ayırıp Arap ve Müslüman dünyasına doğru yeniden yönlendirilmesinden dolayı derin endişe içerisindedir. Kanaatimizce Türkiye'nin İran, Irak, Libya, Nijerya ve Sudan ile bağlarını kuvvetlendirmek konusundaki mevcut tutumu, bizim milli menfaatlerimize aykırıdır, düşmancadır.(30 Ekim 1996)
                                                                  ***
          Türkiye terör konusunda yeni bir dil geliştirmek zorundadır. Chp İzmir milletvekili Alaattin Yüksel’in ‘‘Mhp ve Pkk aynı kafada’’ sözleri bölücülüğe,ayrılığa,çatışmalara hizmet ediyor.Sayın Yüksel gibi ılımlı ve seviyeli bir siyasetçiye böylesi sözler yakışmıyor.Mhp içerisinde aklı selim düşünen bu işin kanla çözülmeyeceğine inanan azımsanmayacak kadar büyük bir çoğunluk var.Barış istiyorsak bu ilk önce aynı çatı altında bulunduğumuz kardeşlerimizle kucaklaşmaktan geçiyor.Milliyetçilik duyguları hassas bir il olan İzmir’ in Foça ilçesinde ki hain terör saldırısı sonrasında beklenenin aksine en ufak bir provakatif eylem olmamıştır.Bu gelinen son noktadır siyasi irade sağduyu sahibi beklentilere cevap vermek zorundadır.Nasıl ki siyasiler ‘‘bir karış toprak vermeyiz’’ diyerek fiyakalı sözlerle gurur ve duygularımızı okşuyorlarsa evladını askere gönderen Mehmet amcada evladının asker dönüşü başını okşamak istiyor tabutunu değil.
 barisaydin04@gmail.com
BARIŞ AYDIN DİĞER YAZILARI
Hurhaber.com'da yayınlanan her türlü yazı ve haber kaynak belirtilmeden kullanılamaz. Sayfalarımızda kaynak belirtilerek yayınlanan haberler ilgili kaynağa aittir ve bu haberlerin kopyalanması durumunda, tüm sorumluluk kopyalayan kişi / kuruma ait olacaktır. Başka kaynak veya gazeteden alıntı yazarlar ve site yazarlarına ait yazılardan dolayı Hür Haber sorumlu tutulamaz.

ANASAYFA | GÜNÜN HABERLERİ | KÜNYE | REKLAM | RSS