Hür HABER - Türkiye'nin Online Haber Platformu

Hür HABER - Türkiye'nin Online Haber Platformu

Hür Haber, Türkiye ve dünyadan önemli olan Son dakika, Güncel, Teknoloji, Magazin ve Siyaset haberlerini okuyabilirsiniz.

SON DAKİKA
Sol Ok
Sağ Ok
Menü
Ara
Facebook Twitter
ANASAYFAGÜNDEMSİYASETSPOREKONOMİ SEYAHAT TEKNOLOJİ YAZARLAR FOTO VİDEO

Barış AYDIN

Ak Parti’de bağırsak temizliği zamanı

Facebook Twitter Linkedin WhatsApp Tumblr Yazdır Büyüt Küçült
2015 genel seçimlerinde bir kez daha görüldü ki siyaset rehavet, ciddiyetsizlik ve üstten bakmayı kabullenmiyor. Siyasi partiler açısından baktığımızda bu seçimin kazananı HDP kaybedeni ise Ak Parti’dir. “Yine birinci parti olduk” söyleminin altı boştur. Çünkü Ak Parti için başarı çıtası iktidar olmaktır. MHP yattığı yerde tepki oylarını alarak oyunu arttırdı. CHP ise oylarını düşürmekle birlikte pozisyonunu koruyor…

Ak Parti şimdi ciddi bir iç muhasebe yapmak zorundadır. Davanın doğal lideri Erdoğan olmadan başarılı olmanın kolay olmadığı tescillenmiştir…
İzmir Türkiye’de Ak Parti’deki oy kaybını en iyi anlatan büyükşehirdir. Ak Parti İzmir seçim sonuçlarının analizini iyi yapabilirse bu geçici duraklamayı çok hızlı bir şekilde atlatabilir. Yeniden iktidara daha güçlü bir şekilde gelebilir. Ak Parti Türkiye’deki seçim sonuçlarını İzmir üzerinden değerlendirmelidir. Sayın Süleyman Soylu’nun Trabzon’daki başarısı siyasette uzlaşmacı ve mütevazi bir kişiliğe sahip olunduğunda samimi çalışmaların millet nezdinde takdirinin mutlak surette yapıldığını göstermiştir.
İzmir’de hatalar zincirinin başında il başkanı Bülent Delican geliyor. Gömleğin üst düğmesi yanlış iliklenirse doğal olarak diğerleri de yanlış iliklenir…

Bülent Delican Ak Parti il başkanı olduğunda güç zehirlenmesi yaşadı. İl başkanlığı gömleği kendisine büyük değil XXLarge geldi. Hatalar silsilesi Delican’ın ilçe başkanlarını Swiss Otelde toplamasıyla başlamıştır. Delican’ın üstten bakan elitist tavırları ‘ben bilirimci yaklaşımları’ uzlaşma kültüründen, ortak akıldan uzak tartışmacı kişiliği İzmir’de Ak Partilileri küstürmüştür.

Sayın Binali Yıldırım’ın ve Sayın Veysel Eroğlu’nun gece gündüz demeden çalışması samimi gayretleri İzmir’de oy kaybını durdurmaya yetmemiştir.

Düşünebiliyor musunuz ? Bir taraftan su almaya başlayan gemi onarılmaya çalışılıyor diğer taraftan Delican Ak Parti’nin başarılı olması için katkı koymaya çalışanları gemiden atıyor. Delican randevu verdiği ilçe başkanlarını saatlerce kapısının önünde bekleterek yenilgiye zemin hazırlamıştır. Sayın Cumhurbaşkanımızın İzmir’e teşriflerinde gördük ki Delican koltuğunu korumak için Vali beyi bile suçlayacak kadar akıldan uzak beyanatları vermekten çekinmemiştir.

Başbakanımız Davutoğlu İzmir’le ilgili yapılması gereken her şeyi yapmıştır ancak Delican kendisine verilen bu krediyi fütursuzca harcamış her bulunduğu ortamda ‘2019’a kadar buradayım kimse bu koltuğu benden alamaz ‘ diyerek Ak Parti’nin vefakar tabanı üzerinde güç gösterisi yapmıştır. Kanaat önderleri, sivil toplum örgütleriyle yeterli düzeyde ilişki kurmamıştır. Seçim Koordinasyon merkezinin koordinasyonsuzluğu, Delican’ın partiyi iki kişiyle yönetme kaprisi, kendi yönetim kurulu üyelerinin telefonlarına çıkmaması, herkesi küçümsemesi akıllara ‘Delican’ın amacı nedir ? sorusunu sokmuştur.

Delican bu tavırlarıyla İzmir’de Ak Parti’nin genleriyle oynamıştır. Peki şimdi ne olacak? Bir kere Ak Parti hala Türkiye’nin en büyük ve en güçlü partisidir. Ak Parti’nin kendi hatalarıyla yüzleşme zamanı gelmiştir. Ak Parti’nin bağırsaklarını temizleme zamanı gelmiştir. Delican bu yaptığı yanlışların bedelini genel merkezin kendisine ödetmesini beklemeden onurlu bir şekilde istifa etmeli İzmir’de Ak Parti’nin önünü açmalıdır kendisinden beklenen davranış budur.

Çünkü Delican’ın İzmir’de Ak Parti’nin başında bulunduğu her saniye kayıptır. Eğer Delican istifa etmeyip bu yanlışında ısrarcı olursa Ak Parti İzmir’de daha şiddetli kan kaybetmeye devam edecektir. Delican iyi bildiği eczacılık mesleğine geri dönerek Ak Parti’ye giderayak en büyük katkıyı vermiş olur. Unutmayalım ki siyasi mezarlıklarımız ciddiyeti, uzlaşma kültürünü, nezaketi ve mütevaziliği elden bırakanlarla doludur…
BARIŞ AYDIN DİĞER YAZILARI
Hurhaber.com'da yayınlanan her türlü yazı ve haber kaynak belirtilmeden kullanılamaz. Sayfalarımızda kaynak belirtilerek yayınlanan haberler ilgili kaynağa aittir ve bu haberlerin kopyalanması durumunda, tüm sorumluluk kopyalayan kişi / kuruma ait olacaktır. Başka kaynak veya gazeteden alıntı yazarlar ve site yazarlarına ait yazılardan dolayı Hür Haber sorumlu tutulamaz.

ANASAYFA | GÜNÜN HABERLERİ | KÜNYE | REKLAM | RSS