Hür HABER - Türkiye'nin Online Haber Platformu

Hür HABER - Türkiye'nin Online Haber Platformu

Hür Haber, Türkiye ve dünyadan önemli olan Son dakika, Güncel, Teknoloji, Magazin ve Siyaset haberlerini okuyabilirsiniz.

SON DAKİKA
Sol Ok
Sağ Ok
Menü
Ara
Facebook Twitter
ANASAYFAGÜNDEMSİYASETSPOREKONOMİ SEYAHAT TEKNOLOJİ YAZARLAR FOTO VİDEO

Erkan Macit

Bak sen şu NASA'ya!

Facebook Twitter Linkedin WhatsApp Tumblr Yazdır Büyüt Küçült

Geçtiğimiz yıldan beri hatta 2014 yılından Amerikan Ulusal Havacılık ve Uzay Dairesi (NASA) bazı açıklamalarda bulunmuştu. İzmir'i seçmişlerdi. İzmirde Dokuz Eylül Üniversitesinde kurulması düşünülen Deprem Sinyalleri ile çalışacağı söylenen cihazların olduğu bir üs.

Bana pek tatmin edici bir çalışma olarak gelmedi. Çünkü İzmir zaten kritik bir bölge geçmiş yazılarımda sizlere bazı kritik yerlerden bahsetmiştim. İzmir'in Kemal Paşa İlçesinin yakınında Manisa'nın Turgutlu İlçesinin birkaç kilometre uzağında Hamza Baba köyü vardır. Bu köy Hamza Baba adı ve türbesi ile meşhurdur. Hamza Baba türbesinden bahsedip, hatta yakınlarında NATO üssü var demiştim. Hatta bu NATO üssünün üstün donanımlı teknolojik aletler ile donatıldığını ve o bölgenin uçuşa yasak bölge ilan edildiğini demiştim. Hamza Baba Türbesinin önemli bir alanda olduğunu ve bulunduğu alan ile ilgilide önemli bir konumda olduğunu da demiştim. Şimdi bu alanda bizim araştırmalarımız söz konusu iken NASA bu olay üzerine eğiliyor. Üstelik NATO üssünün olduğu bir bölge İZMİR Hem de DOKUZ EYLÜL ÜNİVERSİTESİ ve bölgeler birbirine yakın bölge ve yerler NATO üssü Hamza BABA Türbesi ve Dokuz Eylül Üniversitesi.. Yani İnandınız mı? Gelin şimdi yapılmak istenenlere bakalım..

Ulusal Havacılık ve Uzay Dairesi (NASA) GeoCosmo Başkan Yardımcısı Ronald Karel, “Türkiye'de bir tarih yazalım ve deprem ön sinyallerinin gerçek olduğunu, sismik olay olmadığını, tabiatın sesi olduğunu, tabiatın depremden 3-4-5-6 gün önce bir sinyal verdiğini ispatlamak istiyoruz” diyor.

Karel, Karabük Üniversitesinde bir konferans veriyor “7. Uluslararası Bilim Günleri” kapsamında “NASA'daki Tecrübelerim ve Deprem Tahminleri” konferansında yaptığı konuşmasında, depremin olacağını bazı hayvanların hissettiğini söylüyor.

Bu konuda bir çok araştırmalar yapıldığını, bu araştırmaları NASA'da topladıklarını ifade eden Karel, Porto Riko'da büyük bir hayvanat bahçesinde bir jeolog tarafından mikrofonlar konulduğunu, deprem öncesi hayvanların sesinin çok değiştiğini tespit ettiğini dile getiriyor.

“Bir de insanlara karşı etkisi üzerine çalışma yapacağız. Bunu ben tekrar Türkiye'de başlatmak istiyorum. Türkiye'de olduğunda ne olacak? Biz pilot proje hazırladık. Bu projede iki tane olay var. Yer istasyonları ve uydu verileri. Yer istasyonlarının üzerinde bir çok parametreler incelenecek, bir çok sensörler olacak üzerinde. 12 tane deprem öncesi meydana çıkan parametreler var, bunları inceleyeceğiz ve iki sene içerisinde Cenevre'de toplanacak.”

Dokuz Eylül Üniversitesi Bilgisayar Bölümüyle birlikte çalışacaklarını anlatıyor Ronald Karel,

“İlk bilgiler NASA'ya gidecek, her zaman giden sinyal deprem olmuyor, uçak geçiyor, güneş toplaması oluyor, bunu arındıktan sonra böyle bir çalışma yapacağız. Bu çalışmanın ilk başlangıcını Alaska'da yaptık.diyor Ronald Karel Peki Alaska Gakona'da ne üssü var? Hemen cevap verelim ( H.A.A.R.P)

Devam ediyor Ronald Karel…

Ön sinyallerde çok büyük başarı kazandık. 4.5 kuvvetindeki depremi Alaska'da 3-4 gün öncesinden haber verdiler, sadece iki tane sensörle. Ufak denemeleri yapıyoruz şu anda orada. Dokuz Eylül Üniversitesi ile kontrat imzaladık, sonra aletleri buraya getireceğiz, önce bir test yapacağız. 2 sene sonra ben bunu Marmara Bölgesi, Batı Karadeniz Bölgesi ve Kuzey Anadolu fayına yerleştirmek istiyorum.” İşte kritik nokta burası… Son dönemlerde Ege Bölgesi ve Marmara Bölgesine bir bakalım neler olmuş özellikle Ege Bölgesi artarda depremler yaşadı..??

AFAD'ın kendilerine yardımcı olacağını kaydeden Karel, “Bir dosya hazırlıyoruz şu anda. Türkiye'de bir tarih yazalım ve deprem ön sinyallerinin gerçek olduğunu, sismik olay olmadığını, tabiatın sesi olduğunu, tabiatın depremden 3-4-5-6 gün önce bir sinyal verdiğini ispatlamak istiyoruz, GeoCosmo'nun görevi bu.” Diyor Ronald Karel.. ve Bu konu içinde NASA'nın ön ayak olacağını gerekli sistemin NASA tarafından kurulacağını söylüyor Ronald KAREL … Bak sen Şu NASA'ya ! Evet ben pek masumane düşünmüyorum. Ve bu yazımla da Bilim Sanayi ve Teknoloji Bakanı Sn Dr.Faruk Özlü'nün bu konu üzerinde hassasiyet ile durmasını istiyorum. İzmir konumu itibariyle hassas bir bölge Kemalpaşa ve civarı NATO üssü ve İzmir Dokuz Eylül Üniversitesi bunlar hemen hemen yakın bölgelerde ve neredeyse bir üçgen oluşturacak konumda Ben bu konuların üzerinde durulmasından yanayım.! Hamza Baba Türbesi önemli..!

  YORUM YAP / YORUM OKU
yrdnrglmsr   03.05.2017 16:18:52
Sayın MACİT BEY'İN, ARAŞTIRMASİNA VE OKURA,SUNUMU İCİN;TEŞEKKÜRLERİMİ;ARZ EDERİM.SAYGILAR
ERKAN MACİT DİĞER YAZILARI
 ÇOK OKUNANLAR
Hurhaber.com'da yayınlanan her türlü yazı ve haber kaynak belirtilmeden kullanılamaz. Sayfalarımızda kaynak belirtilerek yayınlanan haberler ilgili kaynağa aittir ve bu haberlerin kopyalanması durumunda, tüm sorumluluk kopyalayan kişi / kuruma ait olacaktır. Başka kaynak veya gazeteden alıntı yazarlar ve site yazarlarına ait yazılardan dolayı Hür Haber sorumlu tutulamaz.

ANASAYFA | GÜNÜN HABERLERİ | KÜNYE | REKLAM | RSS