Hür HABER - Türkiye'nin Online Haber Platformu

Hür HABER - Türkiye'nin Online Haber Platformu

Hür Haber, Türkiye ve dünyadan önemli olan Son dakika, Güncel, Teknoloji, Magazin ve Siyaset haberlerini okuyabilirsiniz.

SON DAKİKA
Sol Ok
Sağ Ok
Menü
Ara
Facebook Twitter
ANASAYFAGÜNDEMSİYASETSPOREKONOMİ SEYAHAT TEKNOLOJİ YAZARLAR FOTO VİDEO

Ozan Ceyhun

Avrupa’da noel ve Suriyeli çocuklar

Facebook Twitter Linkedin WhatsApp Tumblr Yazdır Büyüt Küçült

“Tüm AB tatilde dersek” yanlış olmaz. Özellikle Brüksel'de noel tatili erken başlar. Avrupa Parlamentosu araya bir de “yeşil hafta” katıldığından 6 Ocak 2016 gününe kadar Brüksel dışında. AB Komisyonu memurları da noel tatili vesilesiyle ya ülkelerindeler ya da kayak tatilinde. AP milletvekilleri ve AB yetkilileri çocukları ya da torunları ile birlikte güzel bir “24 Aralık” akşamı yaşamaya hazırlanmaktalar. Ne mutlu o çocuklara, torunlara ve diğer aile üyelerine. “24 Aralık” akşamı genelde saat tam 18.00 gibi çam ağacının çevresinde toplanılacak ve neşeli bir şekilde hediye paketlerini açacaklar.

İtiraf edeyim. Bir müslüman olmama rağmen “24 Aralık” akşamları yaşanan o güzel aile saatlerini severim. Tüm ailenin biraraya geldiği ve karanlık odada sadece çam ağacının mumlarının güzel bir aydınlık sunduğu gizemli “noel akşamları” özellikle çocuklar için harika anlardır. Elbette avrupalı şanslı çocuklar için!

Avrupa'nın çocukları “24 Aralık” akşamının o sihirli havasının tadını çıkarırken özellikle AB yetkilisi, AB üyesi ülke yöneticisi ya da parlamenter anne ve babalarının ve de anneanne ve dedelerinin yıllardır kayıtsız kaldığı ve ilk olarak mülteciler kapılarına dayanıp huzurlarını bozduğunda çok geç kalarak müdahale etmeye çalıştıkları Suriye iç savaşı nedeniyle Suriyeli çocuklar “24 Aralık” akşamında da ta kanlı diktatör Esad'ın katil askerlerinin mermilerine ya da Rus savaş uçaklarının bombalarına hedef olmaya devam edecekler!
Bırakın müslüman çocukları, Suriye'de yaşamakta olan hristiyan çocukları da “noel akşamı” sadece “korku, terör ve bombalar” beklemekte.

Rus uçaklarının bombardımanı ve Esad'ın katil askerleri ile DAESH, PKK ve PYD teröristlerinin saldırıları altında yaşam savaşı veren Suriyeli çocukları hatırlayacak mı acaba bizim “24 Aralık” akşamı mutlu aile ortamlarının tadını çıkaracak olan Avrupalı politikacılarımız?
Rus savaş uçaklarının pilotlarının çocukları Rusya'da babalarından uzak da olsalar güven içinde ve diğer aile bireyleri ile birlikte noelin tadını çıkarırken onların pilot babaları bombalarıyla Suriyeli çocukları katletmeye devam edecek!

Sadece Suriye'de yaşam savaşı vermiyor Suriye'nin talihsiz çocukları. Tam da “24 Aralık” akşamı belkide noel ortamını fırsat bilecek olan insan tacirlerinin onları aileleri ile bindirecekleri çürük tekneler içinde Akdeniz ve Ege'nin azgın dalgalrı ve soğuk suları arasında “yaşam ve ölüm” arasındaki sürenin ne kadar kısa olduğunu yaşamak zorunda kalacaklar.

Bir şekilde AB'nin Yunanistan, Bulgaristan ya da Macaristan gibi ülkelerine ulaşabilmiş Suriyeli çocukları ise “24 Aralık” akşamı yağmur ya da kar altında buz gibi bir havada uyduruk bir çadır korumasında tir tir titreyerek geçirilecek bir “noel akşamı” beklemekte!
Hele Almanya gibi AB üyesi ülkelere kadar gelebilmiş Suriyeli çocuklar ise her geçen gün daha fazla saldırıların yaşandığına tanık olduğumuz mülteci yurtlarında “her an bir neo nazi ya da irkçı saldırıya” karşı uyanık olarak geçirmek zorunda kaldıkları bir “noel akşamı” geçirmek zorundalar.

“24 Aralık” akşamı yanı “noel akşamı” kiliselerde toplanıp Avrupa kıtasında barışın kalıcılığı için dua edenler acaba Avrupa'nın burnunun dibinde ve Avrupa kayıtsız kaldığı için belki de aynı akşam yine bir çok Suriyeli çocuğun yaşamlarını yitireceğini düşünecekler mi?
Onlar için de dua edecekler mi?

Bence dua etmeliler! Ama sadece dua etmekle yetinmemeliler!

Suriyeli çocukların günahı nedir? Niçin onlar “24 Aralık 2015” akşamı aynı Avrupalı çocuklar gibi gülümsemek, sevinmek ve mutlu olmak hakkına sahip değiller?

Acaba AP milletvekilleri ve AB üyesi ülkelerin ulusal parlamentolarının vekilleri “24 Aralık” akşamı mı ilk önce yaşadıkları yerledeki mülteci yurtlarını ziyaret edip çocuklara hediyeler dağıtacaklar mı? Sanmıyorum. AP milletvekili olsaydım çocuklarımı da yanıma alıp “noel akşamı” ilk olarak Suriyeli mülteci çocuklarını ziyaret eder ve onlara hediyeler dağıtırdım. Müslüman olduğum için değil. Hristiyan olsaydım da aynısını yapardım. Çünkü insanım.

Avrupa'nın tamamında noel güzel bir dönemdir.

İşte bu Avrupa için çpk güzel ama Suriyeli çocuklar için bir cehennemdeymişcesine yaşanan günlerde Avrupalı dostlarımız Suriye'yi, Suriye'nin insanlarını ve de özellikle Suriyeli çocukları da düşünmeli. Ama düşünmekle kalmamalı.

AB'nin Suriye konusunda sorumluluğu çok büyük ve bu “24 Aralık 2015” sonrasında AB gereken tüm adımları atmalı!

Bir yandan Suriyeli mültecilerin insanca yaşayabilecekleri ve “neo nazilerin” ve ırkçıların saldırılarına maruz kalmayacakları yaşam koşullarını tüm AB ülkelerinde garanti altına almalı.

Diğer yandan da Suriye'de Esad, Rusya, DAESH, PKK ve PYD terörü altında inim, inim inleyen Suriye halkının acısına son verecek tüm adımları atmalı!

“24 Aralık 2016” noeli Suriyeli çocukların göz yaşı dökmek ve acı çekmek zorunda kalmayacağı bir noel olmalı!

  YORUM YAP / YORUM OKU
OZAN CEYHUN DİĞER YAZILARI
Hurhaber.com'da yayınlanan her türlü yazı ve haber kaynak belirtilmeden kullanılamaz. Sayfalarımızda kaynak belirtilerek yayınlanan haberler ilgili kaynağa aittir ve bu haberlerin kopyalanması durumunda, tüm sorumluluk kopyalayan kişi / kuruma ait olacaktır. Başka kaynak veya gazeteden alıntı yazarlar ve site yazarlarına ait yazılardan dolayı Hür Haber sorumlu tutulamaz.

ANASAYFA | GÜNÜN HABERLERİ | KÜNYE | REKLAM | RSS