Hür HABER - Türkiye'nin Online Haber Platformu

Hür HABER - Türkiye'nin Online Haber Platformu

Hür Haber, Türkiye ve dünyadan önemli olan Son dakika, Güncel, Teknoloji, Magazin ve Siyaset haberlerini okuyabilirsiniz.

SON DAKİKA
Sol Ok
Sağ Ok
Menü
Ara
Facebook Twitter
ANASAYFAGÜNDEMSİYASETSPOREKONOMİ SEYAHAT TEKNOLOJİ YAZARLAR FOTO VİDEO

Ozan Ceyhun

Avrupa’da istemediğinizi Türkiye’de niye yapıyorsunuz?

Facebook Twitter Linkedin WhatsApp Tumblr Yazdır Büyüt Küçült

2017 yılında Almanya'da federal parlamento seçimi öncesi dönemde neredeyse tüm seçime katılan partilerin Almanya iç politikasında çok Türkiye üzerine ve Türkiye karşıtı söylevler ile oy avcılığına çıkmaların ıTürkiye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan haklı olarak eleştirmiş ve Türkiye kökenli seçmenlere “Türkiye düşmanlığı yapanlara oy vermeyin” çağrısı yapmıştı. Bu haklı tepkiye karşı Almanya'daki siyasi partiler maalesef hak etmediği şekilde tavır almışlardı. Türkiye, Almanya'nın iç işlerine karışmakla suçlandı. Almanya seçimlerine “Türkiye'nin müdahale ettiği” gibisinden iddialar oraya atıldı. Bu bahane edilerek Alman turistlere “Türkiye'ye gitmeyin” çağrısı yapıldı.

Aynı şekilde Hollanda ve Avusturya seçimleri esnasında da Türkiye'nin Türkiye kökenli seçmenlere yönelik bir çağrı yapması korkusu sürekli dile getirildi. Oysa Türkiye seçimlere hiç müdahale etmedi. Sadece haklı olarak Türkiye düşmanlığı yapanlara ve “kafatasçı” ırkçı partilere karşı vatandaşlarını uyardı. Türkiye, Türkiye kökenli seçmenlerin AB değerlerine sahip çıkmaları dışında hiç bir beklenti içinde olmadı.

Ancak sürekli karışmadığı halde seçimlere karışmak ile suçlandı.

Ancak nedense Türkiye'yi kendi ulusal seçimlerine karışmakla suçlayan ülkeler, Türkiye'deki temsilcilikleri, sırt çantalı ya da sırt çantasız farklı kuruml görevlileri ve bol sayıda gazetecileri ile sürekli Türkiye'deki seçimlere müdahale etmekteler. Bu ülkelerin siyasi partileri sürekli Türkiye'de seçmenlere yönelik “AK Parti'yi ve Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ı seçmeyin” çağrıları yapmaktalar. Özellikle Türkiye kökenli seçmenlerin AK Parti'ye ve Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'a oy vermemesi için her türlü müdahaleye başvurmayı kendileri için bir hak olarak görmekteler.

Türkiye'deki seçimlere yönelik propagandayı yasakladıklarını ilan ediyorlar. Ancak bu yasak sadece AK Parti için geçerli oluyor. CHP, İyi parti ya da SP gibi Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'a karşı olan partiler için yapılan hiç bir çalışma yasağa rağmen engellenmiyor. Hele PKK terör örgütünü desteklediğini açıkça beyan eden bu terör örgütünün sözcülüğünü yapan HDP için bir çok ülke ve kentte bizzat o ülkelerin partileri, politikacıları ve yerel yöneticileri propaganda yapıyorlar. HDP için hiç bir yasak yok.

Bu nasıl bir demokrasi anlayışı? Bu nasıl bir çifte standart?

Türkiye'de seçmenlerin demokratik haklarını kullanarak özgürce Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ı ve AK Parti'yi seçmeleri her olanağını bulduklarında demokrasiden bahseden bazı Avrupa ülkelerini çok rahatsız etmekte.

Bu nedenle Türkiye'de Recep Tayyip Erdoğan'a karşı başarılı olacağına inandıkları adayları çıkarmaya ve partileri teşvik etmeye çalışıyorlar.

Avrupalı bazı çevreler ortaya çıkacağını ve yakalanmayacaklarını bilseler neredeyse seçmenlere “para” dağıtacaklar sırf Recep Tayyip Erdoğan seçilmesin diye! Bu yöntem benzeri bir şekilde Kıbrıs'ta bir referandumda uygulanmıştı.

Kendi ülkelerinde seçim olduğunda en ufak bir eleştiriyi bile “müdahale olarak” gören ve kıyameti koparanlar Türkiye'de seçim olduğunda bırakın eleştirmeyi neredeyse miting meydanlarında konuşmaları kendileri yapacaklar. AB üyesi ülkelerin Türkiye'deki seçimleri manipüle etme çabaları aslında Türkiye'de insanların AB'ye daha fazla tepkili olmasına neden olmakta ve AB karşıtlığını kışkırtmakta.

Bir yandan Türkiye'nin ekonomisin sabote ederek ve bu şekilde seçmenleri ürkütmeyi amaçlayarak diğer yandan “seçim güvenliği” olmadığı ya da “sonucun adil olmayacağı” gibisinden yalanlarla algı operasyonu yaparak kafaları karıştırarak oyların hedefini şaşırtma çabaları aslında ters tepiyor.

Türkiye'de seçmenler ülkelerinin bağımsızlığını yok etme amaçlı bu çabaların asıl hedefinin Türkiye'nin sosyal, demokratik ve güçlü bir ülke olmasının engellenmesi olduğunu çok iyi bilmekteler.

Türkiye kökenli seçmenler yaşadıkları Avrupa ülkelerinde özellikle medya üzerinden seçimlere yönelik algı operasyonlarını ibretle izlemekteler. Sırf bu nedenle AK Parti ve Recep Tayyip Erdoğan daha fazla oy alacak.

Yani kısacası kendi ülkenizde istemediklerinizi Türkiye'ye reva görenler bir kez daha amaçlarına ulaşamayacaklar.

  YORUM YAP / YORUM OKU
OZAN CEYHUN DİĞER YAZILARI
Hurhaber.com'da yayınlanan her türlü yazı ve haber kaynak belirtilmeden kullanılamaz. Sayfalarımızda kaynak belirtilerek yayınlanan haberler ilgili kaynağa aittir ve bu haberlerin kopyalanması durumunda, tüm sorumluluk kopyalayan kişi / kuruma ait olacaktır. Başka kaynak veya gazeteden alıntı yazarlar ve site yazarlarına ait yazılardan dolayı Hür Haber sorumlu tutulamaz.

ANASAYFA | GÜNÜN HABERLERİ | KÜNYE | REKLAM | RSS