Hür HABER - Türkiye'nin Online Haber Platformu

Hür HABER - Türkiye'nin Online Haber Platformu

Hür Haber, Türkiye ve dünyadan önemli olan Son dakika, Güncel, Teknoloji, Magazin ve Siyaset haberlerini okuyabilirsiniz.

SON DAKİKA
Sol Ok
Sağ Ok
Menü
Ara
Facebook Twitter
ANASAYFAGÜNDEMSİYASETSPOREKONOMİ SEYAHAT TEKNOLOJİ YAZARLAR FOTO VİDEO

Ozan Ceyhun

Avrupa’da ırkçı saldırılar artmakta

Facebook Twitter Linkedin WhatsApp Tumblr Yazdır Büyüt Küçült

Avrupa'da ırkçı saldırılar artmakta (rassist diye çevirelim yabancı düşmanlığı hafif kelime olarak)

Almanya'da Bertelsmann Vakfı tarafından Coburg Yüksekokulu'na yaptırılan bir araştırmaya göre “Almanya'nın 2060 yılına kadar yılda 260.000 göçmene ihtiyaç duyduğu” tespit edilmiş. Bunların yılda 146.000 kadarı da Avrupa Birliği dışından olmak zorundaymış. Almanya ekonomisinin her geçen gün azalan işgücü sayısının artması için düzenli göçe ihtiyacı varmış. Almanya'da bugün özellikle inşaat alanında bu eksiklik fazlasıyla hissedilmekte. Ekonominin iyi gitmesi sonucu inşaat sektöründe iş yapan firmalar üç yıl sonrasına yetecek kadar işe sahip. Ancak yeterince eleman bulamamaktalar. O yüzden işler ya aksamakta ya da planlandığı gibi başlayamamakta. AB genelinde ihaleye çıkmak bu sorunu çözememekte.

Gerçekten de sadece Almanya'nın değil bir çok AB üyesi ülkenin de bir çok sektörde kalifiye eleman ya da yetiştirilmek üzere işe alınacak eleman sıkıntısı her geçen gün artmakta.

2015 yılında Suriyeli sığınmacıların sayıca çok bir şekilde bir anda AB'ye akın etmeleri tüm AB üyesi ülkeleri için büyük bir sorun olmuştu. Özellikle Balkanlar üzerinden yürüyerek gelen sığınmacılar karşısında AB üyesi ülkeler “ne yapacaklarını şaşırmışlardı”. Günümüzde Türkiye ile imzalanan “sığınmacılar anlaşması” ve Türkiye sayesinde AB'nin böyle bir sorunu yok. Ancak açık bir şekilde profesyonelce organize edilmesi gereken düzenli bir göçe ihtiyacı var.

Tüm AB genelinde geçerli olacak bir göç yasası aracılığıyla sayıları yıllık ihtiyaca göre belirlenecek AB dışından gelecek göçmenlere ihtiyaç var.

Buraya kadar güzel.

Ancak AB ekonomisinin tek sorunu eksik elemanlar değil, aynı zamanda AB'de yükselen ırkçılık büyük bir sorun. Ekonominin ihtiyaç duyduğu insanların can ve mal güvenliği açısında her geçen gün artan endişeleri var. Haklılar.

İşte en son Almanya'nın başkenti Berlin'de yaşanan olay. Berlin'in Hellersdorf mahallesinde 12 yaşında bir çocuk spor sahasında “yabancı” olduğu için saldırıya uğradı. Kendisine “yabancı mısın?” sorusu soran ve ardından “ırkçı hakaretler” eden bir grup tarafından yere itilip tekmelenen 12 yaşındaki Berlinli çocuk olayı annesine anlatınca polisin olaydan haberi oldu. Şimdi ırkçı saldırganlar aranmakta.

Yine Berlin'de Neukölln mahallesinde 12 yaşında “kapalı” bir kız çocuğu “ıkçı bir kadının” saldırısına uğradı. Kızın başındaki başörtüsünü zorla çekip çıkartmaya kalkan kadın sadece bu saldırı ile de yetinmedi. Elinde içi kan dolu bir hastane iğnesini kız çocuğuna batırmaya kalktı. Bu da yetmedi ayrıca bir “göz yaşartıcı sprey” ile kızı tehdit etti. Tüm bu saldırılar sonucu kız çocuğu hafif yaralandı.

Bu saldırıların olduğu Berlin kentinde yine aynı zamanlarda Marzahn mahallesinde ırkçı bir saldırgan 15 - 16 yaşlarında Suriyeli iki kız çocuğuna saldırdı. Kızlara “Pis yabancılar. Başörtülerinizi çıkarın ve defolun” diye hakaret eden ırkçı cani kızların yüzlerini yumrukladı. Yüzlerinden yaralanan kızlar tedavi altına alındı. Üç olayla ilgili polisin soruşturması devam etmekte.

Berlin'de Filistin kökenli politikacı ve eyalet hükümetinin müsteşarı Sawsan Chebli saldırlarla ilgili olarak “ Eğer müslüman kızları başörtüleri nedeniyle şiddete maruz kalıyorlarsa bunu artık yabancı düşmanlığı olarak tanımlayamayız. Bunun adı İslam düşmanlığı ve İslam Dinine karşı ırkçılıktır” açıklaması yaptı. Çok haklı.

AB geneline yükselen ırkçılık ve ırkçı saldırıların ana hedefi “müslümanlar”. Sadece bir hafta sonu Berlin'de üç saldırı yaşandı. Maalesef AB genelinde yaşanan bir çok saldırıdan polisin haberi bile olmuyor. Saldırıya uğrayanların bazıları korktukları için şikayet bile edememekteler.

Korkularını anlıyorum. Yapılan bir araştırmaya göre 23 ve 26 Mayıs 2019'da yeniden seçilecek olan Avrupa Parlamentosu'nun en güçlü üçüncü meclis grubunun “aşırı sağcı partiler” olması bekleniyor. Bu durum bizi artık şaşırtmıyor. Irkçı sloganlarla oy avcılığına çıkan aşırı sağcı partiler İtalya'da, Avusturya'da ya da Finlandiya'da koalisyon ortağı olarak iktidardalar. İtalyan İç işleri Bakanı bile olan aşırı sağcı politikacılar var artık AB'de. Bir çok ulusal mecliste güçlü konumda “aşırı sağcı partiler”.

Avrupa'da ırkçılık ve ırkçı saldırılar Avrupa ekonomisi için büyük bir tehlike. Eğer ırkçılık önlenemezse AB göçmenler için hiç cazip olmayacak.

Avrupa ve AB'de demokrasiye sahip çıkmanın zamanı geldi de geçiyor. Tüm demokratlar birlikte ırkçılığa ve ırkçı saldırılara karşı işbirliği yapmak zorundalar. İnşallah başarırlar.

Ozan Ceyhun

  YORUM YAP / YORUM OKU
OZAN CEYHUN DİĞER YAZILARI
Hurhaber.com'da yayınlanan her türlü yazı ve haber kaynak belirtilmeden kullanılamaz. Sayfalarımızda kaynak belirtilerek yayınlanan haberler ilgili kaynağa aittir ve bu haberlerin kopyalanması durumunda, tüm sorumluluk kopyalayan kişi / kuruma ait olacaktır. Başka kaynak veya gazeteden alıntı yazarlar ve site yazarlarına ait yazılardan dolayı Hür Haber sorumlu tutulamaz.

ANASAYFA | GÜNÜN HABERLERİ | KÜNYE | REKLAM | RSS