Hür HABER - Türkiye'nin Online Haber Platformu

Hür HABER - Türkiye'nin Online Haber Platformu

Hür Haber, Türkiye ve dünyadan önemli olan Son dakika, Güncel, Teknoloji, Magazin ve Siyaset haberlerini okuyabilirsiniz.

SON DAKİKA
Sol Ok
Sağ Ok
Menü
Ara
Facebook Twitter
ANASAYFAGÜNDEMSİYASETSPOREKONOMİ SEYAHAT TEKNOLOJİ YAZARLAR FOTO VİDEO

Ozan Ceyhun

“Avrupa Birleşik Devletleri (USE)”, Türkiyesiz çok zayıf olur

Facebook Twitter Linkedin WhatsApp Tumblr Yazdır Büyüt Küçült

Brexit, AB için iyi olmadı. İngilteresiz bir AB hem ekonomik hem de siyasal açıdan çok güç kaybediyor. İngiltere, AB için oldukça sorunlu ama güçlü bir üye idi. İngiltere'nin ait olmadığı bir AB'de bir çok alanda “tasarruf” planlanmak zorunda. Daha da kötüsü ise dünya genelinde ve özellikle dış işleri ve güvenlik politikaları alanında İngiltere çok önemli bir rol oynuyordu. Sadece Kıbrıs adasındaki İngiliz askeri üslerini hatırlatmak isterim. Onlar artık AB'nin üsleri olmayacak. Dış işleri ve güvenlik politikaları alanında askeri açıdan en güçlü olanlardan ve de belki de en aktif olan ülke İngiltere olduğundan onun boşaltacağı açığı kapamak hiç kolay olmayacak.

AB'nin bu açıdan gerçek anlamda uluslarası düzeyde ciddi harekat kabiliyeti olan sadece iki ülkesi kaldı: Almanya ve Fransa. İspanya, Polonya, Belçika, İtalya ya da Danimarka gibi ülkeleri kesinlikle küçümsemiyorum. Ancak onların kapasiteleri sınırlı.

AB, ABD'nin son “Küdüs kararı” ile hiç sağlıklı kararlar veremediğini kanıtlayan Başkanı Trump ile dünyada yeni sorunlara neden olcağı ve Rusya ile Çin'in artık süper güçler olarak ABD'ye kıyasla çok daha ustaca dünya genelinde yeni roller üstlendikleri bir dönemde rekabet açısından çok zayıf durumda.

Bu nedenle Avrupa Parlamentosu'nun eski başkanı ve Alman sosyal demokrat partisi SPD'nin başkanı Martin Schulz'un “Avrupa Birleşik Devletleri” önerisini çok iyi anlayabilmekteyiz. Her ne kadar onun koyduğu “2025 hedefi” bu açıdan imkansız gözükse de AB içinde bu tartışma yararlı olacaktır inancındayız. Almanya Dış İşleri Bakanı Sigmar Gabriel tarafından da desteklenen bu öneriyi Martin Schulz yarın Angela Merkel ile biraraya geleceği koalisyon pazarlığına da bir şart olarak getirecek. CDU Başkanı Angela Merkel ve CSU Başkanı Horst Seehofer ne derece bu öneriye sıcak bakacaklar bilemeyiz ancak “Almanya'nın kendi sorunları yeter, bir de şimdi Avrupa Birleşik Devletleri ile mi uğraşacağız” görüşünü savunanlar hata ederler.

Kamuoyu yoklamalarına göre ne Almanya'da ne de AB'de seçmenler “Avrupa Birleşik Devletleri önerisine” sıcak bakmamaktalar. Ancak dürüst olursak belirtmemiz gerekir: kamuoyu yoklamalarına göre karar verilseydi bugün ne bir AB ne de ortak para birimi avro olabilirdi. Hatta Almanya en başta olmak üzere bir çok AB üyesi ülkede “idam cezası” uygulanmakta olurdu.

Türkiye, AB üyeliğine aday ülke olarak hali hazırda AB üyesi olmasa da bir Avrupa ülkesi olarak hem Avrupa kıtasının hem de AB'nin geleceğine yönelik tüm tartışmaları ilgi ile izlemekte. Çünkü Avrupa kıtasının ve AB'nin geleceği aynı zamanda Türkiye'nin de geleceği ve doğal olarak Türkiye'yi çok ilgilendirmekte.
Her ne kadar Türkiye karşıtları, Türkiye'yi AB üyesi olarak görmek istemeseler de İngiltere'nin boşluğunu doldurabilecek tek ülke Türkiye. AB'nin çıkarlarını ve geleceğini düşünenler aslında “Türkiyesiz güçsüz bir AB olmaktansa Türkiye ile güçlenen bir AB'yi” tercih etmek zorundalar. Türkiye ileride kurulacak bir AB ordusu için büyük bir kazanım olur. Aynı şekilde Doğu Akdeniz'de, Ortadoğu'da, Balkanlar'da, Kafkaslar'da, Doğu Asya'da, Afrika'da ve aslında tüm İslam Alemi'nde Türkiye'nin üyeliği sayesinde AB'nin ortak çıkarlarının savunulması çok daha kolay ve başarılı olacaktır.

Bu argümanlarıma AB İç Politikası, AB'nin ekonomik geleceği ve daha bir çok alanda Türkiye'nin üyesi olduğu bir AB'nin avantajlarını sayabileceğim argümanlar ekleyebilirim.

İşte Martin Schulz'un “Avrupa Birleşik Devletleri” önerisini tartışırken AB ile Türkiye'nin ortak geleceğini ve Türkiye'nin AB üyeliğini de konuşmak zorundayız. Eğer amaç “demokrasi özürlü ABD'ye USA) ” alternatif olmak ve güçlü ve tüm dünyaya örnek olacak demokratik bir ABD (USE) ile tüm dünya genelinde hem AB'nin hem de daha iyi bir dünyanın çıkarlarını korumak ise bunun Türkiye ile birlikte mümkün olduğunu belirtmem yanlış olmaz.

Günümüz dünyasında etkin bir AB ancak hristiyan ve müslüman ülkelerin üyesi olduğu bir “Avrupa Birleşik Devletleri” olarak mümkün olacaktır. Hatırlatayım dedim.

  YORUM YAP / YORUM OKU
OZAN CEYHUN DİĞER YAZILARI
Hurhaber.com'da yayınlanan her türlü yazı ve haber kaynak belirtilmeden kullanılamaz. Sayfalarımızda kaynak belirtilerek yayınlanan haberler ilgili kaynağa aittir ve bu haberlerin kopyalanması durumunda, tüm sorumluluk kopyalayan kişi / kuruma ait olacaktır. Başka kaynak veya gazeteden alıntı yazarlar ve site yazarlarına ait yazılardan dolayı Hür Haber sorumlu tutulamaz.

ANASAYFA | GÜNÜN HABERLERİ | KÜNYE | REKLAM | RSS