Hür HABER - Türkiye'nin Online Haber Platformu

Hür HABER - Türkiye'nin Online Haber Platformu

Hür Haber, Türkiye ve dünyadan önemli olan Son dakika, Güncel, Teknoloji, Magazin ve Siyaset haberlerini okuyabilirsiniz.

SON DAKİKA
Sol Ok
Sağ Ok
Menü
Ara
Facebook Twitter
ANASAYFAGÜNDEMSİYASETSPOREKONOMİ SEYAHAT TEKNOLOJİ YAZARLAR FOTO VİDEO

Mahmut Övür

Atatürk ve toplumsal uzlaşma

Facebook Twitter Linkedin WhatsApp Tumblr Yazdır Büyüt Küçült

Antalya Uluslararası Film Festivali ödül törenindeyim. Oscar vari kırmızı halı üzerinde yürüyenleri izlerken, gözüm Yeşilçam'ın ünlülerinde aklım ise siyasi aktörlerin ne demeç vereceğinde.
Bütün yalnızlaştırmalara rağmen festivale ciddi bir uluslararası katılım oldu ve finali de iyi noktalandı. Ancak aynı şeyi Yeşilçam için söylemek zor. Bunun nedeni de toplumsal ve siyasal kutuplaşma. Aslında birileri adeta kutuplaşma sürsün istediği ve buradan beslendiği için kutuplaşma bitsin istenmiyor.
Ama artık sonuna gelindi. Cumhurbaşkanı Erdoğan, AK Parti'nin başına geçtikten sonra iki önemli mesaj verdi. İlki yeni siyasal sistemle ilgiliydi; "Yüzde 50 artı 1'i almak için artık toplumun yüzde yüzünü kucaklamalıyız." 
Bunun için de AK Parti'nin kendini yenilemesi ve yeni bir siyaset diline ihtiyacıvardı. Yenilenme çalışmalarını hem teşkilatlarda, hem de yerel yönetimlerde belediye başkanlarının tartışma yaratan istifalarıyla görüyoruz.
Ama değişimin en önemli göstergesi siyaset diliydi. Bunun ilk işaretlerini de Cumhurbaşkanı Erdoğan Cumhuriyetin değerleriyle ilgili çıkışıyla verdi. Sihirli sözcük "Gazi Mustafa Kemal Atatürk"tü...
Son dönemde özellikle "Atatürk" vurgusu dikkatlerden kaçmadı ve ilgiylekarşılandı. Dün de yayınladığı 29 Ekim Cumhuriyet Bayramı mesajında bir kezdaha yineledi:
"Bin yıldır aziz vatan topraklarının müdafaası için bir gonca gül gibi toprağadüşen kahraman şehitlerimize Yüce Mevla'dan rahmet ve mağfiretdiliyorum. Başta Cumhuriyetimizin banisi, Kurtuluş Savaşımızın muzafferkomutanı Gazi Mustafa Kemal Atatürk olmak üzere, tüm gazilerimizi de rahmetle, tazimle yad ediyorum." 
Bu yaklaşımın, sokakta, özellikle de cumhuriyet değerleriyle kendilerini özdeşleştiren sosyolojide pozitif bir etki yarattığı çok açık. Önceki gece Antalya Uluslararası Film Festivali'nde bu gerçeğe bir kez daha tanık oldum. Antalya Büyükşehir Belediye Başkanı Menderes Türel yaptığı açılış konuşmasında, Antalya'daki büyük değişimi, yatırımları ve Antalya'nın nasıl bir dünya şehri olduğunu rakamlarla anlatırken, sözleri ara ara alkışlarla kesiliyordu.
Ama konuşmanın sonunda söylediği şu sözler bir başka alkışlandı:
"Festivalimizi geçen yıl 15 Temmuz şehitlerine ithaf etmiştik. Bu töreni de ben cumhuriyetimizin kurucularına, Mustafa Kemal Atatürk'e ithaf etmek istiyorum." 
O an dönüp salona baktım. Karşımda, derin veya yakın tarihe ait bütün değerleresahip çıkmak isteyen, değerlerle ilgili bir kavgayı, gerilimi istemeyen bir toplumvardı. Bu siyasete en net mesajdı. Toplum artık değerler üzerinden bir kavga istemiyor ve yoruldu.
Cumhurbaşkanı Erdoğan, hem bu talebi hem de ülkeye yönelik kirli kuşatmayı gördüğü için yeni bir siyaset diliyle ortak bir noktada buluşmanın, yeni bir toplumsal sentezin yolunu açma arayışı içinde... Bu çaba AK Parti'de ve bürokrasideki değişimin tamamlanmasıyla daha da hızlanacak. Ancak tamamen bitmesi için başta CHP olmak üzere diğer siyasi muhatapların da toplumdaki bu talebi görüp değişmesi gerekiyor. Onlar hala sert ve ötekileştirici bir dil kullanmayı sürdürüyor. Özellikle Cumhurbaşkanı Erdoğan ve 15 Temmuz'la ilgili... Onlar değişmezse er veya geç toplum onları "sandıkta" değiştirecek.

  YORUM YAP / YORUM OKU
MAHMUT ÖVÜR DİĞER YAZILARI
Hurhaber.com'da yayınlanan her türlü yazı ve haber kaynak belirtilmeden kullanılamaz. Sayfalarımızda kaynak belirtilerek yayınlanan haberler ilgili kaynağa aittir ve bu haberlerin kopyalanması durumunda, tüm sorumluluk kopyalayan kişi / kuruma ait olacaktır. Başka kaynak veya gazeteden alıntı yazarlar ve site yazarlarına ait yazılardan dolayı Hür Haber sorumlu tutulamaz.

ANASAYFA | GÜNÜN HABERLERİ | KÜNYE | REKLAM | RSS