Hür HABER - Türkiye'nin Online Haber Platformu

Hür HABER - Türkiye'nin Online Haber Platformu

Hür Haber, Türkiye ve dünyadan önemli olan Son dakika, Güncel, Teknoloji, Magazin ve Siyaset haberlerini okuyabilirsiniz.

SON DAKİKA
Sol Ok
Sağ Ok
Menü
Ara
Facebook Twitter
ANASAYFAGÜNDEMSİYASETSPOREKONOMİ SEYAHAT TEKNOLOJİ YAZARLAR FOTO VİDEO

Şevket Gölük

Apansız yeni kontrollü normalleşme dönemi

Facebook Twitter Linkedin WhatsApp Tumblr Yazdır Büyüt Küçült

Tüm dünyamızda sürekli artış gösteren Korona virüs (Covid-19 ) Salgını 2019'un Aralık ayında Çin'in Wuhan şehrinde ortaya çıktı.
Hızla Çin'de yayılmaya başlayan bu virüs salgını ilk başlarda sadece Çin ile sınırlı kalacak gibi gözükmüşse de ilerleyen haftalarda diğer ülkelere yayılmaya başlandı ve Dünya Sağlık Örgütü, Çin'de ortaya çıkan ve pek çok ülkeye yayılan korona virüsü 11 mart 2020 tarihinde Covid-19'u pandemi olarak ilan etti.
Dünya Sağlık Örgütü (WHO) yaptığı basın açıklaması ile 5 Mart 2021 itibarıyla 114 ülkede 115 milyon 94 bin vakanın görüldüğünü ve 2 milyon 560 bin 995 kişinin hayatını kaybettiğini açıkladı.
Dünya Sağlık Örgütü (WHO) 'ya göre yeni virüsün "kuluçka dönemi", yani enfeksiyonun kapıldığı andan belirtilerin görüldüğü zamana kadar olan dönemin yaklaşık 14 güne kadar çıkabileceğini söylüyor.
Ülkemizde T.C.Sağlık Bakanlığı, 11 Mart 2020 Çarşamba gününün ilk saatlerinde yaptığı açıklamayla, Türkiye'deki ilk korona virüs vakasını doğruladı.
Türkiye'de 01 Mart 2022 tarihinde T.C. Sağlık Bakanlığının yaptığı açıklamaya göre yeni Korona virüs hastalığı (COVID-19) ile ilgili günlük durum:
Toplam Test Sayısı : 130.536
Toplam Vaka Sayısı : 9.891
Toplam Vefat Sayısı : 69
Toplam İyileşen Hasta Sayısı : 5.947
Salgının başladığı günden itibaren ülkemizdeki toplam vaka sayısı 2.711.479 olurken vefat sayımızda 28.638 sayısına maalesef ulaşmıştır.
Tam bir yıldır tüm dünyada ve ülkemizde yaşanan Korona virüs (Covid-19 ) Salgını dolayısıyla insanlarımız nefessiz ve ekonomik olarak da gelirsiz kaldı.
Ekonomik olarak üst sıralamalarda olan ülkeler ekonomik güçlerini kullanarak ülkelerinde tam kapanma ve çalışanlarına sosyal destekler vererek ülkelerinde salgın etkisini sınırlandırdılar.
Salgına karşı kısmi koruyuculuğu olsa aşının bulunması az da olsa insanlığa bir nefes aldırdı. Ülkemizde de sınırlı sayıda alınabilen aşı ile aşılama başladı. Aşılamanın ülke olarak koruyucu olması için en az %60 insanımızı aşılamamız gerekirken, daha %10'luk seviyede olan aşılama sayımıza rağmen daha öncede denenen fakat salgının daha artmasına sebep olan yeniden normalleşme dönemi başlatıldı.
1 Mart 2021 tarihi itibarıyla ilan edilen YENİ KONTROLLÜ NORMALLEŞME DÖNEMİ ülkemiz için nedensiz ve zamansız olmuştur.
Toplum olarak insanlarımız dost sohbetlerini ve öncesi samimi selamlaşmaları, sarılmaları seven olduğumuz bilinmektedir. Bu davranış biçimleri de salgının daha da artmasına sebebiyet vermektedir.
Bilhassa esnafımız ve buralarda çalışanlarımız olan insanlarımız ekonomik olarak yeterli bir destek görmedikleri için mağdur oldular. Yeniden normalleşme ile açılan esnaflarımıza %50 müşteri sınırlaması getirildi. Bu uygulama ülkemiz için salgının yayılması yönünden sıkıntı yaratacaktır.
Bu konulan kurallar ve sınırlamaların yeterli kontrolü yapılmadığı sürece önü alınamaz sorunlar yumağına dönüşecektir. Ayrıca bir yıldır yoğun çalışa temposu ile zaten yıpranmış olan sağlık çalışanlarımıza daha ağır bir yük olarak dönecektir.
Dünyada bir aydır görülen mutant virüs sayısı muhtemelen giderek artıyor ve bulaşıcılık hızı daha fazla olduğu dünya tıp yetkililerince dile getiriliyor.
Bir diğer neden olarak ta toplu olarak gerçekleşen parti kongreleri, cenaze törenleri ve apartmanlardaki komşu ziyaretlerinin olduğu bilinmektedir. Bir de aşılama hızımız ve doz oranımız da henüz istenilen düzeyde değil.
T.C. Sağlık Bakanlığı ve tüm ilgili resmi kurumlarca İl bazlı değerlendirmeler yapılırken de tüm verilerin şeffaflıkla ve gerçek bilimsel verilerle açıklanması gerek. Bunlar yapılmadığı sürece kontrollü normalleşme ne yazık ki bizi üçüncü bir pike götürebilir.
Ülkemizde pandeminin daha kontrolü sağlanmamışken kontrollü normalleşmeye geçmek çok uygun bir şey değil. Yeni vaka sayısında giderek bir artış var, kısa bir süre önce 6 binlerde olan vaka sayıları 9 bin 500'leri aştı, buda vaka sayısında yüzde 50 artış demektir.
İçerisinde bulunduğumuz salgın ortamından kurtulmak için önceliğimizi ekonomiye değil insanlarımızın sağlığı için yapılacak çalışmalara öncelik tanımalıyız.
Şahsi düşüncelerimin bu yönde olduğunun altını çizerek ülke insanlarımızın ansızın yeni kontrollü normalleşme döneminde de MASKE+MESAFE ve TEMİZLİK konularına dikkat etmelerini temenni ediyorum.

Şevket GÖLÜK

 

  YORUM YAP / YORUM OKU
Veli TEKARSLAN   24.04.2021 17:42:17
Şevket Bey, yazmış olduğunuz görülerinize katılıyor ve kontrollü normalleşmenin çok erken uygulandığını bende buradan belirtmek istiyorum.
Tahir Gürses   11.03.2021 14:36:21
Kontrollü normalleşme dönemi ülkemiz için daha erken olduğu halde uygulanmaya başladı !!! Yazmış olduğunuz düşüncelerinize katılmakla birlikte, çok erken bir uygulama olduğun belirtmek istiyorum.Saygılarımla
ŞEVKET GÖLÜK DİĞER YAZILARI
Hurhaber.com'da yayınlanan her türlü yazı ve haber kaynak belirtilmeden kullanılamaz. Sayfalarımızda kaynak belirtilerek yayınlanan haberler ilgili kaynağa aittir ve bu haberlerin kopyalanması durumunda, tüm sorumluluk kopyalayan kişi / kuruma ait olacaktır. Başka kaynak veya gazeteden alıntı yazarlar ve site yazarlarına ait yazılardan dolayı Hür Haber sorumlu tutulamaz.

ANASAYFA | GÜNÜN HABERLERİ | KÜNYE | REKLAM | RSS