Hür HABER - Türkiye'nin Online Haber Platformu

Hür HABER - Türkiye'nin Online Haber Platformu

Hür Haber, Türkiye ve dünyadan önemli olan Son dakika, Güncel, Teknoloji, Magazin ve Siyaset haberlerini okuyabilirsiniz.

SON DAKİKA
Sol Ok
Sağ Ok
Menü
Ara
Facebook Twitter
ANASAYFAGÜNDEMSİYASETSPOREKONOMİ SEYAHAT TEKNOLOJİ YAZARLAR FOTO VİDEO

Ozan Ceyhun

AP Türkiye Raporu çirkin emellere alet edilmemeli

Facebook Twitter Linkedin WhatsApp Tumblr Yazdır Büyüt Küçült

Her yıl olduğu gibi bu yıl da Avrupa Parlamentosu bir “Türkiye Raporu” daha oylayacak.

Keşke bu yıl her zaman alışık olduğumuz ve seyretmekten bıktığımız “kabare” tekrarlanmasa! Ancak tüm işaretler şimdiden “berbat bir kabare” olacağı yönünde, maalesef! AP milletvekillerinin bilmesinde yarar var: Türkiye insanı bu “kabareden de” onun beceriksiz, kabiliyetsiz, her şeyi yüzüne gözüne bulaştıran oyuncularından da bıktı. AP bu raporu her yıl olduğu gibi “çöpe atılması” için hazırlamayacaksa bir anlamı var. Yoksa Türkiye'de bu raporu “ciddiye” alacak kimseyi bulamaz.

Elbette terör örgütü PKK'yı destekleyen HDP gibi Kürt milliyetçisi partiler ya da terör örgütüyle sıkı ilişkiler içindeki bazı STK'lar böyle bir raporu propaganda malzemesi olarak kullanacaklardır. Bu da AP adına aslında utanç verici bir durumdur. Aslında bu tip başka amaçlar için istismar edilen raporlar ve benzeri faaliyetler nedeniyle her beş yılda bir AP seçimleri olduğunda Avrupalı seçmenler sandığa gitmiyorlar. Sık, sık “bu parlamento vergilerimizin çar çur edilmesi dışında ne işe yarar?” sorusunu da bu yüzden soruyorlar. Haklılar!

AB ülkelerinde sokaktaki vatandaş örneğin sığınmacı sorunu nedeniyle bunalmış durumda. Kendi ülkesinin hükümeti bir çözüm bulsun diye bekliyor. Almanya'da şansölye Angela Merkel'in özveri ile didinmesini takdirle izliyor. Merkel ve diğer AB üyesi ülke yöneticilerinin Türkiye ile birlikte sorunu çözmeye çalışmalarını takdir ediyor. Peki AP ne yapıyor? Türkiye ile gerçekleştirilmeye çalışılan işbirliğini balatalama derdinde olan bazı vekiller bir yandan AB üyesi ülkeleri sığınmacı sorununu çözme çabalarında arkadan hançerliyor ve diğer yandan PKK gibi kanlı terör örgütlerinin lobiciliğine soyunarak hem Suriye'den hem de Irak'tan çok daha fazla sığınmacının AB'ye gelmesine neden oluyorlar.

AB vatandaşlarının bilmesinde yarar var. AP'de PKK ve PYD terör örgütlerine destek veren milletvekilleri aslında Rusya, İran ve Suriye'nin diktatörü Esed'e destek vermiş oluyorlar. Kısacası AB'ye daha fazla sığınmacı gelmesine neden olanlar arasında bizzat AP milletvekilleri de var.

Elbette onlar için hava hoş! AP milletvekilleri hiç bir sorumluluk taşımıyorlar. Sokaktaki vatandaşın dertlerinden haberleri yok. Brüksel ve Strazburg'ta yaşam keyifli. Alınan maaşlar, harcırahlar ve tüm olanaklar mükemmel. Onun için de kendi ülkelerine ve vatandaşlarının sorunlarına yabancı kararları kabul etmelerine şaşırmamalıyız.

Türkiye Raporu'nu hazırlayan Kati Piri artık tüm Türkiye'nin iyi tanıdığı bir isim oldu. Kendisinden bahsedildiğinde “Türkiye raportörü mü yoksa PKK terör örgütünü destekleyen HDP'nin Brüksel sözcüsü mü, belli değil” diyor Türkiye'de sokaktaki vatandaş.

Türkiye'nin eski Kültür ve Turizm Bakanı ve günümüzün AK Parti sözcüsü Ömer Çelik, AP Türkiye Raportörü Kati Piri'ye yönelik olarak 75 milyon Türkün alkışladığı bir açıklama yaptı. “AB gibi, II. Dünya Savaşı'nda birbirine kıymış, birbirini katletmiş devletlerin ‘ortak bir barış dünyası kuralım, küresel değerler üzerinden bir entegrasyon sağlayalım, terörü ve şiddeti dışlayalım, şiddetin her türlüsünü kendi siyasal alanımızın dışına atalım' diye kurulmuş bir organizasyonun, bir barış projesinin kurumlarını temsil eden bir raportörün, Türkiye'ye gelip de terör örgütü üyeleriyle vakit harcaması, Türkiye Cumhuriyeti Devleti'ni suçlaması en hafif tabirle, tarafsızlığını yitirmesinin ötesinde, haddini bilmezliktir.” diyen

Ak Parti sözcüsü Ömer Çelik sonuna kadar haklı. Ömer Çelik,”Hiçbir AB kurumunun Türkiye'yi ya da Macaristan'ı insanların depolandığı bir yer olarak görmemesi gerekir. Biz AK Parti olarak AB üyeliğini en önemli konular arasında görüyoruz. Bizim dönemimizde tam müzakere gündeme alındı.

Türkiye'nin AB'ye üyeliği bir devlet politikasıdır.” dedi. Hollandalı milletvekili Kati Piri böylesine tüm Türkiye'nin “antipatisini kazanmış” bir raportör olarak acaba nasıl bir Türkiye Raporu sunacak? Çok merak ediyoruz.

Bugüne kadar raporlar nasıl olurlarsa olsun raportörler tarafsız olmaya özen gösterirlerdi. Kati Piri ise nerede Türkiye'ye düşman çevreler var hep orada! Dün Türkiye'de devleti ele geçirmeye çalışan “paralel yapı çetesinin” Brüksel'deki gazeteci kimlikli elemanları ile sıkı bir ilişkisi vardı ve bunu basın bildirilerinde sergilemekteydi. Şimdi ise PKK ve PYD terör örgütlerinin en aktif destekçisi HDP ile neredeyse aynı şekilde yakın.

Son günlerde yaptığı açıklamalar işte bu nedenle Türkiye'de yediden yetmişe tüm insanların tepkisini çekmekte. Sadece bununla kalsa iyi. Türkiye Raporu'nun iyice “okunamaz” bir hale gelmesi için de çırpınan başka milletvekilleri de var. Bir sosyalist hala “PKK terör örgütünün terör örgütleri listesinden çıkarılması için” çırpınmakta. 102 milletvekilinden imza almış bu kanlı terör örgütü için. Bir sosyalist ve yeşil milletvekili de geçtiğimiz Cuma Günü PKK terör örgütüne karşı her hukuk devletinin vermesi gereken haklı mücadeleyi veren Türkiye'ye karşı yeni bir karar alma teşebbüsünde bulundular. “Urgent Call for a Peaceful Resolution to the Humanitarian Situation in Sur District of Diyarbakir” isimli tasarı için 18 milletvekilinin de desteğini aldıklarını duyurdular. buna benzer üç teşebbüs daha var ve imza sayıları artıyor.

Diyarbakır'ın Sur ilçesi DAEŞ'ten hiç farkı olmayan PKK terör örgütünün siperler, hendekler ve tüneller kazarak Türkiye'ye ve ilçede yaşamakta olan Kürt ahaliye karşı kurşun sıktıkları bir ilçe. Aynı durum Almanya'da, İngiltere'de, Fransa'da ya da İspanya'da olsa devlet ne yaparsa Türkiye'de hukuk devleti kuralları kapsamında bu teröristlere haddini bildirmekte. İlginç olanı bir grup AP milletvekilinin kendi ülkelerinde farklı tavır alacakları bu tip bir olayda hukuk devletinin yanında olmamaları! Bu mu AB değerlerine sahip çıkmak? Ne zamandan beri AB değerleri adına teröristler desteklenmekte?

Daha da vahimi ise kendisini “Türkiye dostu” olarak pazarlayan, “Türkiye Dostluk Grubu” toplantılarına katılan bazılarının bu sözünü ettiğim iki metni de imzalamış olmaları. Ya ne yaptıklarının farkında değil bu gibiler? Ya da karşılarındakileri “aptal” sanmaktalar.

Bu yılki Türkiye Raporu'na yönelik değişiklik önerileri için son tarih 23 Şubat 2016 idi. Karara yönelik verilen değişiklik önerileri gerçekten tam bir hayal kırıklığı!

Aslında bu metinleri AB ülkelerinin vatandaşlarına göstermek ve kendilerini temsil ettiği iddiasında olan bazı vekillerin “teröristlere nasıl destek verdiğini” teşhir etmemiz belki de çok doğru olur. AB vatandaşlarının büyük bir çoğunluğu kanlı PKK terör örgütü ve kanlı DAEŞ arasında hiç bir fark olmadığını çok iyi bilmekteler ve bunun tersini iddia edenlere de hiç “sempati” duymayacaklardır.

Tüm yukarıda kaleme aldığım olumsuzluklara rağmen AP'de hala çok sayıda bu tip “saçmalıklara” şans vermeyecek milletvekili olduğu inancındayım ve umudum onların AP'yi başka amaçlar için istismar etmeye kalkan milletvekillerine bu şansı vermeyecekleri. İnşallah!

Aksi takdirde Türkiye ve AB arasındaki ilişki ve gelişmelerde AP'nin rolü “sıfır” bile olmamaya aday. Göreceğiz!

  YORUM YAP / YORUM OKU
OZAN CEYHUN DİĞER YAZILARI
Hurhaber.com'da yayınlanan her türlü yazı ve haber kaynak belirtilmeden kullanılamaz. Sayfalarımızda kaynak belirtilerek yayınlanan haberler ilgili kaynağa aittir ve bu haberlerin kopyalanması durumunda, tüm sorumluluk kopyalayan kişi / kuruma ait olacaktır. Başka kaynak veya gazeteden alıntı yazarlar ve site yazarlarına ait yazılardan dolayı Hür Haber sorumlu tutulamaz.

ANASAYFA | GÜNÜN HABERLERİ | KÜNYE | REKLAM | RSS