Hür HABER - Türkiye'nin Online Haber Platformu

Hür HABER - Türkiye'nin Online Haber Platformu

Hür Haber, Türkiye ve dünyadan önemli olan Son dakika, Güncel, Teknoloji, Magazin ve Siyaset haberlerini okuyabilirsiniz.

SON DAKİKA
Sol Ok
Sağ Ok
Menü
Ara
Facebook Twitter
ANASAYFAGÜNDEMSİYASETSPOREKONOMİ SEYAHAT TEKNOLOJİ YAZARLAR FOTO VİDEO

Anket şirketlerinin ikinci tur karnesi! ORC yine çuvalladı

Anket şirketlerinin ikinci tur karnesi! ORC yine çuvalladı
Facebook Twitter Linkedin WhatsApp Tumblr Yazdır Büyüt Küçült
Siyaset - - Editör: Uğur SELAMCI

28 Mayıs'ta yapılan cumhurbaşkanlığı seçimi ikinci tur oylaması sonucunu en yakın bilen şirket birinci tur oylamada olduğu gibi BETİMAR Araştırma oldu. 28 Mayıs'ın sonucunu bilemeyen sadece iki şirket oldu. Bunların başında da ilk turda 'İtibarımız satılık değil, seçimin sonucu bu' iddiasıyla büyük yanılan ORC Araştırma geldi. KONDA ise ilk turdaki yanılgısını ikinci turda affettirdi. İşte anket şirketlerinin ikinci tur karnesi...

28 Mayıs seçimlerinin resmi olmayan sonuçları açıklandı. YSK verilerine göre Cumhurbaşkanı Recep Tayip Erdoğan oyların yüzde 52.14'ünü, Kemal Kılıçdaroğlu ise yüzde 47,86'sını aldı. Seçim sonuçlarını en doğru bilen şirket ilk turda olduğu gibi BETİMAR Araştırma oldu. Seçimi Kemal Kılıçdaroğlu'nun kazanacağını iddia eden ve büyük çuvallayan iki anket firması ise ORC Araştırma ve Area Araştırma oldu.  

Dört şirket en yakın sonucu buldu

YSK Başkanı Ahmet Yener'in açıkladığı resmi olmayan sonuçlara göre BETİMAR, KONDA, HBS ve PİAR anket şirketlerinin, seçimlerin ikinci turu için de en isabetli oranını açıkladığı görüldü. 

İki şirketin dediğinin tersi çıktı!

İki anket firması ise seçimi CHP lideri Kemal Kılıçdaroğlu'nun kazanacağı tahmininde bulunmuştu. İlk tur sonucunda büyük yanılan ORC Araştırma ikinci turda da çuvalladı. AREA Araştırma da ilk turda olduğu gibi ikinci turda da Kemal Kılıçdaroğlu'nun kazanacağını tahmin etti hem yanıldı hem de müşterilerini yanılttı.

betimar-Me5G

BETİMAR anketi sonucu bire bir tutturdu

14 Mayıs'taki Cumhurbaşkanlığı seçimi ilk turu öncesi Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın ilk turda oy oranını yüzde 49.1, Kemal Kılıçdaroğlu'nun yüzde 45 olarak açıklayan BETİMAR Araştırma sonuca en yakın tahmini yapan şirket olmuştu. BETİMAR ikinci turda da sonuca en yakın tahminde bulunan şirket oldu. BETİMAR'ın ikinci tur anketinden Cumhurbaşkanı Erdoğan yüzde 52.2, Kılıçdaroğlu ise 47.8 çıkmıştı. Sandıktan da Erdoğan yüzde 52.14, Kılıçdaroğlu ise yüzde 47,86 çıktı.

konda-qt4i

KONDA ikinci turda kendini affettirdi

Seçimlerin ilk turunda Kılıçdaroğlu'nu yüzde 49.3, Erdoğan'ı da yüzde 43.7 olarak gösteren Konda, seçim sonucunda çok büyük yanılmış ve yanıltmıştı. KONDA ikinci turda Erdoğan'ın yüzde 52.7, Kılıçdaroğlu'nu da  yüzde 47.3 göstermişti. Resmi olmayan sonuçlara göre en yakın ikinci tahmini yapan şirket KONDA oldu. 

hbs-NrfI

HSB Araştırma da sonucu bilenlerden

Anket sonuçlarını, resmi olmayan oy oranlarına göre en yakın bilen diğer şirket ise HBS Araştırma oldu. İlk turda Erdoğan'ın yüzde 47,5, Kılıçdaroğlu'nun yüzde 47,0 alacağını açıklayan HBS, ikinci turda Erdoğan'ın kazanacağını öngördü. HBS'nin verilerine göre Erdoğan yüzde 52.3, Kılıçdaroğlu yüzde 47.7 oy alacaktı. HBS Araştırma sonucu en yakın bilen üçüncü şirket oldu. 

piar-arastirma-39YT

PİAR da yakın tahmin edenlerden oldu

PİAR anket şirketi de en yakın tahminleri yapan firmalardan biri oldu. Erdoğan'ın kazanacağını öngören PİAR Erdoğan'ı yüzde 52.5, Kılıçdaroğlu'nu ise 47.5 olarak açıklamıştı. Sonuç PİAR Araştırması'na yakın çıktı.

orc-6eXI

ORC Anketi yine tutmadı!

İlk turda Recep Tayyip Erdoğan'ı yüzde 44,2, Kemal Kılıçdaroğlu'nu yüzde 51,7 olarak gösterip, "Seçimin sonucu budur, hayırlı olsun" iddiasıyla duyuran ORC Araştırma, ikinci turda da Kılıçdaroğlu'nun kazanacağını öngörmüştü. Buna göre ORC, ikinci turda Kılıçdaroğlu'nun yüzde 50.8, Erdoğan'ın yüzde 49.2 oy alacağını açıkladı. Açılan sandık oranlarına ve resmi olmayan sonuçlarına göre ORC'nin anketi tutmadı.

area-mksh

Area 2. turu bilemeyen iki şirketten biri oldu

AREA şirketi de ilk turda Erdoğan'ın 46,1, Kılıçdaroğlu'nun yüzde 49,1 alacağını açıklayarak yanılmıştı. AREA şirketi de ikinci turda Kılıçdaroğlu'nun kazanacağını açıkladı. Buna göre Kılıçdaroğlu'nun yüzde 50.6, Erdoğan'ın yüzde 49.4 alacağını açıklayan AREA şirketi, sonuçları tahmin etmede yanıldı. 

Optimar Araştırma da 'Erdoğan' demişti

Optimar Araştırma Başkanı Hilmi Daşdemir, ikinci tur öncesi tahminlerinde "Tayyip Erdoğan farkla kazanacak. Yüzde 53 üzeri oy alacak. Türk toplumunu çok iyi tanıyorum. Muhalefet süreci iyi okuyamadı. Erdoğan, Meclis aritmediğinde de büyük bir farkla galip" demişti. Daşdemir, Erdoğan'ın kazanacağını bildi ancak oy oranını tahminde 4 şirketin gerisinde kaldı.

aksoy-arastirma-AFxQ

Aksoy Araştırma sonuçları nasıldı?

Aksoy Araştırma'nın 24-26 Mayıs 2023 tarihleri arasında 81 ilde 3 bin kişi ile yaptığı anketin sonuçlarına göre Erdoğan yüzde 53, Kılıçdaroğlu yüzde 47 oy almış görünüyordu. Aksoy Araştırma da Erdoğan'ın kazanacağını bilen şirketlerden biri oldu.  

Metropoll Araştırma ikinci turda ne yaptı?

MetroPOLL Araştırma yöneticisi Özer Sencar 27 Mayıs'ta yaptığı açıklamada, "Çarşamba günü başlayıp perşembe günü bitirdiğimiz son araştırmamıza göre Erdoğan 53,7, Kılıçdaroğlu ise 46,3 alıyor. Bana göre bu seçim bitmiştir. Arada 7, 8 puan fark var…" demişti. 

genar-arastirma-xiOh

GENAR son anda yayınlamıştı!

28 Mayıs günü seçim yasakları kalkmadan son anketini paylaşan GENAR, Cumhurbaşkanlığı Seçimi İkinci Tur oylamasında Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın yüzde 53, Kemal Kılıçdaroğlu'nun ise ise yüzde 47 oy alacağı tahmininde bulunmuştu. 

sonar-jxkH

SONAR Araştırma Erdoğan'ın kazanacağını bildi

Hakan Bayrakçı'nın bakanı olduğu Sonar Araştırma ikinci turda ilk turdaki kadar yakın tahmin yapamadı. Sonar anketine göre Erdoğan yüzde 53.4, Kılıçdaroğlu ise yüzde 46.6 alıyordu. SONAR sadece Erdoğan'ın kazanacağını tahmin etmiş oldu. 

asal-arastirma-vaiW

ASAL Araştırma ikinci turda ne yaptı?

ASAL Araştırma'nın ikinci tur anketine göre Erdoğan yüzde 53.4, Kılıçdaroğlu ise yüzde 46.6 alıyordu. ASAL sadece Erdoğan'ın kazanacağını tahmin etmiş oldu. 

alf-arastirma-IJMo

ALF Araştırma anketi sonuca ne kadar yaklaştı

ALF Araştırma'nın ikinci tur anketine göre Erdoğan yüzde 50.3, Kılıçdaroğlu ise yüzde 49.7 oyalıyordu. 


Facebook Twitter Linkedin WhatsApp
  YORUM YAP / YORUM OKU
Yorum
ÇOK OKUNANLAR
Sağ Ok Sol Ok
Hurhaber.com'da yayınlanan her türlü yazı ve haber kaynak belirtilmeden kullanılamaz. Sayfalarımızda kaynak belirtilerek yayınlanan haberler ilgili kaynağa aittir ve bu haberlerin kopyalanması durumunda, tüm sorumluluk kopyalayan kişi / kuruma ait olacaktır. Başka kaynak veya gazeteden alıntı yazarlar ve site yazarlarına ait yazılardan dolayı Hür Haber sorumlu tutulamaz.

ANASAYFA | GÜNÜN HABERLERİ | KÜNYE | REKLAM | RSS