Hür HABER - Türkiye'nin Online Haber Platformu

Hür HABER - Türkiye'nin Online Haber Platformu

Hür Haber, Türkiye ve dünyadan önemli olan Son dakika, Güncel, Teknoloji, Magazin ve Siyaset haberlerini okuyabilirsiniz.

SON DAKİKA
Sol Ok
Sağ Ok
Menü
Ara
Facebook Twitter
ANASAYFAGÜNDEMSİYASETSPOREKONOMİ SEYAHAT TEKNOLOJİ YAZARLAR FOTO VİDEO

Mahmut Övür

Altaylı: Kozinoğlu saf dışı edilmeli

Facebook Twitter Linkedin WhatsApp Tumblr Yazdır Büyüt Küçült

Eski MİT mensubu Enver Altaylı'nın özel mektubu, FETÖ ile ilişkisinde ABD'nin dokunulmaz ortak payda olduğunu çok net ortaya koyuyor.
Mektubun her satırında Rusya karşıtlığı olduğu gibi siyaset yelpazesinde merkez sağ veya Kemalist kesimde yer alan birçok siyasi aktör de Rusçu olarak suçlanıyor.
Bu, Altaylı ve FETÖ'nün ortak noktası. Bakın eski Başbakan Mesut Yılmaz için neler söylüyor:
"Mesut Yılmaz'ın Moskova ile iç içe olduğunu biliyoruz.
Türkmen gazını Rusya üzerinden alarak Türkmenistan'ı Moskova'ya bağımlı kılmıştır. Şenkal, Mesut, Tuncay Özkan aynı ekibin adamlarıdır." Altaylı'nın Ergenekon davasına bakışı da Rusya eksenli: "Ergenekon yapılanmasının en önemli ve üzerinde durulması gereken yönü dış irtibatlarıdır. Alemdaroğlu'nun,Doğu Perinçek'in, eski JİTEM'in dostu Avrasya'cı (Ben Avrusyacı diyorum)Aleksandr Dugin ile bunların irtibatı, bunların Moskova'daki istihbarat çevreleri ile iç içe oluşu Ergenekon yapılanmasının devlet içindeki bir Rusçuyapılanma olduğunun işaretleridir." Altaylı, Ergenekon sürecinin çok tartışmalı ve sonu hazin biten ismi MİT mensubu Kaşif Kozinoğlu'nu da aynı biçimde suçluyor.
O dönemde MİT'in Asya Sorumlusu Kozinoğlu, Ergenekon'dan tutuklanmış, tutuklanması da, cezaevindeki şüpheli ölümü de çok tartışılmıştı. Tutuklanma gerekçesi de Odatv soruşturması içine yerleştirildiği ortaya çıkan, "Koz" isimli dijital Word sayfasındaki şu bilgilerdi: "Rusya ve Özbekistan'daki cemaat operasyonları hakkında Kozinoğlu'ndan gelen belgeleri mutlaka gündeme taşıyalım..." Şimdi de Altaylı'nın satırlarını okuyalım:
"Şenkal Atasagun'un Özbekistan görevlisi olarak çalışan Kaşif Kozinoğlu, terfi ettirilmiş ve merkezi Taşkent'te bulunan Orta Asya istihbaratını koordine etmekle görevli büronun başına getirilmiştir. Okulların kapatılma sürecinde en büyük ihanet payı adı geçen bu şahsa aittir." Kim bilir belki de Kozinoğlu'nu ölüme sürükleyen süreç bu satırlarla başladı.
Daha o yıllarda MİT içinde takibe alınan FETÖ'cülerden de söz ediyor: "Son günlerde aldığım bir bilgi üzücü ve ürperticidir.
Zatıâlilerinizin taraftarı oldukları iddia ve gerekçesiyle 20 MİT görevlisi son derece sıkı takibe alınmışlardır." Sonra ne olduğunu bilmiyoruz ama Altaylı bunu söylemekle yetiniyor ve şu öneriyi getiriyor: "Başbakan, müsteşar nezdinde teşebbüste bulunarak Kaşif Kozinoğlu'nun etkisiz hale getirilmesini ve bu 20 görevli hakkındaki izlemenin durdurulmasını temin edebilir.
Ancak başbakanın böyle bir inisiyatif kullanacağı kanaatinde değilim." TSK'daki gelişmeleri de es geçmeyen Altaylı, hem o dönemki Genelkurmay Başkanı İlker Başbuğ'la hem de başka generallerle ilgili bilgi verir: "Genelkurmay başkanının zatıâlinize ve yapılan hizmetlere bakışı son derece menfidir.
Göreve başlar başlamaz (bana bir dostumun sayılarının 7 olduğunu söylediği) bazı generallerin yakın takip ve dinlemeye alınması konusunda verdiği talimat son derece üzücüdür. Bu 7 generalin izlemeye alınmasının gerekçesi zatıâlilerinize taraftar oldukları iddiasıdır." 
İlginç değil mi? Daha o günlerde TSK'da 7 FETÖ'cü general varmış ve izleniyormuş.
Peki, sonra ne olmuş? O sorunun cevabını da herhalde Başbuğ verir diye umuyorum.
Mektubun sonunda FETÖ elebaşı Gülen'in, Altaylı için Cumhurbaşkanı nezdinde girişimde bulunduğunu da öğreniyoruz:
"Zatıâlilerinize benim cumhurbaşkanı nezdinde görev almam konusunda gösterdiğiniz gayret sebebiyle teşekkür etmek isterim. Olmadı. Devlet Bahçeli, Şenkal Atasagun, Deniz Bölükbaşı gibilerin teşebbüsleri bu işin gerçekleşmeyişinin asıl sebebi olsa gerek diye düşünüyorum."

  YORUM YAP / YORUM OKU
MAHMUT ÖVÜR DİĞER YAZILARI
Hurhaber.com'da yayınlanan her türlü yazı ve haber kaynak belirtilmeden kullanılamaz. Sayfalarımızda kaynak belirtilerek yayınlanan haberler ilgili kaynağa aittir ve bu haberlerin kopyalanması durumunda, tüm sorumluluk kopyalayan kişi / kuruma ait olacaktır. Başka kaynak veya gazeteden alıntı yazarlar ve site yazarlarına ait yazılardan dolayı Hür Haber sorumlu tutulamaz.

ANASAYFA | GÜNÜN HABERLERİ | KÜNYE | REKLAM | RSS