Hür HABER - Türkiye'nin Online Haber Platformu

Hür HABER - Türkiye'nin Online Haber Platformu

Hür Haber, Türkiye ve dünyadan önemli olan Son dakika, Güncel, Teknoloji, Magazin ve Siyaset haberlerini okuyabilirsiniz.

SON DAKİKA
Sol Ok
Sağ Ok
Menü
Ara
Facebook Twitter
ANASAYFAGÜNDEMSİYASETSPOREKONOMİ SEYAHAT TEKNOLOJİ YAZARLAR FOTO VİDEO

Burak İğlikçi

Alman İç İstihbaratı ve Dış İstihbaratı

Facebook Twitter Linkedin WhatsApp Tumblr Yazdır Büyüt Küçült

Yazımıza giriş yapmadan açıklayalım. BFV alman iç istihbaratının kısaltılmasıdır. Açılımı ise , Federal Anayasayı Koruma Teşkilatı- Bundesamt für Verfassung Schutz.

Berlin Duvarının 1989 yılında yıkılması ile birlikte , Batı Almanya ile Doğu Almanya birleşerek, Almanya Federal Cumhuriyetini oluşturmuşlardır. Alman istihbarat kültürünün yakın dönem açısından dolu bir geçmişe sahip olduğunu idda etmek yerinde olacaktır.
Bu noktadan hareketle, İstihbarat tarihinde bir efsane olan Dansçı Mata Hari ( Şafağın Gözü,Gözbebeği anlamına gelen ) Margaretha Zelle Alman İstihbaratı için çalışan bir casus olarak birçok başarıya imza atmıştır. I. Dünya Savaşı yıllarında, Almanlar hesabına çalışarak , Fransız İngiliz, Rus subay ve devlet adamlarından çok gizli bilgiler toplamıştır. Fransızlar tarafından casus olduğu anlaşılınca idam edilmiştir.
Aynı dönemde faaliyetleri bulunan diğer bir Alman ise Max Von Oppenheim'dir. Ortadoğu'da İngiliz sömürgeciliğini sekteye uğratmak için özellikle Osmanlı topraklarının Ortadoğu bölümünde, İngiliz karşıtlığını aşılamaya gayreti içerisinde İslami bilgiler ağırlıklı olarak faaliyet gösteren Alman propagandistidir.

Alman istihbarat kültürünün ustası Reinhard Gehlen ile propagandanın üstadı , Joseph Goebbels Alman istihbarat ekolünde önemli bir yer tutarlar. Yeni devlet sistemi ile birlikte doğu bloğundan kalma istihbarat teşkilatları yerlerini yeni teşkilatlara bırakmıştır. Almanya Federal Cumhuriyeti, İstihbarat sistemini iç ve dış istihbarat olarak iki ayrı yapı şeklinde teşkilatlandırmıştır. Yeni yapıları ile istihbarat dünyasındaki önemli aktörlerin arasındaki yerlerini almış bulunmaktadır. BFV , Alman iç istihbarat ve casuslukla mücadele teşkilatıdır. Teşkilat , Anayasayı Koruma Teşkilatını adını taşır. Bundesamt für Verfassung Schutz olan bu kuruluşun kısa ismi BFV' şeklindedir. Almanya'nın iç istihbaratından sorumlu olan Federal Anayasayı Koruma Teşkilatı,1950 tarihli bir yasayla , İçişleri Bakanlığı'na bağlı olarak kurulmuştur. Merkeziyetçi bir tarzda organize olmuştur.

Bfv'nin yetkileri masumane, biçimde ''özgürlüğün erkan uyarı sistemi'' oalrak ifade edilmektedir. Bfv, bu çerçevede, ülkedeki tüm sağ ve sol radikal örgütler ve sistemi tehdit eden yapılanmaların yanı sıra , tüm düşman istihbarat servislerinin aktivitelerine ilişkin bilgi toplarken , Karşı Espiyonaj faaliyetlerini de yürütmektedir. Almanya'nın iç istihbarat ve casuslukla mücadele teşkilatı olarak ta adlandırılmaktadır. 16 eyalette örgütlenmiş durumda bulunan Bfv demokratik yapının korunmasından da sorumludur. Federal bir devletin iç istihbarat teşkilatı olmasına rağmen istihbaratın özelliğine istinaden teşkilatta merkezi yapının hakim olduğu gözlenmektedir.

Alman dış istihbarat servisi ise, BND' dir. Federal İstihbarat Teşkilatı , Bundesnachrichtendienst'tir.
BND bugün askeri istihbarat,siyasi istihbarat,teknolojik ve bilimsel istihbarat, dış istihbarat, terörizm, uluslararası kaçakçılık, illegal geçişler ve Almanya'ya sığınmalar konusunda istihbarat çalışmaları yapmaktadır. Dünyanın her tarafına yayılmış oldukça sağlam bir insan istihbaratı ağı vardır. Almanyanın dışında yaşayan her alman vatandaşı bir istihbarat elemanıdır. Bu teknik sadece Mossad da yoktur.Konumuza devam edelim dağıtmadan. Almanya içinde ve Avrupa'nın tamamında radyo ve sinyal gözetim şebekesi bulunmaktadır. Sinyal istihbaratı sorumluluğuda BND 'ye aittir. Bu kapsamda BND, FGS Alster A-50 , A-51, A-52 ,sınıfı sinyal istihbaratı gemileri Suriye- Kıbrıs Adası arasındaki uluslararası bölgede faaliyet göstermekdir.

BND, Almanya'nın dış ülkelerdeki güç ve imajı ile doğru orantılı kadroya,ekipmana ve bütçeye sahip prestijli bir istihbarat servisidir. BND 'nin asli görevini özetler isek, Almanya'nın dış istihbarat ihtiyacını ve örtülü operasyonlarını , mevcut politikalar çerçevesinde icra etmektir. İlgi ve etki alanlarının yeniden belirlendiği günümüzde BND de kendisini mevcut konjonktüre uygun duruma getirmiş ve istihbarat dünyasında da önemli bir aktör konumuna gelmiştir. BND, Almanya'nın meclis denetimine açık bir kuruluştur.

Son olarak , Alman dış istihbaratı BND- Orta Doğu başta olmak üzere, Almanya'nın ilgi alanı içerisine giren her coğrafyada faaliyet göstermektedir.Türkiye'de Alman istihbaratının yoğun faaliyet gösterdiği ülkelerden birisidir.
Açık kaynakları irdelediğiniz zaman BND nin Türkiye üzerine çok aktif operasyonlar yaptığını görürsünüz. Bir ara BND bizi dinlemişti. Ülke olarak aynı zamanda açıklamışlardı.Türkiyeyi dinlediklerini hatırlarsanız şu kalmıştı akıllarda. Türkiye'yi dinlediğimiz doğrudur. Bu bizim iç güvenliğimiz açısından doğru ve yerinde bir çalışmadır" demişti.

istihbarat savaşları arasında en yoğun çekişme Türk ve Alman İstihbarat Servisleri arasındaki çekişmeye bakacak olursak Osmanlı zamanından günümüze araştıra araştıra gelmeliyiz. Bu çekişmeyi mücadeleyi anlaya biliriz.Her bir Türk Gencinin araştırıp öğrenmesi gerekir. Alman devleti için önemli olan kendi çıkarlarıdır. Kendi çıkarları içinde at koşturamaz bizim coğrafyamızda. Biz ki köklerine bağlı Dünya da eşi benzeri görülmemiş bir Devlet geleneğine sahip bir nesiliz. Farkında olalım bu yeterlidir.

Kaynak : Hasan ATEŞ - Burak İĞLİKÇİ.

  YORUM YAP / YORUM OKU
BURAK İĞLİKÇİ DİĞER YAZILARI
Hurhaber.com'da yayınlanan her türlü yazı ve haber kaynak belirtilmeden kullanılamaz. Sayfalarımızda kaynak belirtilerek yayınlanan haberler ilgili kaynağa aittir ve bu haberlerin kopyalanması durumunda, tüm sorumluluk kopyalayan kişi / kuruma ait olacaktır. Başka kaynak veya gazeteden alıntı yazarlar ve site yazarlarına ait yazılardan dolayı Hür Haber sorumlu tutulamaz.

ANASAYFA | GÜNÜN HABERLERİ | KÜNYE | REKLAM | RSS