Hür HABER - Türkiye'nin Online Haber Platformu

Hür HABER - Türkiye'nin Online Haber Platformu

Hür Haber, Türkiye ve dünyadan önemli olan Son dakika, Güncel, Teknoloji, Magazin ve Siyaset haberlerini okuyabilirsiniz.

SON DAKİKA
Sol Ok
Sağ Ok
Menü
Ara
Facebook Twitter
ANASAYFAGÜNDEMSİYASETSPOREKONOMİ SEYAHAT TEKNOLOJİ YAZARLAR FOTO VİDEO

Mehmet Sayar

Adaletten bahsetmek için güçlenip gel!

Facebook Twitter Linkedin WhatsApp Tumblr Yazdır Büyüt Küçült

Güç.
Var olduğu sürece, adaletin terazisinden bahsedilemez.
Hele ki Türkiye gibi hukuk devleti olmakla iftihar eden bir ülkede, adalet her zaman güce boyun eğer, mırıldanmaz, konuşmaz, konuşamaz, konuşsa dili kesilir.
Zümrüt Apartmanı kitabı olayını hemen hepimiz –toplum hafızamız güçlü olduğundan- unutmuş bulunuyoruz ya da tam hatırlamıyoruz. (3 Aya kadar, böyle bir olay hiç olmamış gibi, köşeye atılacak.)
Ben de sizlere hatırlatmak amacıyla, bahsetmeye, konu hakkında örnekler vermeye çalışacağım. (Bunu yapmasam, 3 aya bende unutacağım, Soma faciasının hangi tarihte yaşandığını unuttum mesela, Bu yüzden bizi kandırmak kolay olacak.)
Hülasa konuya dönerek şöyle alavereli, dalavereli bir giriş yapayım.
Geçtiğimiz aylarda Abdullah Şevki denilen bir yazar, 2013'te ilk basımı yapılan Zümrüt Apartmanı'yla birkaç günlüğüne gündem olmuştu. Bu gündem oluştan sonraki zaman diliminde, halkımızın meraklı bir kısmı kitabın PDF formatını internetten bulmuş ve Pedofili içerikli –edebi zannedilen- bir metinle karşılaşmıştı. Her zaman her alanda duyarlı olan bir kısım vatandaşımız, tepki göstermiş, bakanlık zorunluluktan Şevki'nin tutuklanacağını ifade etmişti. Sonrasında Şevki tutuklanmış, ifadesinde ‘Edebiyatın özgürlük olduğundan falan filandan dem vurmuştu.'
Özgürlük olarak ifade ettiği o içeriğin çok kısa bir özeti şu şekildeydi:
‘Pantolonumun düğmelerini açtım. İri…. org….. ayıyla birlikte ç..… eline verdim. Ayı arabaya düştü. Ç…. org….. tutuyor şimdi.' (Zümrüt Apartmanı, Abdullah Şevki)
Bu iğrenç satırların burada devam etmesi, mümkün olamadığından küçük bir özet geçtim. Metnin genelindeki ifadeler tartışmasız iğrenç boyutlara ulaşmış.
Çocuğa tecavüz, pedofili şiddet, sadizm…
Üstelik tüm bunlar, edebiyat yorganının altına girilerek yapılmış. (Edebiyat aşırı özgürlük ya…)
Şimdi Abdullah Şevki denen ‘korkağı' bir tarafa bırakacak olursak, Kerimcan olarak bilinen –sadece aptalları kandırabilen- bir İnstagram fenomeninin yine geçtiğimiz aylarda uçak içinde neler yaptığıyla karşılaşacağız. Ancak bu Kerimcan denen kişinin ‘gereksiz' olması, konu hakkında durmamamız gerektiğini bize açıkça gösteriyor. Bu nedenle Kerimcan'ı atlayıp, Elif Şafak hakkında biraz detaya girelim. (Kerimcan cinsel organını halka göstermekle suçlansa da tutuklanmadı, Bunun nedeni ‘cinsel organını halka göstermenin' suç olmaması değil, gücün suçluyu araklayabilmesidir.)
Güç demişken Elif Şafağın neler yazdığına, Abdullah Şevki'den eksik yanının kalıp kalmadığına, neden tutuklanmadığına bakalım. Malum Abdullah Şevki gündeme gelmemişken, halkımızın yüzde 99'u pedofilinin ne olduğunu bilmediği için Elif Şafak'a tepki göstermemişti. Abdullah Şevki gündeme geldikten sonra halkımızın, Pedofilinin ne olduğu hakkında bilmezlik yüzdesi, yüzde 98'e düşmüştü. Dolayısıyla halkımız Elif Şafak'a tepki göstermediği için bakanlıkta –halk sustuğu için tutuklamayı gereksiz bulmuştu.-
Elbette bu tamamen benim uydurduğum bir teori.
Gerçek, Elif Şafak'ı koruyanların güçlü olmasıyla bağlantılıydı. Ayrıca halkımızın IQ seviyesi çok yüksek olduğundan, Abdullah Şevki yazıyorsa pedofili, Elif Şafak yazıyorsa edebiyattır, düşüncesi yayılmaya başlandı. (Nitekim Elif Şafak çok satandı, çok okunan değil.)
İşte Elif Şafağın Mahrem isimli kitabında yazdığı ve edebiyatçı geçinip, edebiyatın ‘e' harfini bile hak etmeyen ‘karanlık edebiyatçıların' alkışladığı o metinden çok kısa bir cümle:
‘Oysa Üç'ten evvel, et parçası geldi. Geldi ve ağzından içeri girdi.' (Mahrem, Elif Şafak PDF S. 239)
Bu iğrenç cümlenin devamını okumamanızı şiddetle tavsiye ediyorum. Abdullah Şevki denen yazarın yazdıkları, Elif Şafak'ın yazdıklarının yanında hafif bile kalabilir.
Şiddet, ego, sadizm, pedofili…
Sadece bu kendini bilmez şahıslar mı peki?
Ya etrafta gezinen –sanatçı olduğunu iddia eden- şarkıcıların ‘on kocalı, beş karılı' şovları hangi suç dalına yerleştirilecek. (Karı kelimesi karı-koca ikileminden türemiştir.)
Bunlar mı örnek alınacak?
Peki, çocuklar ve gençler…
Etraflarında egolarıyla çatlamak üzere olan fenomenleri takip etmeye devam mı edecek?
Ne yazık ki evet!
Neden mi?
Karın tokluğuna çalışan, hatta bunu bile beceremeyen hakiki fikir insanları, yazarlar, çizerlerin sesi çıkmadığı için, seslerine tahammül edilmediği için olabilir mi? Belki de halkımız hokkabazlara, efsunculara, sömürücülere daha çok değer verdiği için bunları yaşıyoruz.
Hiç unutmam, Aziz Nesin bir programda halkın yüzde 60'ının aptal olduğunu üstüne basarak dile getiriyordu. Karşısındaki ‘o yüzden mi sizi milyoner yaptılar' diyerek dalgasını basıyordu.
Konudan sapmış gibi olsak da –aslında birbiriyle bağlantılı- şimdi U dönüşü yapıp tekrar dönelim.
Abdullah Şevki iğrenç cümleleri için tutuklandı. Tutuklandı ama bir gün sonra serbest bırakıldı. Tabi serbest kaldığı için tepki gösterildi ama…
Hazır Abdullah Şevki serbest bırakılmışken,
Hazır cinsel organını çıkarma suç sayılmazken,
Hazır bir oyuncu-şarkıcı bozuntusunun kendisinden 40 yıl daha küçük olan 17 yaşındaki bir kadınla evlenmesi, halk tarafından alkış toplarken,
Hazır 17 yaşındaki bir kadınla evlenen kırsal kesimdeki adama müebbet cezası verilip, yobaz ilan edilmesi kolaylaşmışken,
Hazır hırsızlar 30 dakika tutuklu kalmazken,
Elif Şafak'ın Mahrem isimli kitabında yazdığı cinselliğe teşvik edici yazısı nedeniyle, tutuklanmasını, bir gün sonra serbest bırakılmasını arz ediyorum.
Bu şekilde adalet kendini bulacaktır.

Mehmet Sayar

  YORUM YAP / YORUM OKU
MEHMET SAYAR DİĞER YAZILARI
Hurhaber.com'da yayınlanan her türlü yazı ve haber kaynak belirtilmeden kullanılamaz. Sayfalarımızda kaynak belirtilerek yayınlanan haberler ilgili kaynağa aittir ve bu haberlerin kopyalanması durumunda, tüm sorumluluk kopyalayan kişi / kuruma ait olacaktır. Başka kaynak veya gazeteden alıntı yazarlar ve site yazarlarına ait yazılardan dolayı Hür Haber sorumlu tutulamaz.

ANASAYFA | GÜNÜN HABERLERİ | KÜNYE | REKLAM | RSS