Hür HABER - Türkiye'nin Online Haber Platformu

Hür HABER - Türkiye'nin Online Haber Platformu

Hür Haber, Türkiye ve dünyadan önemli olan Son dakika, Güncel, Teknoloji, Magazin ve Siyaset haberlerini okuyabilirsiniz.

SON DAKİKA
Sol Ok
Sağ Ok
Menü
Ara
Facebook Twitter
Hür HABER - Türkiye'nin Online Haber Platformu ANASAYFAGÜNDEMSİYASETSPOREKONOMİ SEYAHAT TEKNOLOJİEĞİTİM YAZARLAR FOTO VİDEO

Adalet Bakanlığının görev ve yetkileri belirlendi

Adalet Bakanlığının görev ve yetkileri belirlendi
Facebook Twitter Google Plus WhatsApp Tumblr Yazdır Büyüt Küçült
Gündem - - Editör: Hazal Palavar

Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemi kapsamında Adalet Bakanlığının görev ve yetkileri de belirlendi, teşkilat yapısında değişiklik yapıldı.

Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemi'ne dair 1 Numaralı Cumhurbaşkanlığı Teşkilatı Hakkında Cumhurbaşkanlığı Kararnamesi, Resmi Gazete'nin bugünkü sayısında yayımlandı.

Buna göre, Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemi çerçevesinde Adalet Bakanlığının görev ve yetkileri ile teşkilat yapısı da belirlendi.

Kanunlarda kurulması öngörülen mahkemeleri açacak olan Bakanlık, ceza infaz kurumları, icra ve iflas daireleri gibi her derece ve türdeki adalet kurumlarını planlayacak, kuracak, idari görevleri yönünden gözetim ve denetimini yerine getirecek.

Bir mahkemenin kurulması ya da yargı çevresinin değiştirilmesi konusunda Hakimler ve Savcılar Kuruluna (HSK) teklifte bulunabilecek Adalet Bakanlığı, kamu davasının açılmasıyla ilgili mevzuatla Adalet Bakanına verilen yetkinin kullanılması için ilgili çalışma ve işlemleri yapacak.

Adli sicilin tutulması çalışmalarını da yürütecek olan Bakanlık, adalet hizmetlerine yönelik konularda yabancı ülkelerle ilgili işlemleri üstlenecek.

Adalet hizmetleriyle ilgili konularda gerekli araştırmaları, mevzuat hazırlıklarını gerçekleştirecek Bakanlık, bu konuda görüşler de bildirecek.

HUKUK SİSTEMİNE UYGUNLUĞUNU İNCELEYECEK

Adalet Bakanlığı, bakanlıklarca hazırlanacak mevzuat taslaklarının Türk hukuk sistemine uygunluğunu inceleyecek.

İlgili mevzuat hükümleri uyarınca infaz işlemlerini düzenleyecek Bakanlık, icra ve iflas daireleri aracılığıyla, icra ve iflas iş ve işlemlerini de yürütecek.

Görev alanıyla ilgili olan uygulamaları takip edecek olan Bakanlık, bu konuda çıkan sorunların nedenlerini araştırarak çözüm önerileri geliştirecek.

Ayrıca Bakanlık, ulusal ve uluslararası düzeyde bilimsel toplantılar düzenleyecek, görev alanıyla ilgili kamu ya da özel kurum veya kuruluşlarla iş birliği yapabilecek.

Adalet Bakanlığı, kanunlarla veya Cumhurbaşkanlığı kararnameleriyle verilerin diğer görevleri gerçekleştirecek.

GENEL MÜDÜRLÜK VE DAİRE BAŞKANLIKLARI

Taşra, merkez ve yurt dışı teşkilatından oluşan Bakanlığın hizmet birimleri arasında Ceza İşleri Genel Müdürlüğü, Hukuk ve Mevzuat Genel Müdürlüğü, Ceza ve Tevkifevleri Genel Müdürlüğü, Adli Sicil ve İstatistik Genel Müdürlüğü, Uluslararası Hukuk ve Dış İlişkiler Genel Müdürlüğü, Personel Genel Müdürlüğü, Teftiş Kurulu Başkanlığı, Strateji Geliştirme Başkanlığı, İnsan Hakları Dairesi Başkanlığı, Eğitim Dairesi Başkanlığı, Yayın İşleri Dairesi Başkanlığı, Destek Hizmetleri Dairesi Başkanlığı, Teknik İşler Dairesi Başkanlığı, Bilgi İşlem Dairesi Başkanlığı, Basın ve Halkla İlişkiler Müşavirliği ile Özel Kalem Müdürlüğü yer aldı.

ADALET MÜŞAVİRLİĞİ ATAMASI

Bakanlık, yurt dışı teşkilatında yer alan Adalet Müşavirliği kadrolarına, hakimlik ve savcılık mesleğinde fiilen en az beş yıl görev yapmış ve üstün başarısı ile yurt dışı hizmetlerinde yararlı olacağı anlaşılmış bulunanlar arasından atama yapacak.

Adalet müşavirleri hakkındaki siciller, Hakimler ve Savcılar Kanunu hükümleri uyarınca ilgili Bakan Yardımcısı tarafından verilecek.

Yurt dışı sürekli görev süresi üç yıl olan Adalet Müşavirlerinin, hizmet süresi Bakanın onayıyla bir yıla kadar uzatılabilecek. Görev süresi sona erenler tekrar atanabilecek.

HAKİM VE SAVCI EĞİTİM MERKEZİ

Hakim ve savcıların meslek öncesi ve meslek içi eğitim programları ile eğitim ve öğretim hizmetlerinden faydalanılması uygun görülen kişilere yönelik programlar Eğitim Dairesi Başkanlığınca düzenlenecek. Hakim ve savcılar, meslek öncesi ve meslek içi eğitimlerini Hakim ve Savcı Eğitim Merkezlerinde alacak.

Adalet Bakanlığının merkez ve taşra teşkilatı personelinin adaylık, hizmet öncesi ve hizmet içi eğitim programları ile eğitim ve öğretim hizmetlerinden faydalanılması uygun görülen kişilere yönelik eğitim programları da Eğitim Dairesi Başkanlığına bağlı personel eğitim merkezlerinde gerçekleştirilecek.

Bakanlık, Adalet Uzmanı ve Uzman Yardımcısı istihdam edebilecek.

Öte yandan Ceza İnfaz Kurumları ve Tutukevlerinin yönetimine dair tüm işlem ve uygulamalar ile işyurtlarının denetimiyle görevlendirilmek üzere kontrolör istihdamı da yapılabilecek.

Bakanlık, mevzuat üzerinde çalışmalar yapmak üzere uzman personelden oluşan komisyonlar kurmaya yetkisine sahip olacak.

 


Facebook Twitter Google Plus WhatsApp
  YORUM YAP / YORUM OKU
Yorum
POPÜLER HABERLER
Galatasaray seçime gidiyor! Yönetim ibra edilmedi
Galatasaray Kulübü'nün mali genel kurulunda, başkan olan Mustafa Cengi
Denizli Valisi Karahan: Depremde hasar gören 500'e yakın ev var
Denizli Valisi Hasan Karahan, Acıpayam'da yaşanan deprem ile ilgili ha
Feci kaza! 3 komando şehit…
Kastamonu'da, kamyona arkadan çarpan otomobildeki 4 uzman çavuştan 3'ü
Milli Savunma Bakanlığı'ndan IŞİD ile mücadele açıklaması
Milli Savunma Bakanlığı'ndan yapılmış olan açıklamada, 'Hudut hat boyu
14 bin 433 polis görev alacak! Nevruz kutlamaları...
İstanbul Valisi Yerlikaya, İl Emniyet Müdürü Çalışkan ve bazı yetkilil
Soylu: Bunlara fırsatı vermek, PKK'ya yeni bir yaşam tüneli açmaktır
Süleyman Soylu, eğer 31 Mart'ta ittifaka karşı devletin zayıflars, 1 N
Sağ Ok Sol Ok

ANASAYFA | GÜNÜN HABERLERİ | KÜNYE | REKLAM | RSS
Hurhaber.com'da yayınlanan her türlü yazı ve haber kaynak belirtilmeden kullanılamaz. Sayfalarımızda kaynak belirtilerek yayınlanan haberler ilgili kaynağa aittir ve bu haberlerin kopyalanması durumunda, tüm sorumluluk kopyalayan kişi / kuruma ait olacaktır. Başka kaynak veya gazeteden alıntı yazarlar ve site yazarlarına ait yazılardan dolayı Hür Haber sorumlu tutulamaz.
Oyun Yaşam 3.Sayfa Astroloji Sağlık Medya Analiz Kadın Ramazan Kültür Sanat Ajans Dizi Sinema English Gündem Siyaset Spor Ekonomi Seyahat Teknoloji Eğitim Magazin Dünya Özel Haber Sosyal Medya