Hür HABER - Türkiye'nin Online Haber Platformu

Hür HABER - Türkiye'nin Online Haber Platformu

Hür Haber, Türkiye ve dünyadan önemli olan Son dakika, Güncel, Teknoloji, Magazin ve Siyaset haberlerini okuyabilirsiniz.

SON DAKİKA
Sol Ok
Sağ Ok
Menü
Ara
Facebook Twitter
ANASAYFAGÜNDEMSİYASETSPOREKONOMİ SEYAHAT TEKNOLOJİ YAZARLAR FOTO VİDEO

Hasan Kaya

Aç Tavuk Sendromu...

Facebook Twitter Linkedin WhatsApp Tumblr Yazdır Büyüt Küçült

CHP'de kurultay öncesi parti içi denge/hizipmücadelesi şiddetiniartarak devam ediyor. Ülke genelinde olduğu gibi Çanakkale'de de vekiller, belediye başkanı, parti yönetimi başta olmak üzere il başkanlığı seçimi öncesi içten içe devam eden, il başkanlığı seçiminden sonraher kademedeki ortaya çıkan huzursuzluk gizlemeye gerek görülmeden kamuoyunun gözleri önünde yapılıyor, bunun sonucunda da yaşanan tartışmalar pehlivan tefrikası gibi basında yayınlanıyor.

CHP'li birüyenin: “ İktidar ateşi ile içimizi ısıtmaya çalışırken, belediyelerin/il genel meclislerinin dumanında boğulduk…”diye yaptığı sitem CHP'deki mevcut durumun özeti gibi.
Son mahalli seçimlerde, halkın CHP'ye verdiği avansı iyi kullanamadı. AK Partide seçmeninden aldığı uyarı üzerine teşkilatlara çeki düzen vermeye başlaması ile gözle görünür toparlanma sürecine girdi. Bunun sonucu da CHP'de telaş ile birlikte “Aç Tavuk Sendromu”başladı.

Bildiğiniz gibi, İmamoğlu İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanlığını kazandığında kahraman ve geleceğin lideri ilan edildi. Yelkenleri öyle bir rüzgâr ile dolduruldu ki, sanki İBB Başkanı değil de, T.C Başkanı seçilmiş, CHP'de iktidar olmuş gibi bir hava verildi. İşin kötü tarafı İmamoğlu' da burüzgâra kendisini kaptırması oldu ki işte CHP içinhezimetin esas başlangıç noktası bu oldu.
Zabıtaile askeri nizamı çağrıştırankarşılama törenleri… Antrkot şovu, araç israfını göstermek adına hizmet araçlarının makam aracı diye teşhir edilmesi. “ Tatil bana yakışıyor.” Açıklaması ile “Kayaklar girsin…”gafı… Eminönü balıkçılarının kaldırılması girişimi, sonrasında geri adım…”Temel atmama töreni…” seçim öncesiverdiği gözle görünür, elle tutulur hiçbir vaadini yerine getirememesi…Özetle kısa bir sürede bir siyasetçi için kırılmasıçok zor olan başarısızlıklar rekoru...
Şimdide gündemde ikinci Parsadan olayını hatırlatan, tablo meselesi olanların üzerine iyice tüy dikti…Param yok diye Başakşehir Şehir Hastahanesi yolunu yapamayacağını bildirmesine rağmen, sahte olduğu tartışılan tabloya avuç dolusu para vermesi büyük tepkilere neden oldu.
Ankara'da Mansur Yavaş'ın, Sinan Aygün ile yaşadığı 25.000.000- meselesi, Adana'da sahra hastahanesi, Yalova'da ki skandal… İzmir'de Tuncay Özkan'ın şoförünün ballı kadrodan devlet memuru sonrasında belediye başkan yardımcısı atanması olayları peşin sıra gelmesi halkın gözünden kaçmadı.
Aslında bu gelişmeler CHP tabanında bilindiğive tedirginlik yaratmasına rağmendükkân kar ettiği için kimse ses çıkartmıyordu;ancak İstanbul BBB Genel Sekreter ataması bardağı taşıran son damla oldu. Kurultay öncesi içten içe kaynayan CHP'de İmamoğlu açıktan ve şiddetli bir şekilde eleştirilmeye başlandı.
Peki, İmamoğlu'nun bileti kesildi mi? Hayır, % 25-30 bandında sol seçmen varlığı ile iktidara gelmesi hayal olan CHP'nin İmamoğlu'nun biletini kesmesi gibi bir lüksü şimdilik yok.Çünkü CHP'deki dengeler ve üst akıl şimdilik buna müsaade etmiyor. Her ne kadar İmamoğlu icraatları ile göz dolduramadığı için siyaseten bir gelecek vaat etmekten uzak görünsede, İmamoğlu'nu CHP'den aday gösteren üst akıl henüz İmamoğlu'ndan ümidini kesmiş ve vazgeçmiş değil…

Yalnız kurultay öncesinde tabanda, Kılıçdaroğlu ve buna bağlı olarak İmamoğlu'na dip dalga olarak tepkiler giderek artıyor. Senaryo gereği tartışmalar alevleniyormuş gibi bir görüntü verilmeye çalışılıyor ki, bu da tabanın gazının alınmasına yönelik olduğuna şüphe uyandırıyor. Bunun yanında İnce ve Cihaner grubu da fırsat bu fırsattır diye diğer hizip/muhalifler ile dirsek teması kurabilmek içingayret sarf ediyorlar.
Kılıçdaroğlu'nun karşısına genel başkan adayı çıkarıp çıkaramayacaklarının hesabını yapıyor ve ortam yoklaması çekiyorlar.Siyasette 24 saat çok uzun bir süredir. Kurultaya kadar Ankara'da rüzgârtersine döner mi bilinmez; ama şimdiki manzara ile kurultayda seçim yarışının genel başkanlıktan ziyade parti yönetimini kademelerinde olacak gibi görünüyor.CHPyönetim kadrosu, şimdilik Kemalist ağırlıklı delegelerden oluşacağınıgösteriyor. Bunun yanında Kılıçdaroğlu ile devam kararı çıkması kesin gibi duruyor.

CHP'ye 2023 ayarı kapsamında Millet İttifakı cephesindeki kartlar yeniden dağıtılıyor. Şu andaki oyun Jokeri İmamoğlu… Görünen veya görünmez yaşanan tartışmalar nedeni ileCHP'den kopmalarınolmaması için sağ tandanslıCHP çatısı altında siyaset yapan isimlerden bazıları ayrılarak“Çapari tekniği”yeni partiler kurabilir diye düşünüyorum.

Gül'ün bu oluşumun içinde veya dirsek teması hali içinde olması ihtimalini dahi yakıştıramıyorum; ama oyun kuruculara ve takip edilen güzergâha bakıldığında maalesef Gül'ün de bu oyunmasasının bir köşesinde olduğu intibaı veriyor ki, bu durumda işin en ilginç tarafı…

İnce eleyip, sık dokunan; HDP'yi ürkütmeden, CHP'deki Kemalist ve Kuvvacı radikallerin gazını alıp partiye küstürmeden, İYİ Partideki milliyetçileri kırmadan dökmeden, yeni kurulacak/kurdurulacak partileri çapari tekniği ile Millet İttifakı çatısı altında tutabilmenin hesapları ile yapılmaya çalışılan dizayn çalışmasındaki gelişmeleri ilerleyen günlerde şahit olacağız.

Bu nedenle yapılmaya çalışılan bu dizayn çalışmasının“ Aç Tavuk Sendromuna”kurban gitmemesi için de yelkenler itina ile şişiriliyor. Çünkü CHP tabanı iktidar olmayı öyle çok istiyor ki, İstanbul başta olmak üzere diğer belediyelerde altın yumurtlayan tavuğu ganimet niyetine kesmeleri handikabı yaşanıyor…

  YORUM YAP / YORUM OKU
HASAN KAYA DİĞER YAZILARI
Hurhaber.com'da yayınlanan her türlü yazı ve haber kaynak belirtilmeden kullanılamaz. Sayfalarımızda kaynak belirtilerek yayınlanan haberler ilgili kaynağa aittir ve bu haberlerin kopyalanması durumunda, tüm sorumluluk kopyalayan kişi / kuruma ait olacaktır. Başka kaynak veya gazeteden alıntı yazarlar ve site yazarlarına ait yazılardan dolayı Hür Haber sorumlu tutulamaz.

ANASAYFA | GÜNÜN HABERLERİ | KÜNYE | REKLAM | RSS