Hür HABER - Türkiye'nin Online Haber Platformu

Hür HABER - Türkiye'nin Online Haber Platformu

Hür Haber, Türkiye ve dünyadan önemli olan Son dakika, Güncel, Teknoloji, Magazin ve Siyaset haberlerini okuyabilirsiniz.

SON DAKİKA
Sol Ok
Sağ Ok
Menü
Ara
Facebook Twitter
ANASAYFAGÜNDEMSİYASETSPOREKONOMİ SEYAHAT TEKNOLOJİ YAZARLAR FOTO VİDEO

Barış Aydın

ABD ve AB'nin tek korkusu IŞİD

Facebook Twitter Linkedin WhatsApp Tumblr Yazdır Büyüt Küçült

Barış pınarı harekatı üzerinden Türkiye'ye başta ABD ve Avrupa birliği ülkeleri olmak üzere Arap ligi ülkeleri de karşı çıkıyor ciddi yaptırım tehditlerini dile getiriyorlar, bazıları yaptırımları uygulama kararlarını imzalamış vaziyetteler.BM Antlaşmasının 51. maddesinde düzenlenen ve ortak güvenlik sisteminin bir parçası olan meşru müdafaa h akkı, “BM üyesi bir devlete karşı silahlı saldırıda bulunulduğunda, uluslararası barış ve güvenliği korumak amacıyla Güvenlik Konseyi gerekli tedbirleri alana kadar saldırıya uğrayan devletin tek başına veya müştereken kuvvet kullanımına başvurabileceğini öngörmektedir” (BM Antlaşma, 1945: Md. 51). Kaldı ki bırakın BM Antlaşması'nın 51.maddesini bu her devletin en temel haklarından birisidir ve BM antlaşmasından öncede kabul edilmekteydi.Öyleyse Türkiye'nin meşru müdafaa hakkına karşı yükselen bu gayrimeşru tavrın sebebi nedir ? İşte üzerinde durmamız gereken konu burasıdır.

Meseleyi öyle bir rayından çıkarttık ki dünyayı karşımıza aldık birde bunlar yetmiyormuş gibi içeride bir sürü saçma sapan analizlere,yorumlara,tartışmalara şahit oluyoruz.Barış pınarı harekatı başta siyasilerimiz olmak üzere hiç kimse tarafından iç siyaset malzemesi yapılmamalıdır hadise ortak geleceğimizdir Türkiye'nin birliğidir bütünlüğüdür.Peki ABD ve AB neden harekatımıza karşı ? Çünkü ABD ve AB'nin ortak korkusu işid'tir onlar bu yüzden operasyonlara karşı çıkarken Arap ligi de ABD'den korktuğu için karşı çıkıyor.Türkiye meşru hakkını kullanırken kendisini iyi anlatamadı,propaganda yapamadı,doğru diplomasi yürütemedi ancak ABD PYD,YPG,PKK hepsini İşid'e karşı istediği gibi kullandı silahlandırdı.Şimdi vazgeçemiyor vazgeçemezde çünkü verdikleri silahlar kendilerine de heran dönebilir.YPG lehine yapılan lobi faaliyetleri ve propaganda işliyor.Uluslararası basında Türkiye işgalci ve çocukları katlediyor diye kirli propaganda yapılırken YPG özgürlük savaşçıları olarak tanımlanıyor.

İşid'in ABD,Avrupa ve Türkiye eylemlerinden bazılarını hatırlayalım;
Ağustos 2017,Barcelona'nın en işlek caddelerinden Las Ramblas'ta İşid'li saldırganlar bir minibüsle insanların arasına daldı. Saldırıda 12 kişi hayatını kaybetti, 80'den fazla kişi yaralandı
Haziran 2017, Londra Üç İşid'li saldırganın bulunduğu kargo aracı Londra Köprüsü'ndeki yayaların üzerine sürüldü. Saldırıda 7 kişi hayatını kaybetti.

Mayıs 2017, Manchester Amerikalı şarkıcı Ariana Grande'nin konseri sonrası Salman Abedi adlı İşid'li terörist kendini havaya uçurdu. 23 kişi hayatını kaybederken, 120 kişi de yaralandı. Hayatını kaybedenlerin çoğu çocuktu. En küçüğü ise sekiz yaşındaydı.
Nisan 2017, Stockholm İsveç'in başkenti Stockholm'de İşid'li saldırgan kullandığı kamyoneti önce insan kalabalığı üzerine, daha sonra da bir alışveriş merkezine sürdü. Beş kişinin öldüğü saldırıda 15 kişi de yaralandı.
Mart 2017, Londra İşid'li saldırgan, Londra'nın merkezindeki köprüde bir otomobili yayaların üzerine sürdü ve bir polisi bıçakladı. Dört kişi hayatını kaybetti.

Şubat/Mart 2017, Paris Orly Havaalanı‘nda bir kişi devriye gezen polisin silahını almaya çalışırken vuruldu. Şubat ayı başında ise Louvre Müzesi yakınlarında İşid'li saldırgan elinde palayla bir askeri devriyeye saldırmaya kalkınca vuruldu.
Ocak 2017, İstanbul Yeni yıl gecesi Reina gece kulübünde düzenlenen eğlenceye İşid tarafından yaptırılan silahlı saldırıda 39 kişi hayatını kaybetti.

Eylül 2016,(ABD) Minnesota eyaletindeki alışveriş merkezinde İşid'li saldırgan 9 kişiyi bıçakladı.
20 Ağu 2014 İşid ABD'li gazeteci James Wright Foley'i başını keserek öldürdüğü videoyu yayınladı.

Şimdi asıl kilit noktaya dönersek uzun bir süredir İşid eylem yapamıyor. ABD havadan yapılan saldırıların sonuç vermediğini Irak'ta,Afganistan'da ve Vietnam'da yenilgiyle yaşadı binlerce Amerikan askeri öldü.Karadan yüzyüze savaşılmadığı sürece dağı taşı bombalamanın kuzuyu,kurdu,kuşu,sivili vurmanın hiçbir faydası olmayacağını bilen ABD YPG ile İşid'in bitirilmesi noktasında anlaştı. Trump'ın ekranlara çıkıp gerek iç kamuoyuna gerekse AB'ye gururla seslenip 'İşid'i yüzde yüz temizledim bitirdim' demesi artık farklı stratejilerle taşeronlar kullanarak risksiz de terör temizliği yapıldığını göstermekti.ABD tüm imkan olanakları YPG/PYD/PKK 'ya sundu en son teknolojik silahları binlerce tıra yükletip Suriye'ye gönderdi.ABD ve Avrupa'nın en büyük korkusu İşid'in yeniden şehirlerinde kanlı eylemler yapması uzun bir süredir İşid'in nefesi kesilmiş durumda bu huzurlu ortamın bozulmasını istemiyorlar zaten Suriyeli mültecilerde Türkiye'ye yerleşmiş orada da sorun yok işte bu sebepten dolayı YPG'yi Türkiye'ye tercih ediyorlar. Bir tarafta meşru müdafaa hakkını kullanan Türkiye diğer tarafta azılı bir terör örgütünü katlettirdiğin taşeron bir örgüt.

ABD tercihini açık ve aleni bir şekilde yaptı tavrını YPG/PYD/PKK'dan yana kullandığını tüm dünyaya deklere etti.Avrupa birliği ülkeleri ve Arap ülkelerinin birçoğu aynı şekilde ABD'nin yanında durdu.Şimdi gelinen noktada Türkiye PYD/PKK/YPG'yi vuracağını Suriye sınırında oluşacak bir taşeron devletçiğe izin vermeyeceğini söylüyor.ABD ve Avrupa ülkeleri Türkiye'yi yalnız bırakıyor bir anlamda 'git ne istersen yap sonuçlarına katlan' diyor.Büyük tuzak burasıdır.Yapılan kirli,kanlı,kara propaganda Türkiye aleyhine uluslararası arenada her geçen gün büyüyor sonuçları beklenilenden çok büyük ve yıkıcı olabilir sonuçta Türkiye kimsenin babasının arsası değil hepimizin çoluğu çocuğu ve ortak geleceği var çok daha aklı selim ve sabırlı olunmalıdır.Herşeyi bir kenara bırakın Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti bile Barış pınarı harekatına karşı çıkıyor inanılır gibi değil ama maalesef böyle...

Demek ki bizim daha çok yol almamız lazım kendi kardeşimizi bile ikna edememişken dış ülkeleri nasıl ikna edeceğiz ?.İşin kolayına kaçıp artık işportaya düşen kendi düşüncesine koşulsuz şartsız biat etmeyenlere karşı ahlaksızca yapıştırılan 'hain' yaftasını da bırakın ağzı sadece lağım kokanlar kullansın.Herkesin kendisine ait bir fikri var ve katılmasak da en azından ifade etmesine saygı duymalıyız. Öyle lafla 'vururum kırarım öldürürüm' atarlanmalarının sokakta bile hükmü kalmamışken uluslararası diplomasi dilinde karşılığı yok ciddiye alanda yok zaten.Herşeyi tekrar gözden geçirmek için zamanımız varken bunu değerlendirmeliyiz. Türkiye'nin menfaati herşeyin önünde olmalıdır.Suriye'de 'hırsla,öfkeyle,asarım,keserim,vururum,öldürürüm' le 'bir hafta sonra Şam'da cuma namazındayız' demekle yada 'Esad bitiyor' rüyasıyla yıllarımız geçti.Sonuç Esad gücüne güç kattı mülteciler başımıza bela oldu. ABD başkanı Trump'ın yakın arkadaşı Mehmet Ali Yalçındağ İsmail Küçükkaya'nın programı Çalarsaat'te şöyle bir laf etti danışmanları Trump'ı yanlış yönlendiriyor.Yaşanan olaylara baktığımızda Cumhurbaşkanımız Erdoğan'ında danışmanlarını tekrar gözden geçirmesinde büyük fayda olacağı kanaatindeyim.

Son olarak sivil insanlar ölürken,askerlerimiz şehit olurken TV'de yapılan tartışma programlarında daha düzeyli bir dil kullanılmalı ve konusuna hakim insanlara yer verilmelidir.Mantar tabancasından haberi olmayan terör ve güvenlik uzmanı, iki satır yazı yazmayan araştırmacı yazar,intihal tezlerler prof olanlarla sadece topluma korku ve kaos pompalarsınız. İş o kadar çirkin bir noktaya geldi ki tartışma programları izlerken artık mideler bulanıyor ezberletilmiş üçbeş cümleyle bilgisi bilgisizliğinin çeyreği olmayanlar Türkiye'nin ortak geleceğini yorumluyor sırf tartışmanın konusunun anlaşılabilirliğini değiştirsin diye programlara baskı ve zorlamayla dahil edilenler bu milletin ferasetiyle dalga geçiyorlar.

Fukaranın önce sofrasına şimdide canına el atılırken buna sebep olanlar ihanet içerisindedir.Nedim Şener'in azılı bir kürt düşmanı olduğunu bilmeyen yoktur. 'PKK/HDP/PYD düşmanıyım' demekle olmaz sonuçta bunların hepsi aynı diyor musun ?Evet.O zaman Türkiye'de HDP 6 milyon oy alıyor hepsi terörist öyle mi ?. Yazıklar olsun sana.Ergenekon davasından ceza yatmasan silinip gidecektin FETÖ' ye düşman yazıların tavırların var ve inkar edilemez ancak bunun eski bir gizli destek propaganda yöntemi olduğunu gözden kaçırabileceğini sanma.! Yok bıraksalarmış şimdi gidip savaşırmış tutan mı var ? ekranlarda boş yapıp atıp tutacağına gitsene kim tutuyor seni ?Millet canının ekmeğinin derdine düşmüşken böyle konuşmaya utanır insan şunu kafana sok Kürtler bu ülkenin Türkler gibi asli unsurudur temel direğidir.

  YORUM YAP / YORUM OKU
BARIŞ AYDIN DİĞER YAZILARI
Hurhaber.com'da yayınlanan her türlü yazı ve haber kaynak belirtilmeden kullanılamaz. Sayfalarımızda kaynak belirtilerek yayınlanan haberler ilgili kaynağa aittir ve bu haberlerin kopyalanması durumunda, tüm sorumluluk kopyalayan kişi / kuruma ait olacaktır. Başka kaynak veya gazeteden alıntı yazarlar ve site yazarlarına ait yazılardan dolayı Hür Haber sorumlu tutulamaz.

ANASAYFA | GÜNÜN HABERLERİ | KÜNYE | REKLAM | RSS