Hür HABER - Türkiye'nin Online Haber Platformu

Hür HABER - Türkiye'nin Online Haber Platformu

Hür Haber, Türkiye ve dünyadan önemli olan Son dakika, Güncel, Teknoloji, Magazin ve Siyaset haberlerini okuyabilirsiniz.

SON DAKİKA
Sol Ok
Sağ Ok
Menü
Ara
Facebook Twitter
ANASAYFAGÜNDEMSİYASETSPOREKONOMİ SEYAHAT TEKNOLOJİ YAZARLAR FOTO VİDEO

Kenan Kerimoğlu

ABD operasyonu engellemek mi istiyor?

Facebook Twitter Linkedin WhatsApp Tumblr Yazdır Büyüt Küçült

ABD, IRAK'ta İSYAN ÇIKARIP FIRAT'ın DOĞUSU'na YAPILAN OPERASYONU ENGELLEMEK Mİ İSTİYOR?

Bazı ülkeler vardır. Kuruluşundan beri başı dertten kurtulmuyor. Irak da bu bahtsız ülkelerin listesinin en başında yerini alır. Irak'ın kuruluşundan tutun ta yakın tarihine kadar baktığımızda neredeyse gün yüzü hiç görmüş değildir.

****

ABD, Irak'ta devrim yapıp Saddam Hüseyin'i devletin başına getirerek sekiz sene boyunca İran'a karşı savaştırdı. Savaşın faturası Saddam'a ağır gelince çareyi Kuveyt'i işgal etmekten buldu.

***

ABD, Saddam'ı büyük bir hezimete uğratarak Kuveyt'ten çıkarır. Saddam'ın yenilgisiyle sonuçlanan bu savaş Irak devletini 2003 yılına kadar ekonomik kriz ve ABD'nin uyguladığı ambargolarla boğuşturdu. Bu savaşa 1. Körfez Savaşı adını vermiştik.

***

Kitle imha silahları bahane eden ABD, 20 Mart 2003 yılında Irak'ın işgaline başlamıştı. Saddam'ı devirerek demokrasi elbisesine bürünüp sözde terörle mücadele adı altında binlerce masum insanı katlettiler. Buna da 2. Körfez Savaşı adını vermiştik.

***

ABD, Irak'ta askerlerini çekmeden önce bir yandan mezhep savaşları körükleyerek bir yandan da Arap ülkelerinde " Arap Baharı " denen sözde demokrasi düşüncesine kapılan protestoculara destek verip kan dökmeye başlamıştı. Ta ki sekiz yıldır devam eden Suriye Savaşı'na kadar Arapların hiçbir şekilde istediği demokrasi gelmedi. Çünkü; amaç demokrasi değildi, Orta Doğu'daki Arap devletlerini parçalamaktı.

***

Şimdi günümüze gelelim; bugünlerde Irak'ta yapılan eylemler ve yüzlerce insanın ölümü akıllara şu soruyu getiriyor " ikinci Arap Baharı mı geliyor? "

" Hayır. "

Çünkü, Orta Doğu çanağı kanla dolmuş durumdadır. Bundan sonraki damlatılan kan çanağı taşar. Herkes o kanda boğulur. Yani artık savaşları kaldıramaz.

***

ABD askerlerini Irak'tan çektikten sonra ülke resmen İran'nın işgaline maruz kaldı. Tabiki bu samimi bir çekilme değildi. Tekrar Irak'ı elde etmek isteyen ABD, şu an tüm gücüyle İran'ı Irak'ta çıkarmaya çalışıyor.

***

ABD, son zamanlarda İran'a diz çöktürmek için çok ağır ambargolara maruz bıraktı. Bu ambargoları delemeyen Irak, ekonomi sıkıntılarla boğuşmaya başladı. Iraklılar ABD ve İran kavgası arasında kalmış durumdadır. Çünkü; Irak'ın başı ABD'nin ayakları altında gövdesi ise mezhepçi İran'nın ayakları altında eziliyor. Bundan dolayı ABD'nin İran'a uyguladığı her ambargo Irak'ı canevinden vurmuştur.

***

ABD, Orta Doğu'da İran'ı kendisine ve işgalci İsrail devletine karşı her zaman büyük bir tehdit olarak görmüştür. ABD, Irak'ta İran'nın gücünü ne kadar zayıflatırsa İsrail o kadar güvende olur düşüncesiyle adım atıyor.

***

Şimdi Irak'taki isyana bakalım; bu isyan çöken ekonomiye ve yolsuzluğa karşı çıkmış bir isyandır. Aslında Irak halkı yıllardan beri savaş ve ambargolardan dolayı ekonomik kriz, yolsuzluk,mezhepçilik gibi kavramlarla boğuşup duruyor. Ama bu sefer Şiiler Sunilere ya da Suniler Şiilere saldırmıyor. Tam aksine iki taraf da birlik olup hükümete karşı isyan bayrağını çekmişler. Bu yine ABD'nin klasik oyunlarından biridir.

***

Peki, Irak'taki protestolar Türkiye ile ne alakası var dediğinizi duymuş gibi oldum. Şu şekilde alakası var;

***

Türkiye " Eğer güvenli bölgede istediğimiz şartlar sağlanmazsa kendi göbeğimizi kendimiz keseriz. " bu isteğini her defasında dile getirdi. Fırat'ın doğusuna operasyon yapmak için tarih vermişti. 30 Eylül'e kadar şartlar sağlanmazsa Türkiye Suriye'nin kuzeyine operasyon yapacaktı. Ve bu sürenin sonuna gelmiş bulunmaktayız. Hala istediğimiz şartlar yerine getirilmiş değildir.

***

Ne hikmetse Irak'taki protestolar 1 Ekim tarihinde başlamaktadır. Çünkü; bu tarihte Türkiye Fırat'ın doğusuna operasyon yapacaktı.

***

ABD, Türkiye Fırat'ın doğusuna operasyon yapmasın diye Irak'ta bir kargaşa çıkarmak istiyor.

***

Eğer Irak'ta olası bir iç savaş yaşanırsa Türkiye, Fırat'ın doğusuna yapılacak operasyondan vazgeçmek zorunda kalacaktır. Çünkü; Irak'ta bir iç savaş yaşanırsa Peşmerge güçleri tekrardan Kerkük'e girebilir. PKK veya diğer terör örgütleri fırsattan istifade ederek Türkiye'ye saldırabilir.

***

Daha sonra Doğu Akdeniz işgalini hızlandırılarak Türkiye'yi saf dışı bırakmaya çalışacaklar.

***

Suriye Savaşı'ndan kaçıp şu an mülteci olarak Türkiye'ye sığınan 4 milyona yakın insan var. Irak'ta olası bir iç savaş yaşanırsa en az 4 milyon insan oradan da bize gelir. İdlib meselesi zaten ortadadır. İdlib'te her an başımıza bir bela açabilirler. Ülkemiz bu yükü kaldıracak durumda değildir.

***

ABD, Irak'taki bu kargaşadan bir taşla kaç kuş vurmak istiyor. Böyle bir savaşın yaşanması hem İsrail'i korumuş olur hem de Fırat'ın doğusuna yapılan operasyonu engelemiş olacaktır. Aynı zamanda Doğu Akdeniz ve Orta Doğu'daki diğer çıkarlarını korumuş olur.


Saygı ve selamlarımla.

Kenan KERİMOĞLU

  YORUM YAP / YORUM OKU
KENAN KERİMOĞLU DİĞER YAZILARI
Hurhaber.com'da yayınlanan her türlü yazı ve haber kaynak belirtilmeden kullanılamaz. Sayfalarımızda kaynak belirtilerek yayınlanan haberler ilgili kaynağa aittir ve bu haberlerin kopyalanması durumunda, tüm sorumluluk kopyalayan kişi / kuruma ait olacaktır. Başka kaynak veya gazeteden alıntı yazarlar ve site yazarlarına ait yazılardan dolayı Hür Haber sorumlu tutulamaz.

ANASAYFA | GÜNÜN HABERLERİ | KÜNYE | REKLAM | RSS