Hür HABER - Türkiye'nin Online Haber Platformu

Hür HABER - Türkiye'nin Online Haber Platformu

Hür Haber, Türkiye ve dünyadan önemli olan Son dakika, Güncel, Teknoloji, Magazin ve Siyaset haberlerini okuyabilirsiniz.

SON DAKİKA
Sol Ok
Sağ Ok
Menü
Ara
Facebook Twitter
ANASAYFAGÜNDEMSİYASETSPOREKONOMİ SEYAHAT TEKNOLOJİ YAZARLAR FOTO VİDEO

Hasan Kaya

ABD'nin Gezi kalkışması

Facebook Twitter Linkedin WhatsApp Tumblr Yazdır Büyüt Küçült

Köroğlu, tüfeğin icadına:“Tüfek icat oldu, mertlik bozuldu.”Diyeisyan etmişti.

Şayet Köroğlugünümüzde yaşamış olsaydı, tüfeğe rahmet okutacak bugünkü ölüm silahlarıile akla hayale gelmeyen savaş tekniklerini vesavaş aletlerini görseydi; bu vahamete isyanını dizelerinde kim bilir nasıl dile getirirdi.

Günümüzdesıcak, soğuk, biyolojik…Savaş teknikleri ileölümsilahı olarak envaı çeşit aletin kullanıldığına ve insanların vahşice öldürüldüklerine, yerlerinden yurdundan sürüldüklerine şahit oluyoruz. Buolaylar o kadar karmaşık ve gizemli bir şekilde gelişiyor ki, yaşananların görünen/gösterilen yüzlerine bakıp karar vermekte ve fikir yürütmekte zorlanıyoruz.

Dünya insanlığına yaşatılan bu vahşet, öyle güzel ambalajlanıyor ve algı operasyonları ile toplumların beyinleri öyle güzel yıkanıyor ki, insanlar tam özgürlüğe kavuştuklarını zannettikleri bir zamanda ülkelerinin işgal edildiğini iş işten geçtikten sonra anlayabiliyorlar.

İnsan ömrü için uzun, ama ülkelerin tarihi için kısa bir süre sayılan bir asır öncesindeki kocaman bir İmparatorluk/Medeniyet olan Osmanlı, 13 Nisan 1909 tarihinde meydana gelen ve tarihte 31 Mart vakası olarak isimlendirilen “Şeriat İsteriz” sloganı ile halk sokağa dökülmüş; bunun üzerine de İttihat ve Terakkinin organizesi ile Selanik'ten Hareket Ordusu, 27 Nisan 1909 tarihinde İstanbul'a gelip, ayaklanmayı kanlı bir şekilde bastırmış, Abdülhamit Han'ı tahtan indirilmişti.Bu gelişmelerden sonra isekocaman bir imparatorluk, ipi kopmuş tespihtaneleri gibi darmadağın olmuştu.

Tarihte yaşanmışolaylar ile günümüzdekiyaşadıklarımızı kıyaslayıp tahlil etme gibi bir alışkanlığımız olmadığı için tarihin her safhasında 31 Mart benzeri düzmece olayları yaşıyoruz,ama tarihten ibret almadan yaşananların sonuçlarını düşünmeden vurdumduymaz bir şekilde günü kurtarmak adına önemsemiyoruz ya da görmezden geliyoruz.

2013 yılında Ortadoğu'nun karmaşık olan yapısını çıkılmaz bir hale getiren, Arap Baharı günlerinde Ülkemizdemeydana gelen Gezi kalkışmasının yaşanması acaba bir tesadüf müydü?

2013 yılındaki Gezi kalkışmasından sonuç alınamaması üzerine, 2016 yılında darbe kalkışmasını birbirlerindenbağımsız olaylar olarak görmemiz mümkünmüdür?

Bu gün Gezi benzeri bir kalkışmanınaynısı ABD'de yaşanıyor. Yaşanan bu olayın kamuoyuna servis edildiği ambalajında: Siyahi ABD vatandaşının polis tarafından öldürülmesi ile Gezi benzeri bir kalkışma başladığı şeklindehaberler servis ediliyor, kamuoyunun da buna inanması bekleniyor ise de Türkiye'deki Gezi kalkışmasında mesele nasıl ağaç değildiyse, bugünABD'deki kalkışmada da siyahi gencin polis tarafından öldürülmesi olmadığını anlamak için çok zeki olmak gerekmiyor.

ABD'deki kalkışmada yaşananları, ancak TV'den ve basın yayın organlarından takip edebiliyoruz. Sizin de dikkatinizi çekti mi? Bilmiyorum. Türkiye'deki Gezi olaylarını canlı ve kanlı bir şekilde yayınlayanlar, ABD yaşananları görmezden geliyor ve dünyanın gözünden kaçırmaya çalışıyor. Bu nedenle dene yaşanan olaylar ve ne de ölü sayıları hakkında doğru bilgi alamıyoruz.

ABD ‘de yaşanan Gezi benzeri kalkışmanın nerede biteceği bilinmiyor. Ancak bilinen bir gerçek bu olaylardan sonra ABD'nin ve dünyanıneskisi gibi olmayacağıdır.Çünkü 11 Eylül saldırısından sonra nasıl ki İslam fobi ile Ortadoğu tarumar edilmiş ise, ABD yaşanan bu kalkışmanın ardından dadünyaya benzeri yansımaları olacaktır. Şimdiye kadar olduğu gibi buolaydan sonra yaşanacak olayların yansımalarının diğer ülkelerinpek hayrına olmayacaktır.

Ancak 31 Mart olayından sonra Osmanlının ipi kopmuş tespih gibi dağılmış ise, ABD'dekiGezi benzeri kalkışması daABD'nin tespihinipini de koparır mı? Diye sormadan edemiyorum.

  YORUM YAP / YORUM OKU
HASAN KAYA DİĞER YAZILARI
Hurhaber.com'da yayınlanan her türlü yazı ve haber kaynak belirtilmeden kullanılamaz. Sayfalarımızda kaynak belirtilerek yayınlanan haberler ilgili kaynağa aittir ve bu haberlerin kopyalanması durumunda, tüm sorumluluk kopyalayan kişi / kuruma ait olacaktır. Başka kaynak veya gazeteden alıntı yazarlar ve site yazarlarına ait yazılardan dolayı Hür Haber sorumlu tutulamaz.

ANASAYFA | GÜNÜN HABERLERİ | KÜNYE | REKLAM | RSS