Hür HABER - Türkiye'nin Online Haber Platformu

Hür HABER - Türkiye'nin Online Haber Platformu

Hür Haber, Türkiye ve dünyadan önemli olan Son dakika, Güncel, Teknoloji, Magazin ve Siyaset haberlerini okuyabilirsiniz.

SON DAKİKA
Sol Ok
Sağ Ok
Menü
Ara
Facebook Twitter
ANASAYFAGÜNDEMSİYASETSPOREKONOMİ SEYAHAT TEKNOLOJİ YAZARLAR FOTO VİDEO

Ozan Ceyhun

AB’ye soruyoruz: “benim ve senin teröristin olur mu?”

Facebook Twitter Linkedin WhatsApp Tumblr Yazdır Büyüt Küçült

Avrupa Birliği Türkiye ve Ortadoğu'da kendi kriterleri ile çelişmekte.

Tüm dünyada demokrasinin ve insan hakları gibi değerlerin kalesi olmakla övünen AB, tam da bu alanda her geçen gün daha fazla “örnek” olmaktan fersah, fersah uzaklaşmakta.

Sadece mültecilere yönelik olarak “sınıfta kalmadı” AB.

Terörizmle mücadele de AB dünyanın hiç bir ülkesine örnek olamayacak kadar kötü bir karneye sahip.

Türkiye, Suriye ve Irak'ta terörizmle mücadeleyi sadece DAEŞ ile mücadele olarak görmekte ısrar eden AB ve AB üyesi ülkeler yarın telafisi belki de mümkün olmayacak büyük hatalar yapmaktalar.

Irak'ta ve Suriye'de teröristlerle işbirliği yapmaya kadar varan bu yanlış politikalar gün gelecek AB üyesi ülkelerin başına büyük sorunlar açacak.

Suriye'de en büyük terörist konumunda olan Suriye'nin faşist diktatörü Esed'e karşı hiç bir adım atmamak ve hatta bu onbinlerce Suriyeliyi katletmiş olan diktatör ile DAEŞ'e karşı savaşıyor bahanesi ile işbirliği yapmak aslında büyük bir insanlık ayıbı!

Ege sahilinde hepimizin derin üzüntü ve göz yaşları ile izlemek zorunda kaldığımız bir Suriyeli çocuk cesedi nedeniyle bol sayıda demeç veren ve üzüntülerini dile getiren AB ülkelerinin politikacılarına hatırlatmakta yarar var. Suriye'de hala AB'nin de kayıtsız kalması sayesinde terörünü estiren diktatör Esed binlerce çocuğun gaz ya da varil bombaları ile katledilmesine neden olmuş bir “cani”. Diktatör Esed'in bir “Miloseviç” ya da “Saddam'dan” hiç bir farkı yok!

Ancak nedense AB üyesi ülkeler diktatör Esed gibi tescilli bir teröriste ve onun devlet terörüne karşı hala kayıtsız kalmaktalar. Bir yandan Suriyeli mülteci akınından şikayet ederken diğer yandan Suriyeli mültecilerin canlarını kurtarmak amacıyla ülkelerini terk etmek ve AB ülkelerine kadar ölümcül yolculuklar yapmak zorunda kalmaları gerçeğini görmemekte direniyorlar.

Yine aynı şekilde Türkiye'deki kanlı terör örgütü PKK'nın Suriye şubesi konumundaki PYD terör örgütüne “romantik” bir şekilde “kürt savaşçılar” diyen AB, Suriye'nin kuzeyinde terör estiren PYD'ye her türlü yardımı yapmaktan da geri durmuyor. PYD'nin DAEŞ' e karşı savaştığı iddiası ise ilginçtir Kobani bölgesi dışında pek gündeme gelmeyen bir olay. Buna karşın PYD terör örgütü Türkmenler için bir “korkulu rüya” durumunda.

Suriye'nin faşist diktatörü Esed'e karşı savaşan Türkmenler nedense terör örgütü PYD'nin hedefi konumundalar. Üstelik sormakta yarar var: Acaba AB ülkelerinde dürüst politikacılar hiç düşünmediler mi, “diktatör Esed Suriye'nin kuzeyindeki tüm askerlerini hem de silah ve araç gereçlerini de bırakarak ve de PYD'ye tek kurşun sıkmadan PYD teröristlerine terk etti?”.

Irak ve AB üyesi olamaya aday Türkiye'de ise AB'nin ve AB üyesi ülkelerin tavrı çok daha vahim.

Irak'ta Kandil bölgesinde yerleşik konumdaki terör örgütü PKK son aylarda AB politikacıları tarafından açık desteklenir hale gelmiş durumda. AB polis teşkilatı Europol ve tüm AB üyesi ülkelerin ulusal emniyet ve istihbarat teşkilatlarınca “kanlı ve tehlikeli bir terör örgütü” ve de insan ve uyuşturucu ticaretinde AB için büyük bir sorun olduğu yüzlerce sayfalık raporlarda belgelenmiş olduğu halde acaba niçin “kollanmakta”?

Son aylarda Türkiye'de barışı kalıcı kılan bir çözüm istemeyen, çünkü savaştan, uyuşturucu ve de insan kaçakçılığından nemalanan PKK'nın savaş baronları yine kan dökmeye, insan öldürmeye ve tüm bölgede terör estirmeye başlamalarına rağmen AB ülkelerinden gelen tek tepki “savaşmayın konuşun” tarzında “çirkin” bir tavır!

Oysa AB ülkelerinin bu kanlı terör örgütü PKK'ya karşı Türkiye ile işbirliği yapmaları en doğal olanı olmaz mıydı?

Tam tersine! Türkiye yüzlerce PKK'li terörist hakkında AB ülkelerini bilgilendirdiği halde ve haklarında uluslararası tutuklama emri olanların iadesini talep etmesine rağmen tek bir olumlu cevap alabilmiş değil.

Üstelik PKK terör örgütü bazı AB ülkelerinde yasaklanmış bir terör örgütü statüsüne de sahip!

Bu terör örgütü şimdi Almanya'nın sözde DAEŞ'e karşı savaşan peşmergelere verdiği silahlarla Türkiye'de polisleri, askerleri ve sivilleri katletmekte!

PKK, AB üyesi ülkeler için sanki “terör örgütü” değilmiş gibi bir muamele görmekte. PKK'nın DAEŞ'e karşı savaştığı tek bir cephe yok. PKK Türkiye'ye karşı savaşmakta!

Buna rağmen AB üyesi ülkeler faşist diktatör Esed, PYD ve PKK'yı “terörist” olarak görmez bir durumdalar.

AB kamuoyunun bilmesinde yarar var Suriye, Irak ve Türkiye'de terörizme karşı savaşta teröristler arasında ayrım yapmayan ve terörün büyük bir insanlık suçu olarak gördüğünden tüm teröristlere karşı tavır alan ve mücadele veren tek bir ülke var: Türkiye!

Yine AB kamuoyunun bilmesinde yarar var: teröristten dost olmaz. Bugün “benim teröristim iyidir” diyerek desteklenenler gün gelir en başta kendilerini destekleyen ülkenin başına büyük bela olurlar!

İki gündür Mardin'de HDP'nin peşine takılarak terör örgütü PKK'yı “lanetlememeye özen gösteren” Almanya Yeşiller'inin eş başkanı ve Avrupa Parlamentosu Yeşiller Grubu eş başkanı acaba bu “garip” Mardin ziyaretlerini Almanya'daki seçmenlerine nasıl açıklıyorlar? Alman seçmeni bir terör örgütünü destekleyen HDP'yi destekleyen Yeşil politikacılara nasıl bakmakta? Hele Almanya'nın şu anda kendi dertleri yeterince varken!

Demokrasilerde “senin” ya da “benim” “teröristim” olamaz!

AB kamuoyunun kendi politikacılarını daha iyi kontrol etmesinde yarar olduğu inancındayım! Çok geç olmadan!

  YORUM YAP / YORUM OKU
OZAN CEYHUN DİĞER YAZILARI
Hurhaber.com'da yayınlanan her türlü yazı ve haber kaynak belirtilmeden kullanılamaz. Sayfalarımızda kaynak belirtilerek yayınlanan haberler ilgili kaynağa aittir ve bu haberlerin kopyalanması durumunda, tüm sorumluluk kopyalayan kişi / kuruma ait olacaktır. Başka kaynak veya gazeteden alıntı yazarlar ve site yazarlarına ait yazılardan dolayı Hür Haber sorumlu tutulamaz.

ANASAYFA | GÜNÜN HABERLERİ | KÜNYE | REKLAM | RSS