Hür HABER - Türkiye'nin Online Haber Platformu

Hür HABER - Türkiye'nin Online Haber Platformu

Hür Haber, Türkiye ve dünyadan önemli olan Son dakika, Güncel, Teknoloji, Magazin ve Siyaset haberlerini okuyabilirsiniz.

SON DAKİKA
Sol Ok
Sağ Ok
Menü
Ara
Facebook Twitter
ANASAYFAGÜNDEMSİYASETSPOREKONOMİ SEYAHAT TEKNOLOJİ YAZARLAR FOTO VİDEO

Ozan Ceyhun

AB, Türkiye’ye teşekkür etmeli!

Facebook Twitter Linkedin WhatsApp Tumblr Yazdır Büyüt Küçült

Suriye'de olup bitenlerden haberi olmayanlar ya da art niyetli olup terör örgütlerini destekleyenler Türkiye'yi eleştirmekteler. Türkiye ne yaptı? Niçin eleştiriliyor?

Türkiye hali hazırda Suriye'de her türlü terörizme karşı mücadele eden tek ülke!

Türkiye, Suriye'den AB'ye akın akın ilerlemekte olan sığınmacıların ülkelerinde kalmaları için koşullar yaratmaya çalışan tek ülke!
AB'de “sığınmacı istemiyoruz” diyenler Türkiye “sığınmacılara sınırlarını açsın” derken gülünç oluyorlar. Aynı zamanda ne kadar “cahil” ve “bölgede olan bitenden habersiz ahkam kestikleri” ortaya çıkıyor. Türkiye'nin sınırları sığınmacılara kapalı olsaydı şu anda 2,5 milyonun üzerinde sığınmacı Türkiye'de yaşıyor olmazdı. Suriye'de teröristlerin zulmünden kaçanlar niçin Türkiye sınırlarına sığınıyorlar sanıyorsunuz? Çünkü onları kendi ülke topraklarında ve sınırının önünde hem koruyan hem de onların her türlü ihtiyacını sağlayan ülke Türkiye!

Türkiye'nin sığınmacılara yönelik bu AB değerleri açısından tüm AB'ye örnek olacak politikası ve uygulamaları olmasaydı acaba AB şimdi ne haldeydi hiç düşündünüz mü?

Uzaktan ahkam kesmek ve “akıl vermek” kolaydır. Sahi AB ne yapıyor? “3 milyar avro” vermekle (ki henüz onu bile vermiş değil) sorumluluktan mı kurtuluyor? O kadar kolay mı? Hani nerede o AB değerlerine sahip çıkan AB üyesi ülkeler? Bazıları “Doğu Avrupa sınırlarını kapatalım” tarzı önerilerle AB'nin tüm dünya kamuoyu nezdinde itibarını sarsmakla meşguller.

Türk Silahlı Kuvvetleri'ni Suriye'de Halep bölgesinde kanlı terör örgütü PYD'nin askeri kolu YPG mevzilerine saldırdığı için suçlayanlar ya “ne yaptıklarını bilmiyor” ya da açık bir şekilde “teröristleri destekliyorlar”.

Eğer TSK terör örgütü PKK'nın Suriye'deki uzantısı PYD ve onun askeri kolu YPG mevzilerini vurmasa Suriye'den kaçmak zorunda kalacak yeni sığınmacıların sayısını yüzbinlerle ifade edeceğiz.

İlk önce uzaktan gazel okuyanları bilgilendirmekte yarar var.

Suriye'de ne Rusya, ne İran, ne diktatör Esed'in katil askerleri, ne de PYD şu anda DEAŞ'a kar savaşmıyorlar. DEAŞ terör örgütü sadece bir bahane.

Rusya DAEAŞ'ı bombaladığı yalanının arkasına saklanarak müttefiki kanlı diktatör Esed'in konumunu düzeltmeye çalışıyor. Rus uçakları DEAŞ mevzilerini değil özgür ve demokratik bir Suriye isteyen muhalifleri bombalıyor. Halep'te DEAŞ değil sunni müslümanlar bombalanmakta. Rus uçakları Türkiye sınırını bombalıyor. Türkiye'nin Suriye sınırında DEAŞ terör örgütü değil Türkmenler var. Türkmenler, Esed zulmüne karşı direndikleri için Rus uçaklarının hedefi konumundalar.

İran, Suriye'de resmen savaşmakta. İran askerleri Suriye'de şii azınlığa dayalı bir diktatör olan Esed'in onlarca yıldır ezdiği sunnilere karşı bir mezhep savaşı vermekteler. Aynı Yemen'de olduğu gibi şiileri sunnilere karşı kışkırtmaktalar.

Rusya ve İran şu anda Suriye'de açıkça savaşmakta olan iki ülke. AB neden bu kadar sessiz? Acaba İran'a ambargonun kalkmasının ardından bazı AB üyesi ülkelerin İran ile büyük projeler gerçekleştirme hedefine mi kurban edilmekte Suriyeliler?

Uzaktan ahkam kesenler koca bir yalana inanarak büyük bir hata içindeler. PKK terör örgütünün ve Suriye'deki uzantısı PYD ile askeri kolu YPG'nin DEAŞ'a karşı savaştığı için “kollanmasından” yana olanlar aslında yeni bir DEAŞ terör örgütünün yaratılmasına destek vermekteler. Ne PKK ne de PYD DEAŞ'a karşı tek bir kurşun sıkmıyorlar. Dünya kamuoyuna ve özellikle AB kamuoyuna “biz DAESH'e karşı” savaşıyoruz “yalanını yayarak” kendilerine destek sağlayan PKK ve PYD gerçekte Suriye'de diktatör Esed'in istihbarat teşkilatı “El Muhaberat” ile sıkı bir işbirliği halinde Suriye'yi paylaşma amacındalar. Bir yandan Rusya'nın başkenti Moskova'da temsilcilik açarak ve Rusya'dan silah yardımı alarak diğer yandan Suriye'nin kuzeyinde yaşamakta olan Türkmenlere saldırıp onların bu bölgeyi terk etmesini sağlayan PYD terör örgütünün tek bir hedefi var. PKK ile birlikte Kuzey Irak ve Kuzey Suriye'yi egemenlikleri altına almak.

Bu uğurda gerektiğinde DEAŞ terör örgütü ile neredeyse anlaşmalı toprak paylaşımından bile kaçınmamaktalar.

Kısacası PKK terör örgütünün Suriye uzantısı PYD hali hazırda AB ülkelerine çok sayıda sığınmacının gelmesine neden olanların başında gelmekte.

İşte bu nedenle de TSK'nın hedefi durumundalar. Rus savaş uçakları ve Esed'in ordusu destekli PYD'nin askeri kolu YPG, Halep'te Esed'in muhaliflerine saldırarak onları püskürtmeye çalıştığından ve bunu yaparken NATO üyesi Türkiye topraklarına da ateş açtığından YPG mevzileri TSK tarafından vuruldu ve vurulmaya devam edecek.

Türkiye bundan önce de defalarca açıklamış olduğu gibi kendi topraklarına saldırı olduğunda angajman kuralları uygulayacağını bildirmiş olduğu gibi anında saldırıya cevap verdi. PKK terör örgütüne karşı çok başarılı bir mücadeleyi sürdüren ve PKK'yı neredeyse yok etmek üzere olan Türkiye'nin PKK'nın uzantısı PYD'ye müsamaha göstermesi beklenemez. Suriye'nin kuzeyini terörize eden bir terör örgütü ile mücadele DEAŞ ile mücadeleyle eş değerdedir.

AB'nin de Türkiye'yi bu mücadelesinde desteklemesi kendi çıkarınadır. Suriye'nin Ruslara, İranlılara, DEAŞ, PKK-PYD teröristlerine ve Esed'in katil askerlerine terk edildiği her gün AB'ye gelmek amacıyala Suriye'yi terk eden sığınmacıların sayısının arttığı yeni bir gündür.
Türkiye gerçekte sadece kendisi için değil AB için de ve tüm insanlık için bu savaşı yürütmektedir.

 

  YORUM YAP / YORUM OKU
OZAN CEYHUN DİĞER YAZILARI
Hurhaber.com'da yayınlanan her türlü yazı ve haber kaynak belirtilmeden kullanılamaz. Sayfalarımızda kaynak belirtilerek yayınlanan haberler ilgili kaynağa aittir ve bu haberlerin kopyalanması durumunda, tüm sorumluluk kopyalayan kişi / kuruma ait olacaktır. Başka kaynak veya gazeteden alıntı yazarlar ve site yazarlarına ait yazılardan dolayı Hür Haber sorumlu tutulamaz.

ANASAYFA | GÜNÜN HABERLERİ | KÜNYE | REKLAM | RSS