Hür HABER - Türkiye'nin Online Haber Platformu

Hür HABER - Türkiye'nin Online Haber Platformu

Hür Haber, Türkiye ve dünyadan önemli olan Son dakika, Güncel, Teknoloji, Magazin ve Siyaset haberlerini okuyabilirsiniz.

SON DAKİKA
Sol Ok
Sağ Ok
Menü
Ara
Facebook Twitter
ANASAYFAGÜNDEMSİYASETSPOREKONOMİ SEYAHAT TEKNOLOJİ YAZARLAR FOTO VİDEO

Ozan Ceyhun

AB kabul et: Türkiye’de demokrasi kazandı, terör kaybetti

Facebook Twitter Linkedin WhatsApp Tumblr Yazdır Büyüt Küçült

Türkiye'de Kasım 2015 Erken Genel Seçimi'nin tek galibi var, o da demokrasi.

Ve yine seçimin kaybedeni ise terör ve terör destekçileri.

Türkiye'deki seçime yönelik olarak son günlerde Avrupa'nın çeşitli kentlerinde açıklamalar yaparak Türkiye'de seçmenleri kanlı terör örgütü PKK'yı destekleyen etnik kürt milliyetçi partisi HDP'ye “oy vermeye” çağıran bazı Avrupalı politikacılara Türkiye seçmeni dört dörtlük bir ders verdi. Her fırsat bulduklarında kendilerince Türkiye'ye “demokrasi dersi” vermeye kalkanlara Türkiye seçmeni Avrupa ülkelerinin sadece hayranlık ya da kıskançlıkla izleyebilecekleri muhteşem bir seçime katlım oranı ile sandık başına gitti ve tercihini yaptı.

Seçmen Türkiye'nin kaderini her gün yeni bir kavga ortamı yaşatmasından çekindiği sağlıksız koalisyon hükümetlerine bırakmak istemedi. Ülkede istikrarın sürmesi seçmenin AK Parti'ye yönelmesinde ana nedenlerden biri oldu.

Bir diğer neden ise barış ve huzura yönelik özlemdi. Son yıllarda annelerin evlatlarını yitirmediklerinden dolayı ağlamadıkları bir Türkiye'nin değerini çok iyi bilen seçmen 7 Haziran 2015 Genel Seçimi sonrasında çözüm sürecini sabote eden PKK terör örgütünün savaş baronlarının kontrolündeki HDP'nin gerçek yüzünü de gördü. 7 Haziran 2015 Genel Seçimi öncesi “barış” vaat ederek geniş yığınlardan oy alan HDP'nin ülkede PKK tarafından başlatılan kanlı terör eylemleri karşısında terör örgütü PKK'yı desteklemesini affetmedi seçmenler. PKK terörüne karşı tavır almayan HDP bu nedenle 1 milyon oy kaybetti.

Türkiye insanı 7 Haziran 2015 sonrası yaşananlar esnasında CHP'nin gerçek bir sosyal demokrat parti olmadığını gördü. CHP terör karşısında her gerçek sosyal demokrat partinin Avrupa ülkelerinden alışık olduğumuz kararlı tavrını göstermediği gibi bir de terör örgütü PKK'nın kontrolündeki HDP ile flört etmeye kalktığından AK Parti iktidarına karşı kimsenin umudu olamadı. Maalesef CHP sosyal demokrasi ile uzaktan yakından ilgisi olmayan demokrasi özürlü bir parti olduğundan Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu sayısını bizim bile unuttuğumuz bu sonuncu seçim yenilgisi sonrasında da istifa etmeyeceğini açıklayarak Türkiye seçmeninin ne kadar haklı olduğunu kanıtladı.

Meclise neredeyse giremeyecek kadar az oy alan etnik kürt milliyetçisi HDP'ye demokrasi dersi veren seçmenler aynı şekilde Türk milliyetçiliğinin kalesi konumunda olan MHP'yi de MHP Başkanı Devlet Bahçeli'nin her türlü sorumluluktan kaçan tavrılarını affetmediler.
Terörü destekleyen kürt milliyetçileri ve terör karşısında sadece konuşan ama sorumluluktan kaçan Türk milliyetçileri bu seçimde ağır kayıba uğradılar.

Sonuç olarak AK Parti yüzde 49,4 ile Türkiye'nin yarısının seçtiği parti olarak büyük bit başarıya imza attı.

CHP yüzde 25,4, MHP yüzde 11,9 ve HDP yüzde 10,7 oy oranları ile dört yıl daha muhalefet sıralarında yerlerini alacaklar.

Avrupa Birliği ve AB üyesi ülkelerin de bu seçim sonucunu iyi analiz etmelerinde yarar var.

Türkiye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ı 2014 yazında yüzde 52 oy oranı ile Cumhurbaşkanı olarak seçen Türkiye seçmeni 1 Kasım 2015 günü de onun partisi AK Parti'yi neredeyse yüzde 50 ile tek başına iktidar yaparken aynı zamanda özellikle AB'de ve AB üyesi ülkelerde seçmenin demokratik tercihlerine karşı saygısız davranan bir taım demokrasi özürlü seslere de tam bir “Osmanlı tokadı” tarzında cevap verdi.

1 Kasım 2015 Erken Genel Seçim sonucu özünde Türkiye'nin Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın arkasında dimdik durduğunun da belgelenmesi açısından AB için oldukça anlamlıdır.

2002 yılında beri tek başına iktidarda olan bir partinin 13 yıllık iktidar süresinin ardından hala yüzde 50 oranında desteğe sahip olması iyi okunmalıdır.

AB'de Türkiye ve özellikle güçlü bir Türkiye ve onu bu konuma getiren lideri Recep Tayyip Erdoğan ile sorunlu çevreler sadece Gezi olayları sırasında değil aynı zamanda biri yerel, biri cumhurbaşkanlığı ve ikisi genel olmak üzere son dört seçimde her türlü antidemokratik girişimi desteklediler. Her seferinde Türkiye insanı demokratik hakkını kullanarak bir demokrasi dersi verdi.
AB ülkelerinde yaşayan Türkler de aynı Türkiye'deki seçmenler gibi hatta onlardan da fazla bir şekilde yüzde 55'lik bir oranla AK Parti'yi tercih ettiler.

Avrupa'nın faşistleri ve neonazileri bu durumdan çok rahatsızlar. İşte bir tanesi dayanamayıp tam bir faşistten belklenen açıklamayı yapmış. AK Parti'nin Hollanda'da yüzde 69 oy aldığının açıklanması sonrasında, Hollanda'nın aşırı sağcı Özgürlük Partisi'nin lideri Geert Wilders sosyal medya hesabından "Hollanda'da diktatör Erdoğan'ın partisini seçen Türkler, Türkiye'ye gidin ve İslamofaşizmin tadını çıkarın." diye ırkçı bir açıklama yapıvermiş.

Bu faşist Hollanda'yı Avrupa Parlamentosu'nda temsil etmekte. Ne mutlu Türkiye'yeki Türk seçmeni bu gibilerine hiç bir zaman şans vermemekte.

Şimdi sıra Avrupa'nın demokratlarında ve özellikle merkez partilerinde.

AB ülkelerinin hristiyan demokrat ya da sosyal demokrat merkez partilerinin Türkiye kökenli seçmenlerinin neredeyse tamamı AK Parti'yi seçtiler. Bu dikkat alınmak zorunda.

Öte yandan en başta Almanya Şansölyesi Angela Merkel olmak üzere AB ülkelerinin liderleri ve AB yöneticileri bugünden itibaren halkının yüzde 50'sinin desteğine sahip bir AK Parti Hükümeti ve halkının yüzde 52'sinin desteğine sahip bir Cumhurbaşkanı ile muhatap olamanın avantajını değerlendirebilirler. İl olarak Suriyeli mülteciler sorunu konusunda Türkiye ile başlattıkları diyaloğu ortal çözümlere dönüştürmek AB'nin çıkarına olacaktır. Almanya'da mülteciler krizi nedeniyle oy kaybeden Şansölye Merkel Türkiye'deki bu seçim sonucuna sevinmelidir. Çünkü Türkiye'de güçlü iktidar sayesinde Alman seçmenine güven verebilecek vaatlerde bulunma şansına sahip olabilir şimdi.

AB artık marjinal danışmanların yalan dolan bilgilerine dayalı raporlar yazmak yerine Türkiye gerçeklerini görmeli ve Türkiye seçmeninin demokratik seçimlerine saygı göstermelidir. Türkiye'ye yönelik tüm çirkin propagandalar seçmen tarafından çöp kutusuna yollanmış ve AK Parti Hükümeti 1 Kasım 2015 Erken Genel Seçimi ile bir kez daha güven oyu almış ve tüm suçlamalardan arındırılmıştır.
Şimdi AB bu gerçeğe ayak uydurarak ilk olarak Türkiye Raporu sınavını vermelidir. Türkiye seçmeni AB'nin yeni bir hatasını kabul etmeyecektir.

  YORUM YAP / YORUM OKU
OZAN CEYHUN DİĞER YAZILARI
Hurhaber.com'da yayınlanan her türlü yazı ve haber kaynak belirtilmeden kullanılamaz. Sayfalarımızda kaynak belirtilerek yayınlanan haberler ilgili kaynağa aittir ve bu haberlerin kopyalanması durumunda, tüm sorumluluk kopyalayan kişi / kuruma ait olacaktır. Başka kaynak veya gazeteden alıntı yazarlar ve site yazarlarına ait yazılardan dolayı Hür Haber sorumlu tutulamaz.

ANASAYFA | GÜNÜN HABERLERİ | KÜNYE | REKLAM | RSS