Hür HABER - Türkiye'nin Online Haber Platformu

Hür HABER - Türkiye'nin Online Haber Platformu

Hür Haber, Türkiye ve dünyadan önemli olan Son dakika, Güncel, Teknoloji, Magazin ve Siyaset haberlerini okuyabilirsiniz.

SON DAKİKA
Sol Ok
Sağ Ok
Menü
Ara
Facebook Twitter
ANASAYFAGÜNDEMSİYASETSPOREKONOMİ SEYAHAT TEKNOLOJİ YAZARLAR FOTO VİDEO

Ozan Ceyhun

AB bu sefer sözünü tutabilecek mi?

Facebook Twitter Linkedin WhatsApp Tumblr Yazdır Büyüt Küçült

29 Kasım 2015 Pazar Günü AB-Türkiye Zirvesi yeni bir dönemin başlangıcı olur “inşallah”.

“İnşallah” diyoruz, çünkü AB-Türkiye ilişkisi Türkiye açısından pek parlak bir geçmişe sahip değil. Hem Türkiye hem de Kuzey Kıbrıs vatandaşları AB'yi “verilen sözleri tutmayan” ve “yapılan anlaşmaları uygulamayan” bir muhatap olarak yaşamak zorunda kaldılar.
Türkiye 56 yıldır AB tarafından üyeliği sürekli engellenen bir AB adayı. Elbette geride kalan 56 yıl içinde Türkiye'nin AB üyesi olmasını engelleyen kendi sorunları da söz konusuydu. Ancak 2002 yılından beri hem Kopenhag hem de Maastricht kriterleri açısından bir çok AB üyesi ülkeye kıyasla çok daha ileride olan Türkiye AB tarafından bir çok haksızlığa maruz kaldı.

Aslında AB üyeliğini kolaylaştırması amacıyla imzalanan Gümrük Birliği anlaşması ticari açıdan bir çok alanda AB lehine Türkiye aleyhine işledi.

Türkiye Cumhuriyeti vatandaşları aslında çoktan kendileri için geçerli olmaması gereken vize zorunluluğu nedeniyle sürekli ayrımcılığa maruz kalarak AB ülkelerini ziyaret edebilmekteler.

Kıbrıslı Türkler ise Kıbrıs adasına nihai bir barış getirmesi beklenilen Annan Planı'nı büyük bir çoğunluk olarak kabul ederken, ezici bir çoğunlukla bu anlaşmayı red eden Kıbrıslı Rumların AB tarafından üstelik AB'nin bizzat kendi verdiği sözleri çiğneyerek ödüllendirildiğini izlemek zorunda kaldılar. Kıbrıs adasından barışı ve çözümü red eden Kıbrıslı Rumlar AB üyesi oldu. Barış ve çözüm için çırpınan Kıbrıslı Türkler ise hala ambargolar altında yaşamak zorunda bırakılmaktalar.

Sorarım size, sürekli AB'nin verdiği sözleri tutmadığını ve kendi imzaladığı anlaşmaları uygulamadığını yaşamakta olan Türkler AB'ye nasıl güvensin?

Türkiye'de bir kamuoyu yoklaması yapılsa ve sorulsa “Türkiye, AB üyesi olsun ister misiniz?” diye Türklerin en az yüzde altmışı “evet” der.

Ancak Türkiye'de bir başka kamuoyu yoklaması yapılır da “AB'nin Türkiye'yi üye olarak kabul edeceğine inanıyor musunuz?” diye sorulsa, Türklerin en az yüzde yetmişi “inanmıyorum” der.

İşte AB'nin 56 yıllık Türkiye ile olan üyelik iilşkisinin Türkiye kamuoyu nezdinde ulaştığı vahim durum bu! AB'ye olan güvensizlik!
Buna rağmen Türkiye Cumhuriyeti vatandaşları 29 Kasım 2015 tarihinde gerçekleşen AB-Türkiye Zirvesi'nde alınan kararları olumlu bir gelişme olarak değerlendirmekteler. "Bu (AB-Türkiye Zirvesi) tarihi bir gün ve tarihi bir toplantı. 11 yıl sonra Türkiye ile böyle bir zirve gerçekleştirildi" diyen Başbakan Ahmet Davutoğlu Türkiye'de halkın büyük bir çoğunluğunun arkasında olduğundan emin.

Zirve sonunda tarafların üzerinde anlaştığı ortak bildiri çok net. Buna göre Türkiye'nin AB üyeliğine yönelik adımlar yoğunlaşacak. Başta 17. fasıl olmak üzere yani fasılların açılması planlanmış durumda. Bu amaca yönelik olarak yılda iki kez zirve toplantıları gerçekleştirilecek. Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlarına yönelik vize uygulaması Ekim 2016'da Türkiye'nin 2016 Haziran'ından itibaren uygulamaya başlayacağı “Türkiye-AB Geri Kabul Anlaşması'na” paralel olarak kalkacak. 2016 yılında Ekonomik İşbirliği (Üst Düzeyli Ekonomik Diyalog Mekanizması) ve Enerji (Stratejik Enerji İşbirliği) alanlarında önemli adımlar atılacak. Gümrük Birliği anlaşması güncellenecek.

Evet tüm bunlar güzel gelişmeler kulağa hoş geliyor.

Mülteciler alanında da her ne kadar Türkiye bugüne kadar 8 milyar doların üzerinde harcama yapmış olsa da 3 milyar avro yardım yapılması anlamlı. Türkiye çok zengin bir ülke değil ve sadece mültecilere harcanmak üzere kullanılacak olan 3 milyarlık yardım kesinlikle çok işe yarayacak. Bu da güzel.

Ancak sorun burada başlıyor.

AB bu vaatleri ve sözleri yerine getirecek mi ya da getirebilecek mi?

Eski Varşova Paktı ve yeni AB ülkeleri olan bir grup ülke şimdiden hem bu 3 milyar avroya yönelik katkı konusunda hem de AB'ye gelecek olana mültecilere yönelik olarak olumsuz tavır almış durumdalar. Almanya Şansölyesi Merkel bu nedenle onları uyarmış olsa da bu uyarının da bir yararı olmamışa benziyor. AB vaat ettiği 3 milyar avroyu bir araya getirmekte oldukça zorlanacağa benziyor. İzleyeceğiz!

Üstelik mülteci sorununun çözümü konusunda Türkiye'yi dinlemesinde de çok yarar var. Bu sorun sadece para ile çözülebilecek bir sorun değil.

Türkiye'nin son yıllarda haklı olarak sürekli uyarmasına kayıtsız kalan AB bu tavrını da değiştirmek zorunda. Suriye'de DAEŞ'e karşı savaşmadığı acık olan Suriye'nin cani diktatörü Esad'ın estirdiği Rusya, İran ve Hizbullah destekli devlet terörü sürekli yeni mülteciler üretmeye devam ediyor. Suriye'de terör örgütleri DAEŞ, PYD, PKK ve Esad ile ona destek veren Rus uçakları her gün daha fazla insanın Suriye'yi terk etmesine neden olmaktalar. AB'nin Suriye'ye yönelik olarak Türkiye'nin önerilerini iyi değerlendirmesinde yarar var.
AB-Türkiye Zirvesi'nin ardından “top” şimdi AB'de!

Türkiye üzerine düşeni yapmakta. Kıbrıs'ta Kıbrıslı Türkler yine barış ve çözüm için en önde koşturmaktalar. Kıbrıs belki de bu açıdan son şansını kullanmakta ve eğer Rumlar bir kez daha “hayır” demezse Kıbrıs'ta çözüm artık bir rüya değil.

Türkiye'de ve Kuzey Kıbrıs'ta insanlar şimdi AB'den verdiği sözleri tutmasını ve aldığı kararları uygulamasını bekliyor. Bir kez daha kandırılmaya tahammüllerinin olmadığını belirtmekte yarar var.

Biz son kez “inşallah” diyoruz!

  YORUM YAP / YORUM OKU
OZAN CEYHUN DİĞER YAZILARI
Hurhaber.com'da yayınlanan her türlü yazı ve haber kaynak belirtilmeden kullanılamaz. Sayfalarımızda kaynak belirtilerek yayınlanan haberler ilgili kaynağa aittir ve bu haberlerin kopyalanması durumunda, tüm sorumluluk kopyalayan kişi / kuruma ait olacaktır. Başka kaynak veya gazeteden alıntı yazarlar ve site yazarlarına ait yazılardan dolayı Hür Haber sorumlu tutulamaz.

ANASAYFA | GÜNÜN HABERLERİ | KÜNYE | REKLAM | RSS