Hür HABER - Türkiye'nin Online Haber Platformu

Hür HABER - Türkiye'nin Online Haber Platformu

Hür Haber, Türkiye ve dünyadan önemli olan Son dakika, Güncel, Teknoloji, Magazin ve Siyaset haberlerini okuyabilirsiniz.

SON DAKİKA
Sol Ok
Sağ Ok
Menü
Ara
Facebook Twitter
ANASAYFAGÜNDEMSİYASETSPOREKONOMİ SEYAHAT TEKNOLOJİ YAZARLAR FOTO VİDEO

Şevket Gölük

3600 ek gösterge teknik personele de verilmelidir

Facebook Twitter Linkedin WhatsApp Tumblr Yazdır Büyüt Küçült

657 sayılı Devlet Memurları Kanunu'na göre "Ek Gösterge", kamu çalışanlarının, hizmet sınıflarına ve görev türlerine göre belirlenen bir ücret skalasıdır. 3600, 3000, 2200 ve aşağısı da dâhil olmak üzere farklı Ek Gösterge ücret skalaları bulunmaktadır.
Memur emekli aylıklarının hesaplanmasında da 5 unsur bulunuyor. Bunlardan ikisi olan ek gösterge aylığı ve emeklilik tazminatı hesabı, ek gösterge ücret skalalarına göre hesaplanmaktadır. Bu parametrenin yüksek olması memurların alacağı maaşın da yükselmesi anlamına geliyor.
Dolayısıyla kamu çalışanları emekli olduklarında alacakları emekli aylıkları ve emeklilik tazminatları da ek göstergelerine göre değişiyor.
Örneğin Ek Göstergesi 3600 olan bir memur, hem aylığında hem emekli maaşında hem de emekli tazminatında, Ek Göstergesi 2200 ya da 3000 olan bir memura göre daha fazla hak ediş sağlayabiliyor.
Ek gösterge rakamları, unvan, hizmet sınıfı ve derecelere göre farklılık gösteriyor. Ek gösterge maaşı, ek gösterge puanının aylık katsayısı olarak belirlenir. Ek göstergesi 3600 olan bir memur, göstergesi 2 bin 500 olan bir memurdan emeklilikte daha fazla maaş ve ikramiye alabiliyor.
Kamu memuriyetinde 30 hizmet yılını dolduran ve 1. derecenin 4. kademesine ulaşmış olan yükseköğretim mezunu personel arasında ek göstergeden yararlanmayan ya da ek göstergesi 3600'dan düşük olanların ek gösterge rakamlarının 3600 olarak belirlenmesi durumunda aylık ücretlerinde ve emekliliğe ilişkin haklarında değişiklik yaratıyor.
Ek gösterge memurların, aylık ücretlerinin, emekli aylıklarının ve emekli ikramiyelerinde belirleyici unsurlardan biridir. Memurların maaş hesabında kullanılan ölçütlerden birisi olan ek göstergedeki artış mevcut maaşları artırmakla birlikte asıl etkiyi emeklilik ikramiyesine ve emekli maaşına yapıyor.
3600 ek gösterge, dört meslek grubunu polis, öğretmen, din görevlisi ve hemşireleri kapsıyor. Böylece 2200 ve 3000 olan ek göstergeleri 3600'e çıkacaktır.

Bu düzenleme, meslek gruplarına göre farklılık göstermeyecek, bu meslekleri kapsayan tek bir düzenleme yapılarak, ek gösterge yükseltilecek. Böylece memurların ek gösterge cetveli yeniden belirlenecek.
Bu da hem görev ücretine hem de emekli maaşına olumlu yansıyacak. Ayrıca yeni gösterge ile kamuda yükselmenin önü de açılmış olacak.
Ülkemizde asker, doktor, müfettiş, mimar ve mühendis gibi bazı meslek grupları, çalışma yıllarına ve ünvan derecelerine göre 3600 Ek Gösterge'yi hak edebiliyorlar.
2018 seçimlerinde ise Ak Parti Genel Başkanı R.Tayyip Erdoğan, polis, öğretmen, din görevlisi ve hemşirelerin 3600 Ek Gösterge'ye sahip olamamasını "adaletsizlik" olarak tanımlayarak bu meslek gruplarındaki memurların da 3600 Ek Gösterge'ye dâhil edileceğini vaat etmişti. Ancak AKP'nin seçim vaatlerinde 3600 Ek Gösterge'ye dair detay açıklanmadı.
T.B.M.M.'de grupları bulunan muhalefet partileri olan CHP ve İYİ PARTİ tarafınca onlarca defa soru önergeleri ve meclis konuşmalarında gündeme getirildiği halde 2022 yılına girmemize günler kala iktidar partisi halen bu verilen vaadini yerine getirmedi.
Kamu çalışanları olan asker, doktor, müfettiş, mimar, mühendisler ve bunlara ilave olacak olan polis, öğretmen, din görevlisi, hemşireler gibi ek gösterge imkânından yine kamuda çalışan teknik personellerde beklenti içindedir.
Kamuda çalışan teknik personel (Teknik Öğretmen, Tekniker ve Teknisyen) tüm kamu kurum ve birimlerinde görev almakta ve büyük öneme haiz hizmetler vermektedir.
Kamuda hizmet verir iken tüm hizmetlerin devamlılığı için büyük öneme sahip ve tehlike sınıfı yüksek çalışmalarda bulunmaktadırlar.
Gerek çalışma hayatında gerekse emekli olduktan sonra alacakları maaşların yetersiz ve makul olmadığını düşünen kamuda çalışan Tekniker ve Teknisyenlerde ücretlendirmede adaletsizlik olmaması adına yıllardır ülke gündemine olan 3600 Ek Gösterge imkânından bir an önce yararlanmak istiyorlar.

Şevket GÖLÜK

  YORUM YAP / YORUM OKU
ismail   16.12.2022 17:14:13
teşekkürler şevket bey bende kamuda çalışan bir teknik personel olarak yazdıklarınıza katılıyorum. Elinize sağlık diliyor ve yazılarınızı ilgi ile takip ediyoruz.
kanka44   12.12.2022 09:16:06
Meslek liselerine cazip hale getirmesi güzelde kamuda çalışan meslek okulu mezunları 2800 ek gösterge de kaldı maalesef, meslek okullarının cazip olması için 3600 ek gösterge şart.
TEKNİKER   12.12.2022 09:13:47
Sağlık kurumlarında 2 yıllık yüksekokul mezunu tekniker lere verilen 3600 ek göstergenin tüm teknik kadrolara verilmesi bir haktır.
Mesut   07.08.2022 16:02:31
Teknisyenlerede 3600 göstergeden faydalandırılsın. Bekçi 3600 alıyorsa bizde alabilmeliyiz.
Metin GÜRLER   23.02.2022 14:04:26
Şevket Bey, bende kamuda çalışan bir teknik personel (TEKNİSYEN) olarak yazdıklarınıza katılıyorum. Elinize sağlık diliyor ve yazılarınızı ilgi ile takip ediyorum.
Yaşar DOĞAN   07.01.2022 09:47:09
Şevket Bey, bende kamuda çalışan bir teknik personel olarak yazdıklarınıza katılıyorum. Elinize sağlık diliyor ve yazılarınızı ilgi ile takip ediyorum.
ŞEVKET GÖLÜK DİĞER YAZILARI
Hurhaber.com'da yayınlanan her türlü yazı ve haber kaynak belirtilmeden kullanılamaz. Sayfalarımızda kaynak belirtilerek yayınlanan haberler ilgili kaynağa aittir ve bu haberlerin kopyalanması durumunda, tüm sorumluluk kopyalayan kişi / kuruma ait olacaktır. Başka kaynak veya gazeteden alıntı yazarlar ve site yazarlarına ait yazılardan dolayı Hür Haber sorumlu tutulamaz.

ANASAYFA | GÜNÜN HABERLERİ | KÜNYE | REKLAM | RSS