Hür HABER - Türkiye'nin Online Haber Platformu

Hür HABER - Türkiye'nin Online Haber Platformu

Hür Haber, Türkiye ve dünyadan önemli olan Son dakika, Güncel, Teknoloji, Magazin ve Siyaset haberlerini okuyabilirsiniz.

SON DAKİKA
Sol Ok
Sağ Ok
Menü
Ara
Facebook Twitter
ANASAYFAGÜNDEMSİYASETSPOREKONOMİ SEYAHAT TEKNOLOJİ YAZARLAR FOTO VİDEO

Yavuz Yıldızbaş

30 Ağustos

Facebook Twitter Linkedin WhatsApp Tumblr Yazdır Büyüt Küçült

Başlarken Tüm Türk Milleti'nin 30 Ağustos Zafer Bayramı'nı tebrik ederim.

Bilindiği üzere Ağustos ayı, Türk Tarihi açısından büyük zaferlere imza atılan bir aydır.
Bu büyük zaferler Selçuklu Sultanı Alparslan'ın 26 Ağustos 1071 tarihinde Malazgirt'de, Anadolu'ya bastığı silinmez mührünün iziyle başlamış ve bu büyük zaferler silsilesi kronolojik sıralamayla şöyle devam etmiştir:

★26 Ağustos 1071 Malazgirt Zaferi,
★11 Ağustos 1473 Otlukbeli Zaferi,
★23 Ağustos 1514 Çaldıran Zaferi,
★24 Ağustos 1516 Mercidabık Zaferi,
★29 Ağustos 1521 Belgrat'ın Fethi,
★29 Ağustos 1526 Mohaç Zaferi,
★01 Ağustos 1571 Kıbrıs'ın Fethi,
★23 Ağustos 1921 Sakarya Meydan Savaşı'nın Başlaması,
★26-30 Ağustos 1922 Büyük Taarruz.
...

Mustafa Kemal Paşa'nın başkomutanlığında yapılması hasebiyle Başkomutanlık Meydan Muharebesi adıyla da bilinen Büyük Taarruz'la Yunan Orduları'nın İzmir'e kadar sürülüp 9 Eylül 1922'de İzmir'in İşgalden kurtarılmasıyla bu zafer taçlanmıştır.

Kitaplar dolusu yazılsa çizilse de bu kutlu zaferde gösterilen kahramanlıklar tam anlamıyla ifade edilemez. Bu nedenle bizlerde dilimizin döndüğü ölçüde tarihi kaynaklardan faydalanarak kısaca değinmiş oluyoruz.

Çok çetin geçen ve zaferle sonuçlanan bu muharebenin ardından 31 Ağustos sabahı savaş alanını gezen Mustafa Kemal Paşa, ölüleri, yaralıları, esirleri, paramparça olmuş silahları topları kontrol ederken, geride kalan "kılıç artıkları" dediğimiz Yunanlıların İzmir'e doğru kaçtıklarının haberini aldı.
Kaçarlarken, şehirleri, köyleri, kasabaları, yerdeki ekinleri, velhasıl her yeri yakıp yıkıyorlardı.
Kadınlara tecavüz edip, insanları katlediyorlardı.
Atatürk bunun üzerine 1 Eylül 1922' de meşhur o emrini haykırdı "Ordular ilk hedefiniz Akdeniz'dir. İleri!" Diyerek harekatı başlatarak, 2 Eylül'de Eskişehir düşman işgalinden kurtarıldı ve Yunan ordusu başkomutanı Trikopis de esir alındı.

Türk Orduları Yunan "kılıç artıklarının" peşinden 9 Eylül'e kadar İzmir'e girip, tabiri caizse düşmanı denize dökerek İzmir'i kurtarmış oldu.

Türk Vatanını İşgal eden düşmanın, tam anlamıyla yurttan kovulması daha sonra gerçekleşmiş olsa da, 30 Ağustos Vatan topraklarının düşmandan geri alındığı günü temsil etmesi bakımından semboldür.
...

Cumhuriyetin ilanından sonra
İlk kez 1924 yılında "Başkumandan Zaferi" adıyla Afyon'da kutlanan bu gün, Türkiye Cumhuriyeti olarak 30 Ağustos 1926'dan itibaren Zafer Bayramı olarak kutlanmaktadır.
...

1918 ile 1922 yılları arasında emperyalist işgal altında olan yurdumuza,
26-30 Ağustos tarihleri arasında Büyük Taarruz ve Başkomutanlık Meydan Muharebesi'yle silinmez mühür vurulmuş oldu.
Bu zaferde payı olan başta Gazi Mustafa Kemal Atatürk ve Silah arkadaşlarının ve tüm şehitlerimizin ruhları şad mekanları cennet olsun.
Yazıma, Atsız'ın o müthiş dizeleriyle son vermek isterim.
"Saygı olsun bu çelik atlıların gök tuğuna,
Tuğu kaldırmış olan orduların başbuğuna..."

Saygıyla...
Yavuz YILDIZBAŞ

  YORUM YAP / YORUM OKU
YAVUZ YILDIZBAŞ DİĞER YAZILARI
Hurhaber.com'da yayınlanan her türlü yazı ve haber kaynak belirtilmeden kullanılamaz. Sayfalarımızda kaynak belirtilerek yayınlanan haberler ilgili kaynağa aittir ve bu haberlerin kopyalanması durumunda, tüm sorumluluk kopyalayan kişi / kuruma ait olacaktır. Başka kaynak veya gazeteden alıntı yazarlar ve site yazarlarına ait yazılardan dolayı Hür Haber sorumlu tutulamaz.

ANASAYFA | GÜNÜN HABERLERİ | KÜNYE | REKLAM | RSS