Hür HABER - Türkiye'nin Online Haber Platformu

Hür HABER - Türkiye'nin Online Haber Platformu

Hür Haber, Türkiye ve dünyadan önemli olan Son dakika, Güncel, Teknoloji, Magazin ve Siyaset haberlerini okuyabilirsiniz.

SON DAKİKA
Sol Ok
Sağ Ok
Menü
Ara
Facebook Twitter
ANASAYFAGÜNDEMSİYASETSPOREKONOMİ SEYAHAT TEKNOLOJİ YAZARLAR FOTO VİDEO

Nüket Belsan Taşören

1984 - 2023 vs.

Facebook Twitter Linkedin WhatsApp Tumblr Yazdır Büyüt Küçült

[ Himmet Ağabey ' le Necmettin arasında bir serencam... ]

( Himmet mi ? Buğday mı? Diye sual edilince tabiki de himmet diyenlere ithafen... )

Serince bir yaz sabahıydı. Tarlanın bir uçtan bir ucu rahatça görünüyordu. Kafasında derin düşüncelerden dolayı minik bir ağrı kalmıştı Necmettin ' in dün geceden. Ne yapmalı diye düşündü. Nasıl cevap vermeli şimdi? Gitmek mi zor kalmak mı sorunsalı ile yüzleşiyordu. Birdenbire elindeki çay bardağı yere düştü. Himmet Ağabey ' di gelen. Besbelli bir hafta önce verdiği 1984 ' ü okuyup okumadığını soracaktı. Okumuştu okumuştu ama yalapşap. Tutunamayanlar ' da olduğu gibi tahsilatlı bir kitap kritiği olamamasından korkuyordu.
Ninesi seslendi az sonra evden :

- Necmettin ! Oğlum tavuklara baktın mı kuzum ? Annenle baban tarladan dönmeden yemeği hazır ediyorum bak ben de!
-Tamam nineciğim tamamdır , diye seslendi. Gitsem mi diye geçirdi yine içinden. Hem gitmese ne yapacaktı? Kalıp köyde rutin işlerle yıllar beyhude akıp gidecekti habersiz.
Sonra ağır adımlarla Himmet Ağabey göründü köşeden.
Ayağa kalktı Necmettin.
N: Hoş geldiniz Himmet Ağabey!
H: Hoş buldum oğlum, biçerdöver gelecek bugün bizim tarlaya , mütaalayı çabuk bitiririz,öyle değil mi ?
N: Hah ha ! Bence kimseye söz vermeyelim biz , bitmeyebilir...
H: 1984... Bu distopik eser pandemiden sonra ne kadar da meşhur oldu, öyle değil mi ? Küçücük dünyamıza hapisken başka hayâlî mahpuslukları okumak tefekkür etmek sadist bir zevk verdi âdeta bizlere.
N: Big Brother / Büyük Birader 'i her an ensemizde hissettik de ondandır hocam, hah ha!
H: Aynen, ateist ve hümanist olarak kendini tanımlayan bir İngiliz ' in hani şarkıda vardı ya karanlıkları. "Back to Black " Nasıl bir kafa yapısı merak ediyor insan doğrusu ! Bir karanlıktan bir karanlığa...
N: Amy Winehouse dinlediğinizi bilmiyordum hocam !
H: Yok canım, fanı değilim tabi de kulağıma çalınmıştır hattezatında.
N: Hah ha ! Hocam 1984 ' ten bende kalan ; Tevfik Fikret ' in yaşadığı politik ihanetlerden dolayı nefreti gibi. Romalıların yaşamdan tiksinti dedikleri gayet nihilist "taedium vitae" . Çünkü kitapta herkes birbirine ihanet ediyor. Julia , O Brian vs.
H: Teoman şarkısı gibi yani. Babam öldü, ben de ölecem , o halde içmeliyim! Pessimistgiller...
N: Müzik Ruhun Gıdası mıdır diye bir yazı gözüme ilişmişti , ona mı atıftır hep bu şarkılar bilemedim hocam.
H: He okuduydum , güzel yazı, Allah var...
Hem ayrıca...
Toplum hafızası sanat eserleri imbiğinden süzülmez mi ? Orda burda kulağımıza çalınan girmez mi gönlümüze az buçuk?
N: Evet hocam , 1984 ' te sürekli tele - ekrandan gözetlenen insan , Naim filmini Bulgar zulmünü hatırlattı bana. Orda ana baba kardeş bile fikirlerini söyleyemiyorlar ya birbirlerine. 1984 ' te de gece rüyasında parti aleyhine sayıklayan insanları kendi minicik çocukları ihbar ediyor ya düşünce polisine. İspiyon olayı aileyi dinamitliyor orda.
H: Evet oğlum insanı sürekli gözetleyen bu büyük birader ABD veya kapitalizm olabilir kanımca. İlluminati ' deki tek göz motifi aynı zamanda.
N: Hocam her yazarın ütopyasında kahve ve çikolata vardır ya Ahmet Ümit ' in emziğimizdir biz yazarların kahve dediği gerçek, ruhlarını şeytana satma gerekçelerinden biri de bunlardı romanda. İyi kahve ve kaliteli çikolata verince O ' Brian çok mest oldulardı Julia ve Winston Simith. Öyle değil mi ?
H: Kahveyi ben de severim , o değil de bu İngiliz gazeteci ve romancı George Orwell , toplumsal eşitsizliğe karşı farkındalık temalarını sık sık ele alırmış. Ele diyiler hakkında. Bühtan bühtan üstüne mi eylerler bilemem de. Şimdilerde bizim komünist aydın akademisyenlerimiz var ya Abd ' de çalışan. Onlara bilim teknik üretip ekmeğini taştan kazanan. Yaw gariplerim siz ülkenizde özgür değilsiniz , küfür etmek & başkan torununa beddua etmek bile yasssssak , siz Türkiye 'de nasıl yaşıyorsunuz, diyorlardı ya. Sosyal medyalarına baktım da sadece İsrail ' in envaterinde olan bir bomba ile Filistin ' de bir hastane vurulunca tek bir harf bile yazamamış ya mankurtlarım benim. E yazanın da hali ortada , kredi çekip şato aldık, kış günü sokakta kalmayalım demişlerdir. La Fontaine fablında anlatmış bunları işte, kurt ilen ev köpeği, kurt demiş boynundaki ne , güzel yemekler yiyon da ha o mu tasma canım demiş bizim mankurt.
Ah gidi dünya be !
N: Hocam Uçurtma Avcısı romanında da çok irite olduğum noktalar var. Madem konu mankurtluktan açıldı.
H : Haa! Kapağında uçurtma resmi var diye ortaokul çocuklarına tavsiye edilen, içinde çocukların bilmemesi gereken çok şey olan kitabı diyorsun, değil mi oğlum?
N: Aynen hocam aynen. Khaled Hussain 'e ne diyek ? Ruslar ağaçlarımızı kesti , Ruslar işgale geldi. Amerika çiçek dağıtmaya gelmiş sanki. Tek laf yok , pes ya ! Sen turist gibisin diyince hep turist gibi hissetmesi abes değil bu " Yaban " vari aydınların. BAÇA asla bilmek istemediğim bir Afgan geleneğiymiş bu romanla öğrendiğim. Kadın dansöz yasak olduğu için küçük erkek çocuklara makyaj yapıp dans öğretiyorlar ve kadın kıyafetleri giydirip... Yaw batsın bu dünya be Orhan Baba ! Durdurun şu dünyayı inecek var hattezatında.
Ha ne diyordum? Yazara göre hırsızlık dışında bir günah yok, sakallılar kaba cahil Afganlılar çocuklara şehvetle bakan gayet şiddet yanlısı ve kapkara bir manzara içinde resmediliyorlar. Dostluk hikayesi diye sunulan kitap aslında Abd güzellemesi ve Rusya muhalifliği ve Abd ' ye kaçan bir Afganlının geride kalanlara acıyarak bakışı. Çocukların Abd ' yi uçağın kanadında gidilesi bir ülke olduğunu zannetmeleri ne kadar da doğal!
H: Ne güzel söyledin oğlum... Puşilerimizi getir de tarlada yüzümüz gözümüze örtek... Hem Biden gibi neyimiz eksik, tarafımızı belli edek. Mavi beyaz kravat takmış üstelik, laikliği ayaklar altına alıp Yahudi bakan göndertip ben de Yahudiyim gidecek yeriniz yoksa el mecbur bombalayın bakayım derkenki hani...
N: Sizi tutmayayım daha fazla Himmet Ağabey... Allah ' a emanet !
Mahmut Derviş geliverdi aklıma mülakatımıza dip not olarak :
" Ve ant içerim ki, bir mendil işleyeceğim yarına kadar, gözlerine sunduğum şiirlerle süslü ve bir tümceyle, baldan ve öpücüklerden tatlı: "Bir Filistin vardı, bir Filistin gene var!" "

Nüket Belsan Taşören

  YORUM YAP / YORUM OKU
NÜKET BELSAN TAŞÖREN DİĞER YAZILARI
 ÇOK OKUNANLAR
Hurhaber.com'da yayınlanan her türlü yazı ve haber kaynak belirtilmeden kullanılamaz. Sayfalarımızda kaynak belirtilerek yayınlanan haberler ilgili kaynağa aittir ve bu haberlerin kopyalanması durumunda, tüm sorumluluk kopyalayan kişi / kuruma ait olacaktır. Başka kaynak veya gazeteden alıntı yazarlar ve site yazarlarına ait yazılardan dolayı Hür Haber sorumlu tutulamaz.

ANASAYFA | GÜNÜN HABERLERİ | KÜNYE | REKLAM | RSS