Hür HABER - Türkiye'nin Online Haber Platformu

Hür HABER - Türkiye'nin Online Haber Platformu

Hür Haber, Türkiye ve dünyadan önemli olan Son dakika, Güncel, Teknoloji, Magazin ve Siyaset haberlerini okuyabilirsiniz.

SON DAKİKA
Sol Ok
Sağ Ok
Menü
Ara
Facebook Twitter
ANASAYFAGÜNDEMSİYASETSPOREKONOMİ SEYAHAT TEKNOLOJİ YAZARLAR FOTO VİDEO

Ali Kemal Özcan

16 Nisan “versus” 15 Temmuz

Facebook Twitter Linkedin WhatsApp Tumblr Yazdır Büyüt Küçült

16 Nisan “referandum”unun 15 Temmuz hadisesi ile ilgisini unutan “evetçi”ler kaybetirir.

Türtkiye'nin en küçük ilininin “çok küçük” üniversitesinde verdiğim felsefe alakalı derslerimde bir Kürt atasözünü tekrar ededururum: “Ger tu pé xelké nıkani, pé xwe bıkane!” Eger başkasına gücün yetmiyorsa kendine güç getir!..

Bunu üniversitemizin mahrumiyetlerini ve imkânsızlıklarını aşamadığımız yerde – ki aşamıyoruz – “herkesten daha fazla okuyarak kendimize güç getirelim” demek için söylerim ... Ve fakat bunları diyen biri olarak bu güne kadar, 16 Nisan'da ”evet” ile değişmesi önerilen 18 maddeyi okumadım (belki başka bir “şey” bulurum da mahçup olurum diye demin okudum).

Çünkü deği şecek olan 18 değil 1 (bir) maddedir ve ne ba ş kanlık ne de cumhurbaşkanlığı “sistem”idir: Cumhurba şkanı'nın Başbakan olması “maddesi”dir.

Osmanlı dönemini bilmem ama, Türkiye'nin “Cumhuriyet” olmasından bu yana Cumhurbaşkanlı ğı “kurum”u seçimle gelenlerin üzerindeki askeri vesayetin bir “şube”siydi. “Askeri vesayet” de, aslolarak “çok partili sistem”imize geçişimizle hemen her onyılda bir – ve her “mayınlı alan”a halkın girmeye te ş ebbüs etti ğ i her “risk yükselişi” hâllerinde – milli ordumuzdaki “bizim oğlan” (Our Boys) odaklarının “oligarşik iktidar”larını tekrar garantiye almak üzere “sistemi kollama” müdahelesi demekti. Bu müdahalelerin “resmi şube ”si Cumhurbaşkanlığı, gayri resmi “genel merkez”i de ABD idi.

Geçenlerde eski bir 12 Eylül mahkumu bir “yeni” milletvekilinin bir Tv canlı yayınındaki “anekdot”unun Türkiye gündemine oturmaması, 16 Nisan'ı 15 Temmuz'un intikam ına çevirmek isteyenlerin hâlâ ne kadar “ensemizde” olduklarının ne kadar bilindiğini kuşkulu hâle getirmektedir. “Anı”sı şu:

80 darbesi sonrası bir dergi çıkarttık. Ben de ünlü biriyle röportaj yapmak istedim. Bir arkadaşım vasıtasıyla eski MİT Müste ş arı Fuat Do ğu'ya ulaştım. 71 Muhtırası'nı Demirel'e haber vermeyen adam. Evine gittim, teybi masaya koydum ve konuşmaya başladık. Çok önemli ş eyler söyledi. Ayrıldıktan bir süre sonra beni arayıp “Sesimi kaydetmişsin, bugüne kadar kimseye izin vermedim, senin şerefine inandım, onu hemen bana getir” dedi. Ona giderken o gün genel baş kanımız olan rahmetli Muhsin Yazıcıo ğlu'nu arayıp ne olur ne olmaz diye “MİT'e gidiyorum” diye haber verdim. Giderken kaseti bir kez daha dinledim. Kasetin kopyasını çekmedim ama şunu söylemişti: “Ben MİT Müsteşarlığı yapmadım.” Ben de “Aman efendim, siz generalsiniz, büyükelçilik yaptınız, MİT müsteşarlığı yaptınız” dedim. “Hayır” dedi ve devam etti:

“Ben MİT Müsteş arlığı değil CIA'nın şube müdürlüğünü yaptım...” (Doç. Dr. Selçuk Özda ğ, A Haber, 27 Aralık 2016)

18 madde falan yoktur aslında: “Cumhurbaşkanı seçilenin, varsa partisi ile ilişiği kesileceğine dair hükmün kaldırılması ve eskiden baş bakanlık denen Yer'e “cumhurbaşkanlığı” denilmesi”dir değiştirlecek olan. “Gerisi teferruat”tır...

16 Nisan bunun Millet'e götürülmesidir.

***

Peki “bu” ne demektir? Bu; Türkiye'deki “sistem”in başkasının “şube”si olmaktan çıkıp kendisinin merkezi olması demektir. Dananın kuyruğu buradan kopmaktadır...

Erdoğan'ın “Batı”nın hedefi hâ line gelmesinde “one minute” ve “ Dünya 5'ten büyüktür”ün etkisi inkâr edilemez olmakla birlikte, asıl “dert” son Kürt isyanı sorununu İmralı'daki lideri üzerinden aracısız çözmeye kalkı şması olmuştur. Hakan Fidan'ın 7 Şubat'ta “ifadeye çağ rılma”sı hamlesindeki sebep, MİT'i “şube” olmaktan çıkarmasındaki rolüdür ve eski “Merkez”in sinesindeki asıl derttir. 15 Temmuz ile bu “dertler” kusulmak istenmiştir.
Son günlerde Erdoğan'ın “15 Temmuz'da ben halkımla meydandaydım, sen neredeydin” diye “Gandi Kemal”e sorması bundandır.

• Çünkü, Anadolu'nun Gandi'si “O” gün sabaha kadar Bakırköy Belediye Başkanı'nın evinde “Hayır”lı Bir Sonuç'u beklemişti.

• Çünkü, “15 Temmuz Girişimi” gecesi boyunca sabah saatlerine kadar CHP'nin Halk Tv'sinin “TSK yönetime el koydu” alt-yazısıyla sürdürdüğü sessizlik ile Kandil'e yakın İMC'den aynı “sedasızlık”ı atbaşı gitmişti.

• Çünkü Hillary hanım 17 Temmuz 2011'de Türkiye'ye geldiğinde, Kılıçdaroğlu, M.Akşener ve Demirtaş-Kışanak ile bir “zincirleme kaza” görüşme de yapmıştı...

Geçenlerde bir sosyoloji profesörü meslektaşımdan bir “sonuç tahmini” istedim, aynen şöyle dedi: “ Yüzde 60'a yakın Hayır ve 2019'da Kılıçdaroğlu Başbakan, M. Akşener Yardımcı'sıdır!”
Yine geçenlerde bir Ak Parti yöneticisi “Hayır çıkarsa Türkiye'de iç savaş çıkar” dediği için “haber” oldu ve partisinden atıldı...

Bu “yönetici”miz mesela: “İç savaş çıkar” de ğ il de “Hayır çıkarsa, iç savaş çıkarmak isteyenler için bu ‘Hayır' bir ‘Başla' düdüğü olacaktır” deseydi, ne “yanlış anlaşılır”dı ne de o bedeli öderdi.

Yani vesselam; 16 Nisan'ı 15 Temmuz'un “Rövanş Günü” olarak görmeye devam ediyor bu “Hayır” odakları ey Milley! Buna “abartmayın” diyenlere dikkat edelim!..

15 Temmuz bir “darbe girişimi” değildir. Bu Girişim; geçtiğimiz yüzyılda Türkiye Kürtleri'ne yapılan belki de benzeri insanlık tarihinde görülmemiş 80 yıllık Kürt kimlik inkârı zulmüne ra ğmen, biribirinden koparılamayan Türk-Kürt “vücut”unu “testere ile ortadan ikiye bölme girişimi” idi.

Girişim'den çıkılmamıştır...

Öcalan'ı Türkiye'ye “terörist başı” diye teslim eden “uluslararası komplonun başı” ABD; ne oldu da bu “dünyanın en tehlikeli terörist örgütü”nün Baş'ının her köşebaşında “portre”leri asılı “Rojava Devrimcileri” ile vazgeçilmez müttefik oldu?

Bu referandumu 15 Temmuz Hasisesi'nden “zırnık” kopararak tartışanlar Erdoğan'ı yalnız bırakmaya devam edecek olanlar olacaktır.

Her ne kadar “Kartallar yalnız, çakallar sürü ile gezer” ise de;

• Erdoğan'ı Erdoğan için değil kendimiz için, geleceğimiz için yanlız bırakmayalım ey Millet!..

• Erdoğan'ı Erdoğan için değil, Türk ve Kürtler “vücut”unun testere ile ortadan bölünmemesi için yalnız bırakmayalım ey Millet!..

• Erdoğan'ı Erdoğan için değil, Türkiye'yi bir “şube” olmaktan çıkarıp Anadolu ve Mezopotamya'da çekirdek ruh olarak Türk ve Kürt “sosyolojisi”nin birliği temelinde bir OrtaDoğu “merkez”i yapmak için yanlız bırakmayalım ey Millet!

– Oslo'da, Habur'da, Paris Cinayeti'nde önüne geçilmek istenen buydu...

– Çözüm Süreci'nin “Seni başkan yaptırmayacağız”ında söylenen buydu.
– 15 Temmuz'da indirilmek istenen “darbe” buydu...

Ve 16 Nisan'ın Hayır'ında varılmak istenecek “hayır” budur ey Millet!..

Bilmem anlatabildim mi her sabah öğrencilerine “okuyun” diyen “Ben”in neden bu “18 Madde”yi okumadığını?..

Doç. Dr. Ali Kemal Özcan

Munzur Üniversitesi
Sosyoloji Bölümü

  YORUM YAP / YORUM OKU
ALİ KEMAL ÖZCAN DİĞER YAZILARI
Hurhaber.com'da yayınlanan her türlü yazı ve haber kaynak belirtilmeden kullanılamaz. Sayfalarımızda kaynak belirtilerek yayınlanan haberler ilgili kaynağa aittir ve bu haberlerin kopyalanması durumunda, tüm sorumluluk kopyalayan kişi / kuruma ait olacaktır. Başka kaynak veya gazeteden alıntı yazarlar ve site yazarlarına ait yazılardan dolayı Hür Haber sorumlu tutulamaz.

ANASAYFA | GÜNÜN HABERLERİ | KÜNYE | REKLAM | RSS