Hür HABER - Türkiye'nin Online Haber Platformu

Hür HABER - Türkiye'nin Online Haber Platformu

Hür Haber, Türkiye ve dünyadan önemli olan Son dakika, Güncel, Teknoloji, Magazin ve Siyaset haberlerini okuyabilirsiniz.

SON DAKİKA
Sol Ok
Sağ Ok
Menü
Ara
Facebook Twitter
ANASAYFAGÜNDEMSİYASETSPOREKONOMİ SEYAHAT TEKNOLOJİ YAZARLAR FOTO VİDEO

Kemal Asiltürk

100'üncü yılın eşiğinde Lozan

Facebook Twitter Linkedin WhatsApp Tumblr Yazdır Büyüt Küçült

Lozan Antlaşması hezimet mi? Zafer mi? Yüz yıllık bir antlaşma mı? Gizli maddeleri var mı? Bunlar gibi can alıcı sorular karşısında tarihini kulaktan duyma yorumlamalar ile şehir efsanesine dönüşen tarihi bir gerçeklik ve tarihi diplomatik bir ZAFER bu kadar basite indirgenmemeli.
Lozan Antlaşması, birinci dünya savaşını kaybetmiş Sevr ile İç Anadolu Bölgesine hapsedilmiş, kapitülasyonlar, manda ve himaye ile baskı altında bırakılan Türkleri tarihe gömmek isteyen yedi düvele karşı küllerinden doğarak hezimeti yaşatan aziz milletin azminin diplomatik olarak en büyük kazanımıdır. Lozan dillere pelesenk olan 100 yıllık bir antlaşmada değildir. Türkiye Cumhuriyeti var olduğu sürece geçerliliği olan bir antlaşmadır. Şehir efsanelerine konu olan gizli maddelere gelince öyle bir madde hayal ürününden başka bir şey değildir.
Lozan Antlaşması, birinci dünya savaşı ve kurtuluş savaşında iki milyon şehit vermiş Cumhuriyetin ilk yıllarındaki sayımda yüzde yetmişi köylerde yaşayan çoğunlukla da çocuk kadın yaşlı ve gazilerden oluşan tüketim toplumu olan 13 milyon nüfusa sahip; dört biryanı virane, yıkılmış yakılmış bir ülkenin yani genç dinamik üretken bir neslini şehit vermiş, gazi vermiş bir milletin tüm zorluklara, tüm oyunlara karşı vermiş olduğu mücadeleleri her platformda kazandığı gibi masada da diplomatik cambazlıklara boyun eğmediği dönemin şartlarında kazanmış oldukları diplomatik bir Zafer'dir. (Hollandalı tarih profesörü Türkiye etütleri bölüm başkanı Erik Jan Zürcher'in Milli mücadele dönemi ile ilgili yazmış olduğu kitaplarında İngilizlerin Türk heyetinin başkent Ankara ile toplantı detayları ve hamleleri ile telgraf görüşmelerini dinlemelerini ve yapılacak olana hamlelere karşı hazırlık yapmalarını, toplantıları bu şekilde yönlendirmelerini belirttiğini buna rağmen İngilizlerin istedikleri gibi bir antlaşma yapamadıklarını Türklerin her türlü müdahaleye rağmen başarılı bir diplomasi yürüttüğünü anlatıyor.)
Lozan Antlaşmasının açık olan 143 maddesinden hiçbirini bile bilmeyen insanların şehir efsanesi olmuş gizli maddelerini madde madde açıklaması gülünç bir durum. Gelinen noktada teknolojinin gelişmişliği ve istenilen her bilginin bir tık uzakta olduğu bir ortamda araştırmadan gelişi güzel konuşmak en başta bu uğurda şehit olmuş gazi olmuş mücadele etmiş Aziz Türk Milletine saygısızlıktır.

Bilgi sahibi olmadan Fikir sahibi olmayınız.

24.07.2022
Kemal ASİLTÜRK
twitter.com/AsltrKml
asilturkemal@gmail.com

  YORUM YAP / YORUM OKU
Mehmet Öner   24.07.2022 23:59:21
Diline sağlık, Allah kalemine güç versin
KEMAL ASİLTÜRK DİĞER YAZILARI
Hurhaber.com'da yayınlanan her türlü yazı ve haber kaynak belirtilmeden kullanılamaz. Sayfalarımızda kaynak belirtilerek yayınlanan haberler ilgili kaynağa aittir ve bu haberlerin kopyalanması durumunda, tüm sorumluluk kopyalayan kişi / kuruma ait olacaktır. Başka kaynak veya gazeteden alıntı yazarlar ve site yazarlarına ait yazılardan dolayı Hür Haber sorumlu tutulamaz.

ANASAYFA | GÜNÜN HABERLERİ | KÜNYE | REKLAM | RSS