7 Ekim 2015 Çarşamba | Günün Haberleri | Giriş Sayfa Yap | Künye | Reklam
Atatürk'e hediye edilen tarihi halı kayboldu
Simon Kjaer Fenerbahçe'de
Taksim'de tüm mezbahalar kapatılsın protestosu
ABD'de polis merkezine saldırı!
Bülent Arınç'ın acı günü
Boğaz'a yeni arabalı vapur hattı
Beşiktaş'tan Şener Özbayraklı hamlesi
Medcezir final yaptı!
Türkiye'nin en çok çalışan kadınları Karadeniz'de
Hürhaber Logo
SİYASET     SPOR     DÜNYA     MEDYA     EKONOMİ     OYUN     SOSYAL MEDYA     MAGAZİN     SAĞLIK     TEKNOLOJİ     SEÇİM     TÜMÜ
Z.Füsun KÜMET
KİMDİR?
13.11.2010

Türkiye'de ve Dünyada Kadın Liderler
                 Geçmişten günümüze göreve gelen birçok kadın lider olmuştur. Bu kadınlar göreve geldikten sonra ülkelerinde kimi zaman başarılı iktidarlar yönetmişler kimi zaman da siyasi diktatör konumunda görev yapmışlardır.
Margaret Thatcher, Indra Gandi , Benazir Butto, Tansu Çiller adlarını sayabileceğimiz geçmişteki isimlerdir.Son süreçte de Latin Amerika’da göreve gelen eski gerilla, şimdiki devlet başkanı Jose Mujica gibi.
Bizim ülkemizde de ilk önce şans diye değerlendirdiğimiz Tansu Çiller bir dönem Başbakanlık yapmıştır. Kişisel olarak bir kadının hem anne hem de ünversitede öğretim görevlisi olmasının Türkiye için iyi bir şans olacağını düşünmüştüm. Fakat Türkiye için oldukça şanssız bir isim olduğu yaptığı görev sırasında daha iyi anlaşıldı.
Böyle bir bilim kadınının Türkiye için iyi bir siyasetci olamayacağını düşünememiştim. Türkiye onun sayesinde öyle bir kanlı süreç yaşadı ki Cumhuriyetten beri bu kadar faili meçhul ölümler ve kayıplar olmamıştı. Kendisi de bir anne olan sayın Tansu Çiller döneminde bir çok çocuk babasız, bir çok kadın eşsiz ve bir çok anne de evlatsız kalmıştır.
Bu iktidar dönemine siyasi diktatörlük diyen insanların, gerçekte siyasi ve kanlı bir dönem yaşamasına rağmen diktatörlük ismini neden geçmişte kullanmadıklarını merak etmişimdir.
Son süreçte Latin Amerika’daki kadın liderlerin geçmişlerine baktığımızda dağdan gerilla olarak geldiklerini görüyoruz.Bu kadınlar Latin Amerika’daki AKBABA Projesiyle askeri rejimleri tüm baskılarıyla yaşayan kadınlardır. Özgürlükleri ve halkları için ölümü göze alarak, daha sonra demokratik partileşme süreciyle topluma barışı getirmişlerdir.
Geçmişte yaptıkları silahlı mücadelenin sonunda, siyasi-demokratik yaşama geçmeyi başarmışlardır.Ben insanların özgürlükleri konusunda verdikleri mücadeleye saygıyla bakıyor ve barış sürecinde de sağladıkları katkıları takdir ediyorum.Bizim ülkemizde de savaşın bitmesi ve barışın sağlanması için bütün kadınların üstüne görev düştüğüne inanıyorum. Çağımız Özgürlükler ve Demokrasi çağıdır. Bu süreç biz kadınlar için de bir şans olarak değerlendirilmelidir. Brezilya ‘da yapılan son seçimlerde Dilma Vana Rousseff ‘in de Devlet Başkanı olması biz kadınlar için oldukça sevindiricidir. Latin Amerika kıtasındaki bu süreç, bu ülkelerin dünya siyasi hareketi içinde de önemli bir yer almakta ve kadınlar açısından yeni bir süreç başlatmaktadır.
Kadınların , anaların demokratik mücadele içinde daha fazla yer alması dileğimle.
 
 
 
 
 
    DİĞER Z.FÜSUN KÜMET YAZILARI
nediyor
  1     2     3     4     5     6     7     8     9     10  
Hangi takımı tutuyorsunuz?
DOLAR
EURO
BİST
63.54
ALTIN
Hava Durumu
ISTANBUL   30 / 21
İlginç Bilgiler Haberleri
Hür Soru Hür Cevap Haberleri
Acil kayıp aranıyor Haberleri
Sevimli Patiler Haberleri
HürYaşam Haberleri
Astroloji Haberleri
Yerel Haber Haberleri
English News Haberleri
Ramazan Haberleri
Siyaset Haberleri
Spor Haberleri
Dünya Haberleri
Medya Haberleri
Ekonomi Haberleri
Oyun Haberleri
Sosyal medya Haberleri
Magazin Haberleri
Avrupa Birliği Haberleri
Sağlık Haberleri
Belediyeler Haberleri
Anasayfa
Künye
İletişim
Reklam
Facebook
Twitter
Sitene Ekle
Hurhaber.com'da yayınlanan her türlü yazı ve haber kaynak belirtilmeden kullanılamaz. Sayfalarımızda kaynak belirtilerek yayınlanan haberler ilgili kaynağa aittir ve bu haberlerin kopyalanması durumunda, tüm sorumluluk kopyalayan kişi / kuruma ait olacaktır. Başka kaynak veya gazeteden alıntı yazarlar ve site yazarlarına ait yazılardan dolayı Hür Haber sorumlu tutulamaz.