Hür Haber - Türkiye Haberleri

Hür Haber - Türkiye Haberleri

Hür Haber sitesinde son haberler , Türkiye ve dünyadan son dakika haberleri, siyaset, magazin ve spor dünyasından analiz ve özel gazete metinlerine ulaşabilirsiniz

SON DAKİKA
Sol Ok
Sağ Ok
Menü
Ara
Facebook Twitter
Hür Haber - Türkiye Haberleri ANASAYFAGÜNDEMSPORDÜNYAÖZEL HABERTEKNOLOJİSOSYAL MEDYAEKONOMİEĞİTİM SEYAHAT

Z.Füsun KÜMET

Türkiye'de ve Dünyada Kadın Liderler

                 Geçmişten günümüze göreve gelen birçok kadın lider olmuştur. Bu kadınlar göreve geldikten sonra ülkelerinde kimi zaman başarılı iktidarlar yönetmişler kimi zaman da siyasi diktatör konumunda görev yapmışlardır.
Margaret Thatcher, Indra Gandi , Benazir Butto, Tansu Çiller adlarını sayabileceğimiz geçmişteki isimlerdir.Son süreçte de Latin Amerika’da göreve gelen eski gerilla, şimdiki devlet başkanı Jose Mujica gibi.
Bizim ülkemizde de ilk önce şans diye değerlendirdiğimiz Tansu Çiller bir dönem Başbakanlık yapmıştır. Kişisel olarak bir kadının hem anne hem de ünversitede öğretim görevlisi olmasının Türkiye için iyi bir şans olacağını düşünmüştüm. Fakat Türkiye için oldukça şanssız bir isim olduğu yaptığı görev sırasında daha iyi anlaşıldı.
Böyle bir bilim kadınının Türkiye için iyi bir siyasetci olamayacağını düşünememiştim. Türkiye onun sayesinde öyle bir kanlı süreç yaşadı ki Cumhuriyetten beri bu kadar faili meçhul ölümler ve kayıplar olmamıştı. Kendisi de bir anne olan sayın Tansu Çiller döneminde bir çok çocuk babasız, bir çok kadın eşsiz ve bir çok anne de evlatsız kalmıştır.
Bu iktidar dönemine siyasi diktatörlük diyen insanların, gerçekte siyasi ve kanlı bir dönem yaşamasına rağmen diktatörlük ismini neden geçmişte kullanmadıklarını merak etmişimdir.
Son süreçte Latin Amerika’daki kadın liderlerin geçmişlerine baktığımızda dağdan gerilla olarak geldiklerini görüyoruz.Bu kadınlar Latin Amerika’daki AKBABA Projesiyle askeri rejimleri tüm baskılarıyla yaşayan kadınlardır. Özgürlükleri ve halkları için ölümü göze alarak, daha sonra demokratik partileşme süreciyle topluma barışı getirmişlerdir.
Geçmişte yaptıkları silahlı mücadelenin sonunda, siyasi-demokratik yaşama geçmeyi başarmışlardır.Ben insanların özgürlükleri konusunda verdikleri mücadeleye saygıyla bakıyor ve barış sürecinde de sağladıkları katkıları takdir ediyorum.Bizim ülkemizde de savaşın bitmesi ve barışın sağlanması için bütün kadınların üstüne görev düştüğüne inanıyorum. Çağımız Özgürlükler ve Demokrasi çağıdır. Bu süreç biz kadınlar için de bir şans olarak değerlendirilmelidir. Brezilya ‘da yapılan son seçimlerde Dilma Vana Rousseff ‘in de Devlet Başkanı olması biz kadınlar için oldukça sevindiricidir. Latin Amerika kıtasındaki bu süreç, bu ülkelerin dünya siyasi hareketi içinde de önemli bir yer almakta ve kadınlar açısından yeni bir süreç başlatmaktadır.
Kadınların , anaların demokratik mücadele içinde daha fazla yer alması dileğimle.
 
 
 
 
 
Z.FÜSUN KÜMET DİĞER YAZILARI
Yazarlar Foto Galeri Video Galeri Günün Haberleri

ANASAYFA | GÜNÜN HABERLERİ | KÜNYE | REKLAM | RSS
Hurhaber.com'da yayınlanan her türlü yazı ve haber kaynak belirtilmeden kullanılamaz. Sayfalarımızda kaynak belirtilerek yayınlanan haberler ilgili kaynağa aittir ve bu haberlerin kopyalanması durumunda, tüm sorumluluk kopyalayan kişi / kuruma ait olacaktır. Başka kaynak veya gazeteden alıntı yazarlar ve site yazarlarına ait yazılardan dolayı Hür Haber sorumlu tutulamaz.
Oyun Yaşam 3.Sayfa Astroloji Sağlık Medya Analiz Kadın Ramazan Kültür Sanat Ajans Dizi Sinema English Gündem Spor Dünya Özel Haber Teknoloji Sosyal Medya Ekonomi Eğitim Seyahat Magazin