13 Ekim 2015 Salı | Günün Haberleri | Giriş Sayfa Yap | Künye | Reklam
Atatürk'e hediye edilen tarihi halı kayboldu
Simon Kjaer Fenerbahçe'de
Taksim'de tüm mezbahalar kapatılsın protestosu
ABD'de polis merkezine saldırı!
Bülent Arınç'ın acı günü
Boğaz'a yeni arabalı vapur hattı
Beşiktaş'tan Şener Özbayraklı hamlesi
Medcezir final yaptı!
Türkiye'nin en çok çalışan kadınları Karadeniz'de
Hürhaber Logo
SİYASET     SPOR     DÜNYA     MEDYA     EKONOMİ     OYUN     SOSYAL MEDYA     MAGAZİN     SAĞLIK     TEKNOLOJİ     SEÇİM     TÜMÜ
Yasemin ARSLAN
KİMDİR?
Uzun yıllar reklam sektöründe çalıştım. Türkiye'nin önemli reklam ajanslarında, önemli markalara hizmet verdim. Son yılla
13.10.2010

Enver Aysever kimdir?
İletişimci bakış açımla, bir süredir Enver Aysever’in yolculuğunu izlemekteyim. Bir TV kanalında hararetli programlar yapıyordu. Enver Aysever görüşlerine katılırsın ya da katılmazsın bir gazetecidir. Kamuoyunda bilinirliği olan, adını bir gazeteci olarak duyurmuş bir isim ve aynı zamanda yazardır.
 
Sonra bir gün CHP’de siyasete başladığını öğrendik. Doğrusu ben Enver Aysever gibi aydınların Türk Siyasi Yaşamı’na girmelerini,  ülkemiz siyasetinin kalitesini artıracağına inanarak destekliyorum. Aysever’in CHP’ye katacağı birçok iyi özelliği olduğu da muhakkak. Partilerin takım kalitelerinin artması açısından Enver Aysever gibi kişiler siyasete katılmalı ve hatta bunu vatandaşlık görevi gibi görmeli. Bu manada kendisini yürekten destekliyorum.
 
Ancak yanlışlık resmen CHP’de siyasete başladığını açıkladıktan sonra gazeteci kimliğinden bir türlü vazgeçememesi bence. Ya da vazgeçtiyse de bunu kamuoyunda hissettirememesi. Çünkü bir gazeteci, önce bir gazetecidir. Aysever’in benden daha iyi bildiği gibi, gazeteciliğin ilkeleri çok açık: “Bir gazeteci bir partinin sözcüsü gibi davranamaz” .
 
Aysever şu anda gazetecilik yapmıyorsa eğer, bunu kamuoyuna daha iyi anlatmalıdır. Çünkü iyi anlatamazsa, televizyonlarda programdan programa koşan Enver Aysever’in söylediklerini gazeteci mi yoksa CHP’li bir siyasetçi olarak mı algılamamız gerektiği konusunda kafamız karışıyor. Bu karışıklık Aysever’in marka yolculuğuna zarar verir. Marka yaratımının en önemli ilkelerinden biri, bir konuya tutarlı olarak odaklanmaktır. Birçok kişi odaklanmaktan ve tutarlılıktan bahseder ama ne yazık, çok az kişi bunu uygulayabilir. Çünkü insanlar çıkarmaktan çok eklemeye yatkındır. Aslında kişisel markalamasında gazeteciliğin üzerine siyasetçilik gibi bir ekleme, çok tercih edilmeyen bir yöntemdir. Ancak ülkemizdeki parti temsilcilerinde siyasi kalite eksikliğinden, Aysever’in bu tercihini hem takdir ediyor hem de örnek gösteriyorum.
 
Enver Aysever bundan böyle bir siyasetçiyse eğer ve bu konuda marka olmak istiyorsa sadece bu konuya odaklanmalı, bu konuda tutarlı olmalıdır. Marka olma yolunda tutarlılık, siyasi yolculuğundaki kişisel stratejisiyle, kamuoyu tecrübesini ve beklentisini ilişkilendirmeyi gerektirir.
 
Kamuoyu Enver Aysever’i, zihninde bir yere oturtacaksa bu algıdaki kargaşaya bir an önce son vermelidir Aysever. Söylemlerinde, kamuoyunda yaratmayı arzu ettiği algıya yönelik ifadeler geliştirmelidir.
 
Gazeteciliğin kişiye kazandırdığı zengin bakış açısı, evrensel düşünce ve en önemlisi doğruyu savunma ilkeleri pekala siyasette işine yarayacaktır Aysever’in. O halde artık eski mesleği olan gazeteciliğin kazandırdıklarıyla daha iyi bir siyasetçi olacağını hissettirmelidir insanlara. Bunun avantajlarını anlatarak, siyasetçi kimliğine yumuşak bir geçiş yapıp kamuoyunu CHP’li bir siyasetçi olduğuna inandırmalıdır.
 
Bu süreçte kendisini bekleyen diğer bir tehlike ise; CHP’nin hep eleştiren ve çok az çözüm öneren hastalığına yakalanmamasıdır. Temsil ettiği siyasi partide henüz gazeteci kimliğinden sıyrılıp, varsa eğer yaratacağı farklılıkları bize henüz anlatamamış veya iyi anlatamamıştır.
 
Kargaşanın en üst seviyeye eriştiği siyasi arenada, Aysever’e lazım olan bir siyasetçi olarak radikal farklılaşma yaratmak ve bu yolda sahiplenebileceği ve rakiplere karşı savunabileceği yepyeni bir nokta bulmaktır. Ve vaat etmektir.Özellikle de ihtiyacımız olan ve ondan beklediğimiz medya sektöründe. Çünkü radikal farklılaşma siyasi yolculuğunda onu daha uzun süre iyi yerlere taşıyacak ve orada tutacaktır. Aksi halde kendini siyasetin fosilleşmiş katmanları arasında bulabilir, eski gazeteci yeni siyasetçi Enver Aysever.

    DİĞER YASEMİN ARSLAN YAZILARI
nediyor
  1     2     3     4     5     6     7     8     9     10  
Hangi takımı tutuyorsunuz?
DOLAR
EURO
BİST
63.54
ALTIN
Hava Durumu
ISTANBUL   30 / 21
İlginç Bilgiler Haberleri
Hür Soru Hür Cevap Haberleri
Acil kayıp aranıyor Haberleri
Sevimli Patiler Haberleri
HürYaşam Haberleri
Astroloji Haberleri
Yerel Haber Haberleri
English News Haberleri
Ramazan Haberleri
Siyaset Haberleri
Spor Haberleri
Dünya Haberleri
Medya Haberleri
Ekonomi Haberleri
Oyun Haberleri
Sosyal medya Haberleri
Magazin Haberleri
Avrupa Birliği Haberleri
Sağlık Haberleri
Belediyeler Haberleri
Anasayfa
Künye
İletişim
Reklam
Facebook
Twitter
Sitene Ekle
Hurhaber.com'da yayınlanan her türlü yazı ve haber kaynak belirtilmeden kullanılamaz. Sayfalarımızda kaynak belirtilerek yayınlanan haberler ilgili kaynağa aittir ve bu haberlerin kopyalanması durumunda, tüm sorumluluk kopyalayan kişi / kuruma ait olacaktır. Başka kaynak veya gazeteden alıntı yazarlar ve site yazarlarına ait yazılardan dolayı Hür Haber sorumlu tutulamaz.