Hür Haber - Türkiye Haberleri

Hür Haber - Türkiye Haberleri

Hür Haber sitesinde son haberler , Türkiye ve dünyadan son dakika haberleri, siyaset, magazin ve spor dünyasından analiz ve özel gazete metinlerine ulaşabilirsiniz

SON DAKİKA
Sol Ok
Sağ Ok
Menü
Ara
Facebook Twitter
Hür Haber - Türkiye Haberleri ANASAYFAGÜNDEMSPORDÜNYAÖZEL HABERTEKNOLOJİSOSYAL MEDYAEKONOMİEĞİTİM SEYAHAT

Yasemin ARSLAN

Enver Aysever kimdir?

İletişimci bakış açımla, bir süredir Enver Aysever’in yolculuğunu izlemekteyim. Bir TV kanalında hararetli programlar yapıyordu. Enver Aysever görüşlerine katılırsın ya da katılmazsın bir gazetecidir. Kamuoyunda bilinirliği olan, adını bir gazeteci olarak duyurmuş bir isim ve aynı zamanda yazardır.
 
Sonra bir gün CHP’de siyasete başladığını öğrendik. Doğrusu ben Enver Aysever gibi aydınların Türk Siyasi Yaşamı’na girmelerini,  ülkemiz siyasetinin kalitesini artıracağına inanarak destekliyorum. Aysever’in CHP’ye katacağı birçok iyi özelliği olduğu da muhakkak. Partilerin takım kalitelerinin artması açısından Enver Aysever gibi kişiler siyasete katılmalı ve hatta bunu vatandaşlık görevi gibi görmeli. Bu manada kendisini yürekten destekliyorum.
 
Ancak yanlışlık resmen CHP’de siyasete başladığını açıkladıktan sonra gazeteci kimliğinden bir türlü vazgeçememesi bence. Ya da vazgeçtiyse de bunu kamuoyunda hissettirememesi. Çünkü bir gazeteci, önce bir gazetecidir. Aysever’in benden daha iyi bildiği gibi, gazeteciliğin ilkeleri çok açık: “Bir gazeteci bir partinin sözcüsü gibi davranamaz” .
 
Aysever şu anda gazetecilik yapmıyorsa eğer, bunu kamuoyuna daha iyi anlatmalıdır. Çünkü iyi anlatamazsa, televizyonlarda programdan programa koşan Enver Aysever’in söylediklerini gazeteci mi yoksa CHP’li bir siyasetçi olarak mı algılamamız gerektiği konusunda kafamız karışıyor. Bu karışıklık Aysever’in marka yolculuğuna zarar verir. Marka yaratımının en önemli ilkelerinden biri, bir konuya tutarlı olarak odaklanmaktır. Birçok kişi odaklanmaktan ve tutarlılıktan bahseder ama ne yazık, çok az kişi bunu uygulayabilir. Çünkü insanlar çıkarmaktan çok eklemeye yatkındır. Aslında kişisel markalamasında gazeteciliğin üzerine siyasetçilik gibi bir ekleme, çok tercih edilmeyen bir yöntemdir. Ancak ülkemizdeki parti temsilcilerinde siyasi kalite eksikliğinden, Aysever’in bu tercihini hem takdir ediyor hem de örnek gösteriyorum.
 
Enver Aysever bundan böyle bir siyasetçiyse eğer ve bu konuda marka olmak istiyorsa sadece bu konuya odaklanmalı, bu konuda tutarlı olmalıdır. Marka olma yolunda tutarlılık, siyasi yolculuğundaki kişisel stratejisiyle, kamuoyu tecrübesini ve beklentisini ilişkilendirmeyi gerektirir.
 
Kamuoyu Enver Aysever’i, zihninde bir yere oturtacaksa bu algıdaki kargaşaya bir an önce son vermelidir Aysever. Söylemlerinde, kamuoyunda yaratmayı arzu ettiği algıya yönelik ifadeler geliştirmelidir.
 
Gazeteciliğin kişiye kazandırdığı zengin bakış açısı, evrensel düşünce ve en önemlisi doğruyu savunma ilkeleri pekala siyasette işine yarayacaktır Aysever’in. O halde artık eski mesleği olan gazeteciliğin kazandırdıklarıyla daha iyi bir siyasetçi olacağını hissettirmelidir insanlara. Bunun avantajlarını anlatarak, siyasetçi kimliğine yumuşak bir geçiş yapıp kamuoyunu CHP’li bir siyasetçi olduğuna inandırmalıdır.
 
Bu süreçte kendisini bekleyen diğer bir tehlike ise; CHP’nin hep eleştiren ve çok az çözüm öneren hastalığına yakalanmamasıdır. Temsil ettiği siyasi partide henüz gazeteci kimliğinden sıyrılıp, varsa eğer yaratacağı farklılıkları bize henüz anlatamamış veya iyi anlatamamıştır.
 
Kargaşanın en üst seviyeye eriştiği siyasi arenada, Aysever’e lazım olan bir siyasetçi olarak radikal farklılaşma yaratmak ve bu yolda sahiplenebileceği ve rakiplere karşı savunabileceği yepyeni bir nokta bulmaktır. Ve vaat etmektir.Özellikle de ihtiyacımız olan ve ondan beklediğimiz medya sektöründe. Çünkü radikal farklılaşma siyasi yolculuğunda onu daha uzun süre iyi yerlere taşıyacak ve orada tutacaktır. Aksi halde kendini siyasetin fosilleşmiş katmanları arasında bulabilir, eski gazeteci yeni siyasetçi Enver Aysever.

YASEMİN ARSLAN DİĞER YAZILARI
Yazarlar Foto Galeri Video Galeri Günün Haberleri

ANASAYFA | GÜNÜN HABERLERİ | KÜNYE | REKLAM | RSS
Hurhaber.com'da yayınlanan her türlü yazı ve haber kaynak belirtilmeden kullanılamaz. Sayfalarımızda kaynak belirtilerek yayınlanan haberler ilgili kaynağa aittir ve bu haberlerin kopyalanması durumunda, tüm sorumluluk kopyalayan kişi / kuruma ait olacaktır. Başka kaynak veya gazeteden alıntı yazarlar ve site yazarlarına ait yazılardan dolayı Hür Haber sorumlu tutulamaz.
Oyun Yaşam 3.Sayfa Astroloji Sağlık Medya Analiz Kadın Ramazan Kültür Sanat Ajans Dizi Sinema English Gündem Spor Dünya Özel Haber Teknoloji Sosyal Medya Ekonomi Eğitim Seyahat Magazin