Hür Haber - Türkiye Haberleri

Hür Haber - Türkiye Haberleri

Hür Haber sitesinde son haberler , Türkiye ve dünyadan son dakika haberleri, siyaset, magazin ve spor dünyasından analiz ve özel gazete metinlerine ulaşabilirsiniz

SON DAKİKA
Sol Ok
Sağ Ok
Menü
Ara
Facebook Twitter
Hür Haber - Türkiye Haberleri ANASAYFAGÜNDEMSPORDÜNYAÖZEL HABERTEKNOLOJİSOSYAL MEDYAEKONOMİEĞİTİM SEYAHAT

Ali Alver

Sol’un Nefret Çıkmazı ve CHP’nin Kürt Oyu Planı

11 Eylül 2001 tarihinde yapılan ikiz kule saldırısı ile birlikte emperyalizme her şey mubah kılındı. Dünya'da vicdan ve siyasi dengeler yer değiştirdi. Siyasi Eylem ve söylemler, vicdanlar, insan coğrafyası yer değiştirerek yeni bir kimlik kazandı. Rusya'nın Afganistan işgali Komünizmi sorgulattığı gibi 11 Eylülden sonra yapılan Irak işgali ise Emperyalizmin vahşiliğini bir kez daha vicdanlara sorgulattı. Sovyetler El-Kaideyi, Emperyalizm ise IŞİD'i üretti. Dünya'da ki tüm siyasi denklemler bu güçlerin elinde olduğu için savunmasız mazlum halk bu denklemler batağında canları ile birlikte insani değerleri ve kültürleriyle yok olmaya mahkûm edildi.

Emperyalizmin kasıp kavurduğu, kapitalizmle köleleştirdiği bu kasırganın karşısında bir dönemler sol dimdik durabildi. Emperyalizm gebelik merkezi gibi sürekli faşizmi doğurdu. 1968 Dünya devrim hareketi emperyalizmin karşısında yeni bir alternatifti ve etkisini birçok yerde göstermeye devam etti. 12 Eylül Askeri darbesinden sonra Türkiye'de ki tüm siyasi dengeler, faktörler ve aktörler değişti. Değişmeyen tek olgu ise 12 Eylül Faşizmi güncelliğini korumaya devam etti.

Sol Türkiye'de şimdiye kadar Halk için Adalet arayışlarını devam ettiriyordu. Ta ki Küreselleşme önünde etkisini kırmayana kadar. Global Terörizm ve küresel hareketler Dünya'da olduğu gibi Türkiye'de de etkisini göstermeye başladı. Türkiye'de Sol hareket yeni arayışlar içerisine girdi. Eski geleneklerini devam ettiren Sol gruplar küresel akıma kapılmadı. Diğer gruplar ise işlevselliğini yitirdi.

Suriye'de emperyalizm saflarında savaşan sol gruplar buna bir örnektir. Kahrolsun Amerika emperyalizmi gitmiş yerine ise iş birliği mubahtır denilen bir sol anlayış getirilmiştir. Rojava devrimi bunun en bariz göstergelerinden bir tanesidir. Burada sorulacak sorulardan biri ise, halk devrimi Emperyalizmin kanatlarının altından mı geleceği sorusudur.

15 Temmuz darbesinden sonra zihinler ikiye bölündü ve sorgulama yeteneğini yeniden canlandırdı. Hangi devlet?

Gözaltılar, İşkenceler, Faili Meçhuller, Güney ve Doğu Anadolu da ki köy yakmalar ve boşaltmalar, Domuz bağcılar ve siyasi suikastları işleyen hangi devletti?

Birilerinin sürekli uzaktan kumanda ile tuşa bastığı, İnsani ve kültürel değerlerimizin fabrika ayarlarıyla oynayan bu devlet hangisiydi. Eski Türkiye'nin Kodları değimliydi bu?

Bu soruların cevabını ve maşalarını uzaklarda aramamıza gerek kalmadı. 12 Eylül 'cülerin uzantısı olan 15 Temmuz Darbesinin aktörleri bu bilinemeyen denklemleri çözmemize yardımcı oldu. Sonuç ise Gladyo'nun Türkiye tetikçisi FETÖ'yü gösterdi. Güney ve Doğu Anadolu bölgesi coğrafi olarak Türkiye'nin en sıcak bölgesi iken siyasi olarak Türkiye'nin en soğuk bölgesi olmasının tek sebebi de tekrar bunlardı. Kardeşçe yaşaması gereken Halkları Habil ve Kabil gibi ayıranlar yine bunlar oldu.

Bu somut denklemi çözen gerçek solcuların varlığının olduğuna 'da inanıyorum. Türk solu süre gelimde asla Kürt soluyla bir olamıyordu.

Türk solu küresel emperyalizm occupy ile Kürt solu ise Emperyalizmin Ortadoğu terörizmi ile doku uyuşması yaşadı. İkisi de Küresel Dünya düzeni fantezisinin içine çekildi. Ve ya birçoğu kendi istekleriyle bu oyunun içerisine girdi. Occupy organizatörlüğünde Medya, İstihbarat ve küresel aktörlerin yer aldığı Arap Baharı ile gelişen süreçte sözde demokrasi adı altında 150 bin kişi yaşamını yitirdi. Bu 150 Bin kişinin kanıyla beslenen vampirler Türkiye'de Gezi sürecini başlattı ve Sol kendi vicdanını ortaya koyarak buna alet oldu. Başarısız bir Darbe girişimi tekrar yaşandı!

Lenin'in "Halkın Dostları" Kimlerdir ve Sosyal-Demokratlara Karşı Nasıl Savaşırlar? Kitabında ki öngörülerini günümüze uyarlarsak, gerçekten Halkın dostları kimlerdir? Türkiye'de Sol bunu kendi içerisinde tartışabiliyorsa ne mutlu gerçek olan Sol'a…

Gelinen son 40 yılda sürekli kan uyuşmazlığı içerisinde bulunan Türk ve Kürt Solu çözüm sürecinin bozulma evresiyle birlikte, iki zıt kutup arasında geçiş evresi sağlandı. Bu kaynaşmanın önemli nedenlerinden bir tanesi ise Küresel sistemde ortak var oluştur. Bunu kabullenmek gerekirse Sol geleceğini araması gerekirken, tarihsel sürecini bir yere bırakıp emperyalizme yeşil ışık tutmaya devam ediyor.

Kutuplaşma teorileri

17-25 Aralık darbesi ve algı operasyonları ile birlikte FETÖ' cülerin hepsi bukalemun gibi kılık değiştirerek marjinal solcu kılığına girdiler. CHP ve diğer partiler 17-25 Aralığı kendi siyasi propagandasına dönüştürdüklerinde çoktan FETÖ 'ye teslim olmuşlardı. FETÖ'cüler Sol grupların içerisinde özellikle Gezi eylemlerinde hedef bölgelerde solcuları öldürterek olayı Hükümete ve algıda Erdoğan nefretine dönüştürmeye başladılar. Sol kendi içerisinde nefret çıkmasında boğulmaya devam etti ve sürekli eksen kayması yaşadı. Can Dündar gibi Amerikan bayrağına sarılanlara alkış tutuldu. HDP'nin seni başkan yaptırmayacağız sözü Sol'un Erdoğan nefretine karşı bir sözdü ve Sol içerisinde alkış tuttu. HDP çözüm süreci gerekliliğini bırakarak bu alkış ve nefret tufanına kapıldı ve çözüm sürecini buna heba etti.

CHP'nin istediği artık olmuş yıllardır Güney ve Doğu Anadolu'da oy alamadığı bölgelerde kendini şirin gösterme adımlarını atmaya başladı. Bunu ise HDP üzerinden yapmaya devam etti. Netice de nefret dili aynıydı. Çözüm sürecini bitiren olaya gelelim ve Şehit edilen iki Polisin Cenaze töreninde konuşan Emniyet Müdürünün sözlerini hatırlayalım ‘‘ Bu olayı Fethullahçı Terör Örgütü Yapmıştır'' demişti. Evet, bu bir gerçekti. Küresel güçlerin Türkiye'deki Hücresel yapılanması ve tetikçisi çözüm sürecini sonlandırmıştı. Kürtleri laboratuvar deneği gibi kullanan bu güçler ve işbirlikçileri Erdoğan'a karşı sürekli nefret politikaları geliştirmeye devam ediyorlar. Bu güçlerin planına göre HDP yoksa CHP vardır. CHP ise Kürt dostu gibi görünse de bölgede asla pirim alamayacak kadar tarihi kirli bir partidir. HDP'nin oy kitlesi, Güney ve Doğu Anadolu bölgesinden oluşmuyor, Türkiye genelinde ki oyları CHP'nin iştahını kabartmaya yetiyor ve artıyor. CHP'nin sürekli bölgeye gönderdiği heyet ve milletvekilleri ile fizibilite çalışması yapsa da bu olay kendi aleyhine dönüşecektir. Bunun tek bir nedeni var; Kürtler ve vicdanı olan Solcuların CHP'nin kara tarihini çok iyi bilmeleridir.

Yıllarca Kürtlerin yoğun olduğu bölgelerde her tür ayrımcılığa çanak tutanlar bu gün oluşan nefret dilini siyasi malzeme olarak kullansalar bile bu kendilerine oy olarak asla geri dönmeyecektir.

Türkiye artık eski Türkiye değil ve siyaset artık eski fosilleşmiş siyaset değildir. Artık Halklar ayrışma değil birliktelik ve huzur istiyor.

  YORUM YAP / YORUM OKU
Tevhide Çiftçi   20.11.2016 16:07:25
Gerçekten etkileyici ve analizi çok iyi yapmışsınız kesinlikle FETO sağ kesimi onlardanmış gibi görünüp dinle imanla kendine çektiği gibi sol kesiminde içine sızıp çok büyük bir değişime uğrattı gerçekten.. 'Arap baharı' nın gurup versiyonunu Türkiye'de çok güzel yaşattı yaşatıyor. Gurup gurup ,akın akın Fetonun oyununa geldik ne diyim aferin sol kesimede sağ kesimede hatta Türkünede Kürdünede..!Biz geçmişten ders çıkartmadığımız emperyalist güçler gibi 100 yıllık planımızı bugünden yapmadığımız sürece daha çok birleşir birleşir sonra ayrışırız belkide bölünür yok oluruz:(
tevhide çiftçi   20.11.2016 16:04:24
rçekten etkileyici ve analizi
seniha caloğlu   20.11.2016 15:55:59
siz hep yazın emi
ALİ ALVER DİĞER YAZILARI
Yazarlar Foto Galeri Video Galeri Günün Haberleri

ANASAYFA | GÜNÜN HABERLERİ | KÜNYE | REKLAM | RSS
Hurhaber.com'da yayınlanan her türlü yazı ve haber kaynak belirtilmeden kullanılamaz. Sayfalarımızda kaynak belirtilerek yayınlanan haberler ilgili kaynağa aittir ve bu haberlerin kopyalanması durumunda, tüm sorumluluk kopyalayan kişi / kuruma ait olacaktır. Başka kaynak veya gazeteden alıntı yazarlar ve site yazarlarına ait yazılardan dolayı Hür Haber sorumlu tutulamaz.
Oyun Yaşam 3.Sayfa Astroloji Sağlık Medya Analiz Kadın Ramazan Kültür Sanat Ajans Dizi Sinema English Gündem Spor Dünya Özel Haber Teknoloji Sosyal Medya Ekonomi Eğitim Seyahat Magazin