23 Ekim 2014 Perşembe | Günün Haberleri | Giriş Sayfa Yap | Künye | Reklam
Davutoğlu'nun da katıldığı törende ilginç anlar
Semiha Yankı hastaneye kaldırıldı
Figen Yüksekdağ: Bizim tabanımızda okul yakma eğilimi yok
Bakan Avcı: Bu olaylar Mardin'e yakışmadı
Akdoğan: Öcalan onları tahrik etti!
Kürtler anlaşma imzaladı!
Elvan demiryolunda özelleştirme için tarih verdi
Sırrı Süreyya Önder 5N1K'ya konuk oldu
Sakarya ve İstanbul'da deprem
Hürhaber Logo
SİYASET     SPOR     DÜNYA     MEDYA     EKONOMİ     OYUN     SOSYAL MEDYA     MAGAZİN     SAĞLIK     TEKNOLOJİ     SEÇİM     TÜMÜ

Şimdi altın bozdurulur mu?

Altın fiyatlarının ekonomik-siyasi kriz ve enflasyon hareketleriyle doğru orantılı olduğuna dikkat çeken ekonomist Süleyman Yaşar'dan elinde altın bulunduranlara 'altın' öğütler geldiÂ…
Altın fiyatlarının tarihinde en yüksek seviyeye yükselmesi, elinde altın bulunduranların iştahını kabartacak bir gelişme mi; yoksa tam tersi mi? Fiyatların yükselmesini "konjonktürel" bulan ekonomist Süleyman Yaşar"a göre günümüzde altın bozmanın "akılcı" bir gerekçesi yok. Gerisini Yaşar"ın yazısından öğreniyoruz:

 

- Altın fiyatları geçen hafta tarihinin en yüksek seviyesine ulaştı. Bir ons altın 923.4 dolar oldu. Altın fiyatlarının rekor seviyeye ulaşması talep artışından kaynaklanmadı. Artışın nedeni, Güney Afrika Cumhuriyeti"ndeki elektrik kısıntısı. Elektrik kısıntısı nedeniyle altın madenleri çalışmalarını durdurdu.


ÇİN LİDERLİĞİ ELE GEÇİRDİ

 

Güney Afrika geçen yüzyıl boyunca dünyanın en çok altın üreten ülkesiydi. Fakat geçen yıl bu ünvanını Çin Halk Cumhuriyeti"ne kaptırdı. Elektrik üretimindeki sıkıntılar Güney Afrika"nın altın üretiminin düşmesine neden oldu. Geçen yıl Güney Afrika"nın altın üretimi yüzde 12 oranında azalarak 272 ton"a düştü. Buna karşılık Çin altın üretimini 276 tona çıkararak dünya birinciliğini eline geçirdi.

 

 

Güney Afrika"nın elektrik idaresi ülke ihtiyacının ancak yüzde 50"sini karşılayabiliyor. Uzmanlara göre, elektrik üretiminin yeterli hale gelmesi için yapılan yatırımlar ancak 2013 yılında ülke ihtiyacını karşılayacak. Bu nedenle Güney Afrika"nın altın üretiminde yaşanan sorunları aşması uzun bir süre alacağa benziyor. Bu durumda altın arzının azalmasından dolayı dünya altın fiyatlarında yükselme beklenebilir.

 

ALTIN SATMAK AKILLICA DEĞİL

 

Unutulmaması gereken bir nokta, altın fiyatlarının psikolojik olduğu ve kolektif psikoloji t arafından oluşturulduğunu. Altın fiyatları genellikle ekonomik ve siyasi krizlerle ya da enflasyon beklentisiyle artar. Yoksa altının fiyatı gerçek bir ekonomik fiyat değildir. Beklentiler değiştiğinde altın fiyatları aniden düşebilir.

 

Fakat şu an içinde bulunduğumuz durum Güney Afrika"nın elektrik yokluğu nedeniyle altın üretiminde yaşadığı sorunların yol açtığı arz noksanlığı. Böyle bir ortamda altın satmak pek rasyonel görünmüyor. Çünkü azalan artın arzının nasıl karşılanacağı henüz belli değil. Bu nedenle bir süre  daha altın üretimine ilişkin haberleri takip etmekte fayda var.

    DİĞER EKONOMİ HABERLERİ
  1     2     3     4     5     6     7     8     9     10  
Davutoğlu'nun yeni kabinesinin başarılı olacağına inanıyor musunuz?
DOLAR
2.24
EURO
2.85
BİST
63.54
ALTIN
89,51
Hava Durumu
ISTANBUL   24 / 16
İlginç Bilgiler Haberleri
Hür Soru Hür Cevap Haberleri
Acil kayıp aranıyor Haberleri
Sevimli Patiler Haberleri
HürYaşam Haberleri
Astroloji Haberleri
Yerel Haber Haberleri
English News Haberleri
Ramazan Haberleri
Siyaset Haberleri
Spor Haberleri
Dünya Haberleri
Medya Haberleri
Ekonomi Haberleri
Oyun Haberleri
Sosyal medya Haberleri
Magazin Haberleri
Avrupa Birliği Haberleri
Sağlık Haberleri
Belediyeler Haberleri
Anasayfa
Künye
İletişim
Reklam
Facebook
Twitter
Sitene Ekle

Hurhaber.com'da yayınlanan her türlü yazı ve haber kaynak belirtilmeden kullanılamaz. Sayfalarımızda kaynak belirtilerek yayınlanan haberler ilgili kaynağa aittir ve bu haberlerin kopyalanması durumunda, tüm sorumluluk kopyalayan kişi / kuruma ait olacaktır. Başka kaynak veya gazeteden alıntı yazarlar ve site yazarlarına ait yazılardan dolayı Hür Haber sorumlu tutulamaz.