Hür Haber - Türkiye Haberleri

Hür Haber - Türkiye Haberleri

Hür Haber sitesinde son haberler , Türkiye ve dünyadan son dakika haberleri, siyaset, magazin ve spor dünyasından analiz ve özel gazete metinlerine ulaşabilirsiniz

SON DAKİKA
Sol Ok
Sağ Ok
Menü
Ara
Facebook Twitter
Hür Haber - Türkiye Haberleri ANASAYFAGÜNDEMSPORDÜNYAÖZEL HABERTEKNOLOJİSOSYAL MEDYAEKONOMİEĞİTİM SEYAHAT

Ali Alver

Mezopotamyanın Pandora Kutusu

Siyasi Kaoslar ve siyaset meteoroloji olaylarına benzer. Herhangi bir yerden gelen dalgalar politikaları ve dengeleri belirler. Siyaseti, insan koşullarını ve bireyleri etkiler. İnönün Kürt raporu, Lozan Antlaşması, Sykes Picot'un günümüz Suriye etkileri, Musul ve Kerküğün ne olacağı ve Türkiye'nin bu durumda stratejisini belirleyebilmesi gibi.

Yansımalar...

Osmanlı İmparatorluğundan bugüne, Padişah Vahdetin, Halepçe, Turgut Özal, Eşref Bitlis, Bahtihar Aydın ve günümüze uzanan Mezoptamya ‘da işlenen suikastlerinin nedeni ni anlamak için petrol kuyularının dibine ve yeraltı zenginliklerinin kılcal damarlarına kadar inmenin gerekli olduğunun düşüncesi içerisindeyim. Bir yandan Zengin yer altı kaynakları ve o Yeraltı kaynaklarının üzerinde yaşayan insanların nasıl ölüp öldürüldüğünü...

İkinci paylaşım savaşından sonra Ortadoğu ve Mezopotamyanın her bir parseline göz diken emperyalist güçler, Afganistan işgali ile süre gelen, İran- Irak savaşı sonrası bölgede oluşan Arab-Şii ayrışması ve hemen ardından yapılan Halepçe katliamı, Ortadoğu da uzun vadede oluşacak toprak ve insan paylaşımının ilk sinyalleriydi. Bir damla petrol için herşeyi mübah gören kapitalizm ve silahlı gücü emperyal kadrolar Ortadoğuyu ve halkları bir birine kırdırtarak, bölerek ve parçalatarak yönetme arzusunu yaşadı. Günümüzde ise bu olgu şekil değiştirip, kabuğunu yeniden kırarak, içerisinden çıkan silahlı çetelerini piyon gibi öne sürmeye başladı. Gerçekte ayrı görünen ve bir biriyle çatışan bu gruplar aynı amaca hizmet edip insan kanı döküp kapitalizmin kesesini doldurmaya devam etmektedirler.

Türkiye...

Ortadoğu kasıp kavrulurken bu havadan Türkiye'de nasibini elbette alacaktı. Suriyeli Mültecilere kapılarını kapatan ve yıllardır Filistin meselesine kör, sağır ve dilsiz olan Arap ülkeleri Ortadoğuda yapılan bu zulmü ve vahşetide görmezden geldi. Türkiye sığınmacılara kapılarını sonuna kadar açtı. Filistin ve Ortadoğu da güçlü bir rol model olan Türkiye Arapların hiçbir zaman desteğini arkasına alamadı. Bunun en bariz örneği Mısır'dır. Mısırda yaşanan kaotik ortam ve Arapların emperyalist güçlerden direktif almadan parmaklarını kıpırdatamadıklarını Mısır sürecinde hep birlikte görerek yaşadık. Suriye'nin durumu ise Sykes Picot anlaşmasından günümüze uzanan Osmanlıyı sırtından hançerleyen Arapların durumu ile aynı olacaktır.

Lozan'ın esaretinden kurtulmak mı?

Düşünsenize ülke olarak tüm halklar, kardeş ve barış içerisinde yaşıyor ve yeraltı kaynaklarımızı işliyoruz. Bu mümkün mü?
-Evet, iç dinamiklerimizi ayakta tutup iç barışımızı sağlayarak.
Sizce Ortadoğuya göz dikenler Türkiye ile ilgili planları ne olacak?
Petrol mü? Çıkacak yer altı kaynakları mı yoksa su savaşları mı?

Gölgeler...

İnönün Kürt Raporundan sonra oluşan ve günümüze kadar devam eden Kürt sorunu kangrenleşmiş durumda. Şu soruyu kendimize sorabiliriz. Yeni doğan bir ülkede neden bir halk için asimile ve sürgün etme raporu hazırlanır.

12 Eylül Cuntasından sonra başlayan ve Diyarbakır Cezaevi sürecindeki mezalimlikler bir ülkenin yeniden kaderini belirleyecekti. 12 Eylülün devamı olan 28 Şubat muhtırası, Necmettin Erbekan'ın siyasi hayatının sonlanması ve zulümle birlikte halkın Cuntaya karşı umutlandığı AK Parti ve Recep Tayip Erdoğan Süreci...

Çözüm Süreci

Turgut Özal'ın ilk olarak başlattığı ve ardından 33 Erin şehid edilmesiyle bozulan, Tayip Erdoğanın tekrar başlattığı ve yaptığı reformlarla, Türk ve Kürt Kardeşliğinin temel yapısını güçlendiren Annelerin gözyaşını dindirecek olan çözüm süreci, Suruçtaki 34 kişinin ölümü ve 2 Polisin uykuda Şehid edilmesiyle bir kez daha umutların çöküşüne sebeb oldu. Emperyalizmin 100 yıllık Türkiye Planı tekrar devreye girmiş oldu. Suriye Bataklığına çekilmek istenen ve bir yandan da iç kargaşa ile uğraşan Türkiye, dilerim bu oyuna gelmeyip emperyalizmin oyununu bozar.

Güney ve Doğu Anadolu

90'lı yılların travmasını üzerinden daha yeni atan bölge halkına o yılların tahribat oluşturan olumsuz etkilerinin hafızlarında tekrar canlanmasına fırsat vermeden çözüm sürecinin yeniden başlatılması gerekmektedir. Bölge halkının ise tek istediği budur.
Çocukların politikleşemediği bir Türkiye dileğiyle…

  YORUM YAP / YORUM OKU
ALİ ALVER DİĞER YAZILARI
Yazarlar Foto Galeri Video Galeri Günün Haberleri

ANASAYFA | GÜNÜN HABERLERİ | KÜNYE | REKLAM | RSS
Hurhaber.com'da yayınlanan her türlü yazı ve haber kaynak belirtilmeden kullanılamaz. Sayfalarımızda kaynak belirtilerek yayınlanan haberler ilgili kaynağa aittir ve bu haberlerin kopyalanması durumunda, tüm sorumluluk kopyalayan kişi / kuruma ait olacaktır. Başka kaynak veya gazeteden alıntı yazarlar ve site yazarlarına ait yazılardan dolayı Hür Haber sorumlu tutulamaz.
Oyun Yaşam 3.Sayfa Astroloji Sağlık Medya Analiz Kadın Ramazan Kültür Sanat Ajans Dizi Sinema English Gündem Spor Dünya Özel Haber Teknoloji Sosyal Medya Ekonomi Eğitim Seyahat Magazin