6 Ekim 2015 Salı | Günün Haberleri | Giriş Sayfa Yap | Künye | Reklam
Atatürk'e hediye edilen tarihi halı kayboldu
Simon Kjaer Fenerbahçe'de
Taksim'de tüm mezbahalar kapatılsın protestosu
ABD'de polis merkezine saldırı!
Bülent Arınç'ın acı günü
Boğaz'a yeni arabalı vapur hattı
Beşiktaş'tan Şener Özbayraklı hamlesi
Medcezir final yaptı!
Türkiye'nin en çok çalışan kadınları Karadeniz'de
Hürhaber Logo
SİYASET     SPOR     DÜNYA     MEDYA     EKONOMİ     OYUN     SOSYAL MEDYA     MAGAZİN     SAĞLIK     TEKNOLOJİ     SEÇİM     TÜMÜ
Mahmut ÖVÜR
KİMDİR?
Mesleğe 1982 yılında başladı. Nokta Dergisi, ATV ve Star'da çalıştı. Halen Sabah Gazetesi yazarı
20.02.2014

'Devlet sopası' ve özgürlük savaşçıları
Yıllardır Kürt meselesi, siyaseti ve sivil iktidarları sıkıştırmakta maniveladır.

Hem asker ve sivil bürokrasi bunu yaptı, hem de statükocu partiler. En büyük destekleri de medya ve İstanbul sermayesiydi. Ne zaman sivil bir siyasetçi sorunu çözmeye kalksa engellendi ve başına olmadık işler geldi. Kimi öldürüldü, kimi itibarsızlaştırılıp siyaset dışı bırakıldı.

Şimdi de aynı şey yapılmak isteniyor. Merkez medyadan, Ergenekon çevresine, İstanbul sermayesinden paralel yapıya, birçok çevre bu engellemeyi destekliyor. Kimi açık açık, kimi de PKK'yı kışkırtarak...

Bu konuda en hazin olanı ise "sol demokrat" diye bilinen aydınların tavrı ve onların PKK-BDP çevresiyle ilişkisi. "Demokrasi olmadan barış olmaz" gibi ilgisiz bir sloganla yola çıkan bu aydınların başında da Hasan Abi (Cemal) geliyor.

Önceki gün Yeni Şafak'ta Salih Tuna, sol liberal aydınların barış süreciyle ilgili tavrı açısından ibretle okunacak bir yazı yazdı. Yazının en çarpıcı bölümü ise Cemal'in Öcalan'ın yakalanması üzerine yazdıklarıydı. Bakın o gün ne yazmış:

"Ecevit'in açıklamasını dinlerken bir heyecan dalgası yalıyor içimi. Gerçekten tarihi bir an. Apo'nun yakalanarak Türkiye'ye getirilmesi, 1984'ten beri devletin PKK'ya karşı verdiği haklı ve meşru mücadelede bayrağın zirveye dikilmesi, zaferin tescilidir(...) Bu büyük başarı öncelikle askeri bir başarıdır. Silahlı Kuvvetler, devlete silah çekmiş, 15 yıldır şiddet ve terörü politika aracı benimsemiş, insanlığa karşı suç işlemiş olan PKK'yı çökertmiştir..." (17 Şubat 1999, Milliyet)

Bunu şunun için yazma gereği duydum. Bugün başta Başbakan Erdoğan olmak üzere "yeni" devlet ilk kez Kürt meselesiyle ilgili bir çözüm aklı ortayı koyuyor. Böyle bir akıl devrede olduğu için bir yılı aşkın süredir insanlar ölmüyor. Bu ortamda "Başbakan zaman kazanmaya çalışıyor" gibi tezleri ortaya atanlar, 90'larda bırakın demokrasi talebini infazlar yapan devleti göklere çıkarmaktan çekinmiyordu.

Bakın Hasan Cemal, o yazıda 90'ların başını film şeridi gibi hatırlıyor ve "Devletin sopası" başlıklı bölümde şunları söylüyor: "Devlet, 21 Mart 92'de, yani Nevruz'da Şırnak'ta, Cizre'de, Nusaybin'de vuruyor. Yöre halkına devletin mesajı açık: Ben devletim, terör örgütünden güçlüyüm. Ayağını denk al, benim yanıma gel!"

Devlet sopasının neye mal olduğunu Kürtler çok acı yaşadı. Öldürülen aydınlar, komutanlar, faili meçhuller, asit kuyuları, infazlar. O günlerde Kürt adını ağzına almayan iktidarlardan ne yazık ki ne demokrasi ne de barış isteniyordu. Peki, katliamlarda "devlet sopasını" haklı gösterenlerin günahı yok mu? Ve bu günahtan on yılda bir "yanlış yaptım" diyerek arınmak mümkün mü?

Bunu demokratlar gibi PKK ve BDP çevresi de sorgulamadı. Bırakın sorgulamayı tersine o aydınlar bir gün Kandil'de bir başka gün Diyarbakır'da. Peki, dün devletin sopasına hak verenlerin bugün PKK'ya "Özgürlük savaşçısı" muamelesi çekmesi garip değil mi?
İnsanlık suçu işleyen terör örgütünden özgürlük mücadelesi veren bir örgüte dönüş yapmak değişim mi yoksa başka bir şey mi?
Yalçın Küçük'ler giderek çoğalıyor.

Yazının tamamını okumak için tıklayınız...
    DİĞER MAHMUT ÖVÜR YAZILARI
nediyor
  1     2     3     4     5     6     7     8     9     10  
Hangi takımı tutuyorsunuz?
DOLAR
EURO
BİST
63.54
ALTIN
Hava Durumu
ISTANBUL   30 / 21
İlginç Bilgiler Haberleri
Hür Soru Hür Cevap Haberleri
Acil kayıp aranıyor Haberleri
Sevimli Patiler Haberleri
HürYaşam Haberleri
Astroloji Haberleri
Yerel Haber Haberleri
English News Haberleri
Ramazan Haberleri
Siyaset Haberleri
Spor Haberleri
Dünya Haberleri
Medya Haberleri
Ekonomi Haberleri
Oyun Haberleri
Sosyal medya Haberleri
Magazin Haberleri
Avrupa Birliği Haberleri
Sağlık Haberleri
Belediyeler Haberleri
Anasayfa
Künye
İletişim
Reklam
Facebook
Twitter
Sitene Ekle
Hurhaber.com'da yayınlanan her türlü yazı ve haber kaynak belirtilmeden kullanılamaz. Sayfalarımızda kaynak belirtilerek yayınlanan haberler ilgili kaynağa aittir ve bu haberlerin kopyalanması durumunda, tüm sorumluluk kopyalayan kişi / kuruma ait olacaktır. Başka kaynak veya gazeteden alıntı yazarlar ve site yazarlarına ait yazılardan dolayı Hür Haber sorumlu tutulamaz.