29 Mart 2015 Pazar | Günün Haberleri | Giriş Sayfa Yap | Künye | Reklam
Deniz Seki: Ne güzel dostlar biriktirmişim
Sırrı Süreyya Önder: Roboski'de halk ayakta
Kılıçdaroğlu Gürsel Tekin'in oğluna kız istedi
Fatih Terim'den Hollanda maçı sonrası açıklamalar
Boğaziçi karanlığa gömüldü!
Aile hekimleri için flaş açıklama!
İşte Galatasaray'ın Nihat Doğan kararı!
İstanbul Emniyet Müdürlüğü'nden o habere yalanlama
Torku Konyaspor Basketbol takımında doping şoku!
Hürhaber Logo
SİYASET     SPOR     DÜNYA     MEDYA     EKONOMİ     OYUN     SOSYAL MEDYA     MAGAZİN     SAĞLIK     TEKNOLOJİ     SEÇİM     TÜMÜ

İlk cinsel deneyim nedir? Nasıl yapılmalı?

Tüm insanlık için önemli olan ilk cinsel deneyim daha sonraki cinsel hayatın temelini atıyor.

27.12.2012 21:53İlk deneyimin bırakacağı iz, doğal olarak kadının sonraki cinsel yaşamının temelini oluşturuyor. Bu süreci doğal yaşamak ya da sorunlu hale getirmek ise büyük oranda çiftlerin elinde! Hangimiz ilk cinsel deneyimimizi yaşarken heyecanlanmadık ya da korkudan titremedik?
 
Haksız da değildik aslında! Çünkü kafamızda cevabı olmayan bir sürü soru ve kulaktan dolma bilgilerle birçoğumuz ilk ilişkimizi yaşadık. İşte bunlardan yola çıkarak ilk cinsel ilişki ile ilgili merak edilen soruların yanıtlarını sizler için aldık. İlk ilişkide mutlaka kanama olur mu? Cosmotürk'teki habere göre, ilk cinsel iişkide kanamanın olmaması, kültürümüzde kadının bakire olmadığının bir kanıtı olarak kabul ediliyor. Bu çok yanlış bir düşünce! Çünkü her kadının anotomik yapısı birbirinden farklı. Kızlık zarı bazı kadınlarda o kadar esnek oluyor ki penis içeriye girdiğinde, vajina giriş bölgesi yeterince “ıslanmış” ve “kayganlaşmamışsa” kızlık zarı yırtılmadan kalıyor. Bu duruma, her 100 genç kızdan birinde rastlanabiliyor. Bazı kadınlarda ise kızlık zarının damarları zayıf olduğu için zar yırtılmasına rağmen kanama gerçekleşmeyebiliyor. Ya kızlık zarı çok kalın olursa? Bazı durumlarda cinsel birleşme ilk ve sonraki birkaç denemede gerçekleşemiyor. Bunun en sık görülen nedeni, sanıldığı gibi kızlık zarının kalın olması değil; genç kadının kendini cinsel ilişkiye hazır hissetmemesi! Bu durumda kadın kendini gevşetemiyor ve vajinanın girişinde yer alan güçlü kaslar kasılı kalıyor. Vajina giriş bölgesinde yeterince "ıslanma" ve "kayganlaşma" sağlanamadığı için penis, vajinanın girişinde yer alan kas ve kızlık zarı engelini aşmakta güçlük çekiyor.
 

Erkek de genç kadının canının yandığını hissettiğinde, belli bir süre sonra girişimden vazgeçiyor. Ender görülen bir neden de kızlık zarının gerçekten kalın olması. Jinekoloji kliniğine "ilk ilişkiyi başaramama" nedeniyle başvuran kadınların bir kısmının özgeçmişinde arka arkaya yapılan ve sonuçsuz kalan ilişki girişimleri yatıyor. Bu sorun karşısında bazen kızlık zarı ufak bir cerrahi müdahaleyle doktor tarafından açılıyor.
 
Kanama ne kadar sürüyor?
 
Normalde kızlık zarı bozulduğunda kanama en geç yarım saatte duruyor. Ancak bazen yırtık, kızlık zarından vajinaya doğru genişleyebiliyor. Bu durum genellikle ön sevişmenin yetersiz olmasına rağmen yapılan girişimden kaynaklanıyor. Çoğu zaman erkek, kadının ağrı duymasına duyarsız kalarak girişimi sürdürüyor. Tabii bunun sonucunda, olması gerekenden daha büyük bir yırtık oluşuyor.
 
Geniş bir yırtık oluştuğunda ise kanama ya şiddetli bir şekilde hemen başlıyor ya da ilişki bitmesine rağmen uzun bir süre devam ediyor. Yapılan jinekolojik muayeneden sonra yırtığın oluşumuna göre lokal anestezi veya genel anesteziyle yırtık onarılarak kanama durduruluyor. Görüldüğü gibi tamamen doğal bir olay olması gereken 'ilk cinsel birleşme' bazen Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı'na başvurulmasını gerektirebiliyor.
 
Her ilişki başarıyla sonuçlanıyor mu?
 
İlk deneyim, ilişkiye ne kadar hazır olunursa olunsun, kadın ve erkek ne kadar istekli olursa olsun, her zaman 'başarıyla' sonuçlanmayabiliyor. İlk denemede, gerçek anlamda bir ilişkide bulunmayı başarabilenlerin sayısı yalnızca yüzde 20 civarında. Çoğu ilişkide kadından veya erkekten kaynaklanan nedenlerle ilk deneme yarıda bırakılıyor ve daha sonra yeniden denenmek üzere erteleniyor.
 
Kadından kaynaklanan en önemli neden; ağrı duyma korkusuyla kendini kasması; yani 'vajinismus'. Erkekten kaynaklanan en önemli neden ise partnerine ağrı veya zarar verme korkusu yüzünden ilişkiyi yarıda bırakması. Bu sorun karşısında ne yapılması gerektiğine gelince... Öncelikle ilk denemenin başarısızlıkla sonuçlanmasının o kadar ender görülen bir durum olmadığı bilinmeli ve endişeye kapılmadan denemeler sürdürülmeli. Unutmayın, başarının kriterim kızlık zarının bozulması değil, her iki tarafın cinsel ilişkiden memnun kalmaları oluşturuyor.
 
Hangi sorunlarla karşılaşılıyor?
 
Kadın için ilk cinsel ilişki deneyimi oldukça önemli. Kadın kendini hazır hissetmediğinde; uyarılamama, çok geç uyarılma, orgazm olamama ya da çok geç orgazm olma gibi sorunlar yasayabiliyor. Bunda şaşılacak bir şey yok aslında! Çünkü kadının ilk deneyimi, anatomik bir bariyer olan kızlık zarının aşılması nedeniyle kanamayı ve beraberinde az da olsa ağrıyı getiriyor. Hazırlıksız ve uygun olmayan koşullarda, özellikle de bu konudaki sorumluluğunu ihmal eden bir erkekle beraber yaşanan ilk deneyim, kalıcı psikolojik etkiler de yaratabiliyor.
 
Erkek nasıl davranmalı?
 
Kadının ilk ilişkisi, aynı zamanda erkeğin de ilk ilişkisi olabiliyor. Erkeğin "başarıya" aşırı odaklanması, beraberinde "başarısızlık" getirebiliyor. Doğal bir cinsellik yaşanmasında temel kriter, erkeğin kızlık zarını aşması değil, erkek ve kadının birbirlerine cinsel anlamda yakınlaşmaları. Eşler birbirlerini ne kadar severlerse sevsinler cinsel yakınlaşma farklı bir kavram. Yakınlaşmanın tamamlanmağı, kadının kendini iyi ve hazır hissetmesi için, erkek, gerekli toleransı tanımalı. İlk cinsel deneyimde seçilecek mekan da önemli. Özellikle evli olmayan çiftler için 'yakalanma' korkusunun yüksek olduğu bir mekan seçilmesi, ilk birlikteliği korkulu bir deneyime dönüştürebiliyor.
 
Prezervatif kullanımı gerekiyor mu?
 
İlk cinsel deneyimde doğum kontrolüne dikkat edilmesi çok önemli. Dolayısıyla çiftlerin ilk ilişkiden önce bir kadın hastalıkları ve doğum uzmanına başvurup yöntem belirlemelerinde yarar var. Bunun mümkün olmadığı durumlarda en ideal yöntemse, prezervatif kullanılması. Ayrıca bulaşıcı hastalıklara karşı tek etkili yöntemin prezervatif olduğu unutulmamalı, îlk ilişki sırasında prezervatifin yırtılma riski biraz daha yüksek. Bu riskin azaltılması için eczanelerde satılan kayganlaştırıcı jetlerden yararlanılabilir.
 
Başarılı bir cinsellik için...
 
Kızlık zarı, genç kızların yüzde 90'ından fazlasında nispeten ince ve esnek bir mukoza parçosı yapısında. Kızlık zarının yırtılmasında ağn hissedilmemesi ya da az hissedilmesi için öneriler:
 
Kadın
 
• Partnerine hazır olduğu ya da henüz hazır olmadığı mesajım net olarak verebilmeli
 
• Ön sevişme aşamasının kontrolünü kendi eline almalı
 
• Korkusunu açık ve net olarak dile getirmeli
 
• Ağrı duyma korkusuyla kendini kasmamalı
 
• Ağrı hissettiğinde bunu çekinmeden ifade edebilmeli
 
Erkek
 
• Yumuşak davranmalı ve zorlayıcı hareketlerden kaçınmalı
 
• Kadının kendisinden farklı olan doğasını kabul etmeli
 
• Kadının ilişkiye hazır olmasının erkekten daha uzun sürdüğü gerçeğini gözönünde bulundurmalı
 
• Partnerinin gevşemesi ve rahatlaması için elinden geleni yapmalı, sabırlı olmalı
 
Kadın - Erkek
 
• Ön sevişmeyle bölgede yeterli ıslaklık sağlanmalı
 
• İkili ilişkilerde cinsellikle ilgili konuşmak tabu olmaktan çıkmalı. Yaşıyorsak, bu anne-babamızın yaşadığı cinsellik sayesinde olmuştur!
 
• İlk cinsel deneyimleri konusundaki endişelerini ve beklentilerini paylaşabilmeli
 
• Hem doğum kontrol yöntemi hakkında bilgi almak hem de ilk ilişki konusunda görüş almak için doktora başvurmalı
 
• Rahat bir mekan seçilmeli
 
• Başarıya değil, zevke odaklanılmalı


Bu Haber 5991 kere okunmuştur.
 • cinsel ilişki, ilk cinsel deneyim, cinsel ilişki taktikleri, cinsel ilişki yöntemleri, ilişki pozisyonları, cinsel ilişki tüyoları, ilk gece, ilk gecede ne yapılmalı,
 •     DİĞER KADIN HABERLERİ
  nediyor
    1     2     3     4     5     6     7     8     9     10  
  Hangi takımı tutuyorsunuz?
  DOLAR
  EURO
  BİST
  63.54
  ALTIN
  Hava Durumu
  ISTANBUL   16 / 9
  İlginç Bilgiler Haberleri
  Hür Soru Hür Cevap Haberleri
  Acil kayıp aranıyor Haberleri
  Sevimli Patiler Haberleri
  HürYaşam Haberleri
  Astroloji Haberleri
  Yerel Haber Haberleri
  English News Haberleri
  Ramazan Haberleri
  Siyaset Haberleri
  Spor Haberleri
  Dünya Haberleri
  Medya Haberleri
  Ekonomi Haberleri
  Oyun Haberleri
  Sosyal medya Haberleri
  Magazin Haberleri
  Avrupa Birliği Haberleri
  Sağlık Haberleri
  Belediyeler Haberleri
  Anasayfa
  Künye
  İletişim
  Reklam
  Facebook
  Twitter
  Sitene Ekle
  Hurhaber.com'da yayınlanan her türlü yazı ve haber kaynak belirtilmeden kullanılamaz. Sayfalarımızda kaynak belirtilerek yayınlanan haberler ilgili kaynağa aittir ve bu haberlerin kopyalanması durumunda, tüm sorumluluk kopyalayan kişi / kuruma ait olacaktır. Başka kaynak veya gazeteden alıntı yazarlar ve site yazarlarına ait yazılardan dolayı Hür Haber sorumlu tutulamaz.